MSI GX70 eGPU rehberi

ViooYa

Megapat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar konu başlığının sonuna AMD chipset yazmamın sebebi internette çok fazla araştırdım herkes Intel sistemler üzerinde yapıyor.
***: eGPU adaptörü için piyasada olan yazılım AMD chipsetlerde çalışmıyor.
V1.30, v1.32, v1.35 denedim.
Takma aşamasından kurulum aşamasına kadar aklıma gelen her şeyi anlatacağım fotograflar ile. Bilgim olduğu kadarıyla sorularınıza cevap verebilirim. Ayrıyeten kendi eGPU kutumu da yapacağım 3 4 güne, onun da tasarımını paylaşırım.
Sistem özelliklerim:
AMD A10 5750M APU.
AMD Radeon HD 8650G APU'nun grafik işlemcisi.
AMD Radeon HD 8970M 2G 256Bit harici ekran kartı.
16 GB 1600MHz RAM.
Kullandığım malzemeler:
Exp GDC v8.4D.
500W PSU.
Sapphire RX 580 4G 256Bit 220W güç çekiyor.
Sapphire HD 7850 2G OC 256Bit 130W güç çekiyor.
Eski sürüm ve yeni sürüm iki kartı da denedim çalıştırıyor.
MSI GX 70 için birkaç montaj görseli:

371022

371023

371024

371025

371026

371029

371031

371032

371034

371035

371036

Donanımsal olarak bu şekilde, yazılımsal olarak da üstte belirttiğim gibi AMD chipsetlerde eGPU yazılımı çalışmıyor ya BIOS'unuz unlocked olacak ya da ufak tak çıkar ile hallediliyor ( test ettim. )
BIOS'unuz unlocked ise kapatılması gereken ayarlar. Değil ama yapmayı düşünüyorsnaız riskli ancak basit. İnternette birçok içerik mevcut konu altına yardımcı olabilirim yine ben de kendim deneyerek yaptım.

371040

APU sistemlerde dahili görüntü kartını kapatmayın siyah ekranda kalırsınız. Oldu ki yanlışlıkla kapattınız ya siyah ekranda tahmin edip bilgisayarınız tanıyıp BIOS'a girip F9+enter ardından kaydetmek için F10+enter yapıp default ayarlara alacaksınız görmeden ya da BIOS pilini çıkarıp reset atmanız lazım.

371041

371044

371047

Son olarak mevcut çalışan durum:
Unlocked BIOS'da aygıt yöneticisi.

371050

Normal BIOS'da aygıt yöneticisi,

371049

371052

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra başıma gelenleri sıralayayım tek tek anlatmayayım çok uzun olur olur da denk gelirseniz konu altına yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olurum.

İlk denememde kartı hiç görmedi aygıt yöneticisinde vs.
kartı gördü kod 10 hatası verdi.
Kartı gördü kod 23 hatası verdi.
Kartı gördü kod 43 hatası verdi.
Hata kodları bitti crossfire aktif etmedi.
Crossfire'ı aktif etti dahili ile birlikte çalışmadı.

Konu altına etiket isteyen arkadaşları da şuraya bırakayım;
@Heberiu
@caws
@lfatihmeral

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 13-min.JPG
    13-min.JPG
    705,4 KB · Görüntüleme: 151
Çok yararlı olmuş teşekkürler.
Benim BIOS’um unlocked değil. Sorun olur mu acaba? Bir de eGPU yazılımı diye birşey varmış. Ne işe yarıyor bilginiz var mı?

Son düzenleme:
Çok yararlı olmuş teşekkürler.
Benim BIOS’um unlocked değil. Sorun olur mu acaba? Bir de eGPU yazılımı diye birşey varmış. Ne işe yarıyor bilginiz var mı?
unlocked olmayan bios da da denedim biraz daha uğraştırıyor ama oluyor sonuc olarak. unlocked etmek basit size mantıgını içeren bir video link i bırakayım oradan kendiniz de yapabilirsiniz.

Burada GX70e göre anlatmış ama tüm AMI BIOS larda işe yarıyor. Sizde kendi bilgisayarınızın markasına modeline göre sitesinden BIOS u indirip kendinize uyarlayıp yapabilirsiniz.

Yazılım konusuna gelirsek yazılım Intel Chipsetlerde işe yarıyor , AMD nin Chipsetlerinde işe yaramıyor işlevi ise Unlocked olmayan BIOS larda bu işlemi yapmadan dGPU yu kapatmanıza , veri yolu hızını ayarlamanıza yarıyor.

İnşallah böyle şeylere gerek kalmadan doğrudan bağlarım ve çalışır. Çok uardımcı oldun saol :)
hocam kod 43 hatası aldım

Son düzenleme:
Merhabalar benim hp marka laptopum var Insayhd20 kilitli bıosum var egpy yaptığımda ekran kartımı görmüyor laptobumda 2 ekran kartı var birini iptal etmem gerekiyor ama egpu uygulamasınıda satın alamıyorum paypal türkiyede yok bana yardım edermisiniz masraf yaptım boşa gitmeseydi iyidi 🙂

Uzun yıllar oldu değiştireli cihazı ancak yanlış hatırlamıyorsam EC Kontrolcüsünün alt kısmındaydı. Emin değilim ancak öyle hatırlıyorum.

Teşekkür ederim PC yi hala kullanıyor musun? Kullanıyorsan bios sürümü kaç onu yazabilir misin? 8970m hataları yüzünden bios uptade kadar gittim ve sitesinde yanlış sürümü yayınlıyorlarmış bilmediğimden içinden çıkılmaz bir hal aldı şuanda
10G sürümünü yayinliyorlar bu yanlış
50G sürümü buldum oda GPU yu tanimiyor şaka gibi
MSI GX70 3BE-081TR BIOS Uptade sorunu
Burdan baslayarak sorunumu anlatmaya calistim saolsun bir arkadas yardim etmeye çalışıyor ama düzeltemedim halen birde sen bakabilir misin

Yeni konular

Geri
Yukarı