MSI Gtx970 Gaming 4G Coil Whine ve MSI Command Center

Emre@06

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi sosyaller. Yaklaşık olarak 2 hafta önce MSI Gtx970 Gaming 4G modelini satın aldım. Kartla alakalı hiçbir sıkıntım yoktu ta ki ETS 2' yi açana kadar. Menü ve giriş kısmında fps 1200-1500 arası değerlere ulaşınca kasadan az da olsa (sesi kısmadan anlaşılamayacak ölçüde) tiz sesler gelmeye başladı. Bundan sonra dikkat ettiğimde bazı oyunlarda örneğin Far Cry 3 fps menüde 120-150 arasındayken hiç ses olmamasına rağmen Dying Light' da Vsync açık olduğu halde çok çok az da olsa ses vardı. Kartın gerek soğutması gerekse performansı yönüyle oldukça memnunum ancak kartta bulunan az miktardaki coil whine ın artma gibi bir durumu var mıdır?
Bir başka soru olarak MSI Z97 Gaming 5 anakartımda MSI Command Center' da bilgi kısmından ram bilgisine bakmaya çalştığımda program yanıt vermiyor. Bazen açılıyor fakat sadece 2. slottaki belleğe ait bilgilere ulaşabiliyorum, 4. slottakine ait bilgiye bastığımda yine yanıt vermiyor. Aida 64 ile bilgisayarı ilk açtığımda baktığımda ise 4. slottaki belleğe ait bilgiler gözükmüyor fakat bir süre sonra tekrar baktığımda belleğe ait bilgilere ulaşılabiliyor. Belleklerin yerlerini değiştirdim fakat hala 4. slotta aynı sıkıntı var. Tek sıkıntı sadece bilginin okunmaması, bellek kullanımı 4 GB üzerine çıktığında bile bir sorun oluşmuyor. @Recep Baltaş , @Murat5038

ancak kartta bulunan az miktardaki coil whine ın artma gibi bir durumu var mıdır?
Hayır yok.
4. slottaki belleğe ait bilgiler gözükmüyor fakat bir süre sonra tekrar baktığımda belleğe ait bilgilere ulaşılabiliyor. Belleklerin yerlerini değiştirdim fakat hala 4. slotta aynı sıkıntı var
Bios güncelleyip XMP profilin doğru seçildiğine emin olun. Ram'leri doğru slotlara taktığınızdan emin olun, kitapçığa göre takın.

Bende Asus gtx970 dusunuyorum, ses siddetli degilse birsey olacagini sanmiyorum. Bu arada hala dusunmekteyim, Msi mi Asus mu diye. Senin dusunceni alabilir miyim? Ben Asus'tan yanliyim ama iste.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır yok.

Bios güncelleyip XMP profilin doğru seçildiğine emin olun. Ram'leri doğru slotlara taktığınızdan emin olun, kitapçığa göre takın.
Bios en güncel sürüm olan 1.9' da. XMP devrede ve ramler anakart kitapçığında belirtildiği üzere 2. ve 4. slotlara takılı. Bios içerisinde bulunan Memory-Z aracıyla baktığımda da bir sıkıntı gözürmüyor fakat Windows 4. slottaki belleğe ait bilgileri okuyamıyor. Bu arada bellekler G.Skill RipjawsX DDR3 1600Mhz Cl9.

Ben şahsen MSI' dan yanayım bence Gtx970' de alınabilecek modeller MSI Gtx970 Gaming 4G ve Gigabyte Gtx970 G1 Gaming. MSI gerek yazılım desteği olsun gerek tasarım ve soğutma performansı olsun ASUS' tan daha ileride. Oyunlarda sıcaklık ne kadar uğraşırsam uğraşayım 66 derecenin üzerine çıkmadı. Sürekli Gaming modda kullanıyorum, daha hiç O.C. modu devreye almadım. Ufak bir ayrıntı olarak GaminAPP üzerindeki fanları son devirde çalıştırma tuşu çok hoş olmuş hem hızlı soğutma hem de tozları temizlemek için birebir. @Coherence

Gskill bellekler yeni seri chipsetlerde uyumsuz olabiliyor. Eğer kullanım olarak tam kullanıyorsa sıkıntı etmeye gerek yok. Sıkıntı varsa ramleri değiştirin.
Benim aldığım belleklerin kutusunda videolarda gördüğüm Z97 etiketi yoktu. Bir de servise yollamayı ben de düşündüm fakat 1 ay beklemeyi göze alamam. Şu an için bir sıkıntıya yol açmıyor fakat ileride olur da bir sorun oluşursa gönderirim garantiye.

Eyvallah tesekkur ederim, bu ortama girmeden once bilgisayar hakkinda 5/6 ay arastirma yapip toplama pc bile bilmiyordum ama bu ay iceresinde yeterince ogrendim. Tek sıkınti markalarda sıkıntı cekiyorum :)

Herkesin ağzında bir coil whinedır gidiyor şuan Galax Gtx 970 hof ekran kartını uzay montajda kullanıyorum ( kasa yok ) full yükte en ufak ses duyamıyorum belkide şans işidir.

Satın aldığınız firma da önemli bir faktör. Ben bu coil whine sıkıntısıyla 7 gün içerisinde iade edilen kartların ne yapıldığını merak ediyorum. Muhtemelen tekrar rafa konuluyor. Mesela aldığım ne anakartın ne de ekran kartının kutusunda ilk kez benim açtığımı anlayabileceğim bir etiket yoktu.

Bütün ürünler bu şekildeydi. Üstelik eleman bana ASUS kartı tercih etmem için gel ikisini de açalım incele dedi. Şaka gibi, biz o kadar para verip kartı alalım fakat kart kullanılmış olsun.:cry:

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı