Çözüldü MSI H270M BAZOOKA BIOS Çince Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cagrialdemir

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Başlıkta belirttiğim anakartı kullanıyorum ve bilgisayar açılırken Windows logosundan sonra siyah ekranda takılı kalıyor. Hiçbir şekilde tepki vermiyor sonrasında. BIOS'a girmeye çalıştığımda ise aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi yazılar birbirine giriyor ve karakterler yarı Çince yarı İngilizce oluyor nedense. En güncel BIOS'u kullanıyorum ve aynı zamanda ez debug ledler yanmıyorlar. Yani sistemde görünüşe göre bir problem görünmüyor. Aynı zamanda cihazın kapasitörlerini boşalttım ve RAM'i söküp statik elektriğini alıp geri taktım. Yine de bir düzelme görülmedi. Bundan altı ay kadar önce de bu durum başıma gelmişti ama uzun uğraşlar vermeme rağmen düzelmemişti. Aradan bir hafta kadar geçtikten sonra ise kendiliğinden düzeldi ve ben de sorunun kaynağını bulamadım ne yazık ki. Bu konuda bir fikri ya da bilgisi olan var mıdır acaba? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

372410
372411
372412

Çözüm
Arkadaşlar merhaba herkese. Uzun zaman sonra sonunda sorunun aslında ne olduğunu anladım. Ben bilgisayarı monitöre DVI-D kablo ile bağlıyorum. Ancak monitöre giren ucun vidaları monitördeki dişi vida slotlarına yetişmediği için boşta bırakıyordum, yani vidalamadan sadece oturtup kullanıyordum. Meğerse kablo ağırlığı ile birlikte aşağı doğru eğilip tam olarak oturmadığı zamanlarda oluyormuş bu olay. Az önce yine oldu ve deneme yaparken fark ettim böyle olduğunu. Üstüne birkaç kez daha test ettim ve gerçekten de tam oturtmadığım zamanlarda ekrandaki her şey birbirine giriyor ve BIOS ekranı Çince-İngilizce arası karışık bir hale bürünüyor. Umarım yardımcı olur diğer arkadaşlara, iyi forumlar.
Konuyu hortlatayım aynı sorun bende de oldu. BIOS yazılar karışık ve ayar yapınca BIOS donuyordu. Meğersem monitördenmiş. LCD TV bağlıydı ondan yapmış tesadüfen normal 27inç monitör bağladım sorun çözüldü. Sanırım TV ekranlarının çözünürlüğünü desteklemiyor. MSI BIOS'u.

Konuyu hortlatayım aynı sorun bende de oldu. BIOS yazılar karışık ve ayar yapınca BIOS donuyordu. Meğersem monitördenmiş. LCD TV bağlıydı ondan yapmış tesadüfen normal 27inç monitör bağladım sorun çözüldü. Sanırım TV ekranlarının çözünürlüğünü desteklemiyor. MSI BIOS'u.
Hocam emin misin sebebin bu olduğuna? Bence sen ekranları değiştirirken hareket ettiği için düzeldi cihaz. Zira bende sadece BIOS problemi yok, aynı zamanda Windows logosundan sonra şifre ekranı da gelmiyor hiçbir şekilde. Cevabını da tesadüfen gördüm, az önce aynı sorun tekrar baş gösterdi ve 2 saat sonunda dayanamayıp kasayı yumrukladım, kendiliğinden düzeldi sonra. Hala idrak edebilmiş değilim sebebini de. Ve şunu fark ettim; ekran kartının soketi ile ilgili olduğu kanısına vardım sorunun. Çünkü ekran kartını biraz hareket ettirince düzeliyor, sonra vidaları sıkınca geri gidiyor falan. ancak yine de emin değilim. Zaten emin olsam anında değiştireceğim sorunlu parçayı. Ama emin olmadan 500-600 lira verip bir parçayı değiştirmek de istemiyorum açıkçası.

@Recep Baltaş Hocam yok mudur bunun bir çözümü? Direkt MSI Türkiye'yi dahi aradım daha önce hiç denk gelmedik falan deyip geçiştirdiler. En azından nedenini bilsem direkt değiştireceğim parçayı. Lütfen bir fikriniz varsa yorum yapın, birkaç ayda bir baş gösteriyor bu sorun ve bazen 1 saatte bazen bir haftada düzeliyor. Ve bütün işlerim de duruyor bu sorun ortaya çıkınca haliyle.

Arkadaşlar aynı dert bende de var. 1 hafta oldu kasa topladım, BIOS donuyor Çince oluyor. Benim TV ve monitörümde açmıyor, içerdeki TV de açıyor onda da BIOS sorunu yapıyor. Mağazaya gittim monitörlere taktım orada açıyor, BIOS'a çalışıyor sorun acaba gerçekten monitör mü?

Sorunu çözdüm dostlar. TV asla kullanmayın desteklemiyor. Güncel bir monitör kullanın. Gaming monitör tercih özellikle. Eski tip monitörlerde ise 2,3 yıl önceki VGA modellerinde ise VGA var ise aktif dönüştürücü kullanın. Bizzat yaptım ne BIOS'ta sorun var ne sistemde. Düzeldi.

Arkadaşlar merhaba herkese. Uzun zaman sonra sonunda sorunun aslında ne olduğunu anladım. Ben bilgisayarı monitöre DVI-D kablo ile bağlıyorum. Ancak monitöre giren ucun vidaları monitördeki dişi vida slotlarına yetişmediği için boşta bırakıyordum, yani vidalamadan sadece oturtup kullanıyordum. Meğerse kablo ağırlığı ile birlikte aşağı doğru eğilip tam olarak oturmadığı zamanlarda oluyormuş bu olay. Az önce yine oldu ve deneme yaparken fark ettim böyle olduğunu. Üstüne birkaç kez daha test ettim ve gerçekten de tam oturtmadığım zamanlarda ekrandaki her şey birbirine giriyor ve BIOS ekranı Çince-İngilizce arası karışık bir hale bürünüyor. Umarım yardımcı olur diğer arkadaşlara, iyi forumlar.

Çözüm

Geri
Yukarı