MSI Katana gaming laptopta RTX 3050 GPU çalışmıyor

Ryujin

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, elimde MSI marka laptop var. Fakat oyunlarda 100 FPS'yi neredeyse göremiyor. RTX 3050 ekran kartı ve i7 12700H işlemcisi var. Fakat oyun dahil her görüntüyü işlemcinin dahili grafik birimi gösteriyor. İşlemcinin grafik birimini devre dışı bırakınca bu sefer bilgisayar değişik bir hal alıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba arkadaşlar, elimde MSI marka laptop var. Fakat oyunlarda 100 FPS'yi neredeyse göremiyor. RTX 3050 ekran kartı ve i7 12700H işlemcisi var. Fakat oyun dahil her görüntüyü işlemcinin dahili grafik birimi gösteriyor. İşlemcinin grafik birimini devre dışı bırakınca bu sefer bilgisayar değişik bir hal alıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Şimdi laptop ekranında CPU'nun ekran kartını kullanıyor. Monitor kullanırsanız harici GPU kullanacaktır. Bu zaman FPS'iniz artacaktır.(kendim denedim ve böyle çözdüm)

Örnek olarak Minecraft da 300FPS alırken maksimum monitore gelirken 1500-2000FPS'lere kadar çıktığına şahit oldum.

Şimdi laptop ekranında CPU'nun ekran kartını kullanıyor. Monitor kullanırsanız harici GPU kullanacaktır. Bu zaman FPS'iniz artacaktır.(kendim denedim ve böyle çözdüm)

Örnek olarak Minecraft da 300FPS alırken maksimum monitore gelirken 1500-2000FPS'lere kadar çıktığına şahit oldum.

Bu her harici GPU'lu laptop için geçerli mi?

Neden öyle bir sistem var ki? Zaten laptop kullanıcıları monitör taşımamak için laptop almıyor mu? Gpu neden koysun ki üretici o zaman.

Hangi oyunlarda 100 üstü FPS almıyorsunuz?
Monitör varsa ona takıp deneyebilir misiniz?
Forza Horizon 4, Minecraft 1.16.5 Java, Dying Light, CS:GO.

Neden öyle bir sistem var ki? Zaten laptop kullanıcıları monitör taşımamak için laptop almıyor mu? Gpu neden koysun ki üretici o zaman.
Yanlis anlasilmasin, Nvidia gpu yine kullaniliyor, intel gpu buna aracilik yapiyor. Aracilik yapinca performans biraz dusuyor. Harici monitor kullaninca intel'i tamamen aradan cikariyorsun.
Bunu harici monitor kullanmadan da sunan bir teknoloji var, adi Mux switch. Ama maliyeti arttirdigi icin dusuk seri modellerde genelde olmuyor. Mesela Msi Raider serisinde var.

Yanlış anlasilmasin, NVIDIA GPU yine kullaniliyor, Intel GPU buna aracilik yapiyor. Aracilik yapinca performans biraz dusuyor. Harici monitor kullaninca Intel'i tamamen aradan cikariyorsun.
Bunu harici monitor kullanmadan da sunan bir teknoloji var, adi MUX Switch. Ama maliyeti arttirdigi icin dusuk seri modellerde genelde olmuyor. Mesela MSI Raider serisinde var.

Hocam olayı çok net bir şekilde açıklamışsınız. Ben yaşadığım sorunu anlatıp nasıl çözdüğümü dile getirirken siz tamamen işleyişi anlatmışsınız. Teşekkürler.

Yanlış anlasilmasin, NVIDIA GPU yine kullaniliyor, Intel GPU buna aracilik yapiyor. Aracilik yapinca performans biraz dusuyor. Harici monitor kullaninca Intel'i tamamen aradan cikariyorsun.
Bunu harici monitor kullanmadan da sunan bir teknoloji var, adi MUX Switch. Ama maliyeti arttirdigi icin dusuk seri modellerde genelde olmuyor. Mesela MSI Raider serisinde var.

Intel'i Windows üzerinden veya bir program aracılığı ile grafik birimini kapattırmamız mümkün mü peki? Ekran kartını çalıştırmaya zorlayamaz mıyız? Ayrıca ben Lenovo Legion kullandım 1650 ekran kartı vardı mesela onda ama ona rağmen Steam PUBG, Apex, CS:GO giib oyunlarda 100 FPS'i rahat geçiyordum 1080p en yüksek ayarlarda. Bu bahsettiğiniz CPU ile masaüstü ekranı arasındaki ilişki MSI'a özel bir şey mi? Çok saçma çünkü oyuncu laptop un var ama oyun oynamıyorsun adam gibi. Ben yanımda monitör taşımak istemiyorum diyelim o zaman ne olacak ekran kartına verdiğim paraya yazık. Zaten laptop un fiyatının yarısı ekran kartı, kullanamadıktan sonra ne önemi var ki?

Geri
Yukarı