MSI MPG A750GF UPS ile kullanılmalı mı?

Sadece pwr_ok sinyalinin sorunu ile ilgili bilgi verilmiş. UPS ile kullanılması daha iyi diye bir tanım yok. Öyle olsa bu ürünü satıştan çekmeleri lazım değil mi?

UPS zaten direkt power ok sinyalini etkilemiyor. Ani kesintileri engellediği ve PC'yi ya da PSU'yu düzgün bir şekilde kapatmanıza süre tanıdığı için, faydalı olabilir. Yoksa direkt çözümü değil.

Yüzde yüz soruna sebep olabilecek bir durum olmadığı için, o model piyasadan çekilmiyor olabilir. O sebeple net bir şey söylemek zor. Kalite olarak aynı seviyede olmasa da misal Xigmatek X-Power III modelinde de aynı sorun mevcut ama hâlâ piyasada.

@listoneback eğer elinizde yokken ya da almayı düşünürken böyle bir soru sormuş olsaydınız, başka modellere bakmanızı tavsiye edebilirdim. Ama elinizde ve bu model hakkında yabancı forumlarda, sorun yaşandığına dair pek konu ya da şikayet de yok. Yapı olarak da belli bir kalitenin üzerinde olması sebebiyle kullanılabilir gibi ama risk olduğu da unutulmamalı.

Ek not olarak, PSU'yu zorlayacak seviyede donanım dizmemek de faydalı olabilir.

@G3BEN Hoşbuldum cevabınız için teşekkür ederim. Risk her zaman var anladığım kadarıyla bi tek bu modele özgü değil en azından bunu bilmek rahatlatıcı oldu.

@listoneback eğer elinizde yokken böyle bir soru sormuş olsaydınız, başka modellere bakmanızı tavsiye edebilirdim. Ama elinizde ve bu model hakkında yabancı forumlarda, sorun yaşandığına dair pek konu ya da şikayet de yok. Yapı olarak da belli bir kalitenin üzerinde olması sebebiyle kullanılabilir gibi ama risk olduğu da unutulmamalı.
Evet risk var tabiki ancak bir tek a750gf için değil sanırım dediğiniz gibi bir çok psu da olabilir. Bu arada Birde 0.2 ms nin aslında yeterli bir zaman olduğuda söylenmiş ancak sadece böyle bir psu için yeterli değilmiş bu doğrumu?

@listoneback "0.2 ms yeterli" gibi bir söylem pek doğru değil. Çünkü o 0.2 ms boyunca, çıkış voltajları kontrol edilmiyor. Aslında -0.2 ms ve ATX standartlarına göre o sürenin +1 ms ve üzerinde olması gerekli.

Son düzenleme:
Hoş geldiniz. Detaylıca sağ olsun ilgilenilmiş zaten sizinle. Daha önceden farklı iki konuda detaylıca konuşmuştuk, göz atmak isterseniz linklerini bırakıyorum:

@Andar Han anladım değişim hakkım da var aslında ancak 750w olarak sadece bu model var orada.

@Oreki Hoşbulduk teşekkür ederim attığınız attığınız konulara şöyle bir göz gezdirdim. Video da dahil olmak üzere biraz inceledim detaylıca bakacağım. Şimdilik anladığım kadarıyla bu pwr_ok sinyali olmazsa olmaz bir şey değil. Sadece bu güç kaynağı biraz üst seviye olduğu için olmasını beklediğimiz bir özellik doğru mu anladım acaba? Anı karar vermek te istemiyorum şuan sistemim sorunsuz çalışıyor ve değişim istediğim son şey aslında.

Son düzenleme:
Şimdilik anladığım kadarıyla bu pwr_ok sinyali olmazsa olmaz bir şey değil.

Olmazsa olmaz bir şey. Doğru ayarlanması her ne kadar önemli olsa da yanlış ayarlandığında PSU'yu çöpe atmanızı gerektirmez. Güç kaynaklarına daima bir bütün olarak bakılır.

Burada bakılması gereken konu pwr_ok sinyali ile kendimizi kısıtlamamak. Piyasada şu an insanlar pwr_ok haricinde, farklı testlerde fail veren pek çok PSU kullanıyorlar ve sorunlarından haberleri dahi yok. Tüm testler önemlidir ve bunların standartları belirlenir. Üstte belirtildiği gibi ATX standartı.

PSU da troubleshooting yapmak zordur. Cidden zordur. Diğer PC bileşenlerinden çok farklıdır. Bir yazılım ile doğrudan kontrol edemezsiniz. "Bu güzel çalışıyor, memnunum" diyemezsiniz tam olarak. Çünkü gerçekten düzgün çalıştığını bilmek için elinizde gerekli ekipmanlar olmalı ve çok pahalılar bunlar. Monitör olsa misal işiniz kolay, görsellikten pek çok sorunun varlığından haberdar olabilirsiniz. RAM ile memtest yapıp sorunu tespit edersiniz, GPU'yu Furmark'a sokarsınız... Son kullanıcı için yöntemler var yani. PSU ise bambaşka bir şey.

Şimdi bu durumda madem tam olarak verimli çalışıp çalışmadığından emin olamıyoruz, kafamızı bozmak yerine bir testte fail veren bir PSU'muz varsa, "elde varsa kullan, yoksa da alma" mentalitesi ile hareket etmemiz gerekiyor. Yoksa pwr_ok konusunu sürekli düşünürseniz gözlerinize uyku girmez. Kullanın.

@Oreki Cevabınız için tekrar teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Normalde bende kafaya böyle şeyleri pek takmam ancak forumlar da devamlı karşıma çıkınca dedim acaba yanlış voltaj falan verir mi parçalara diye kafaya takmıştım. Evet çok haklısınız hatasız PSU yok gibi bir şey bende araştırdığımda görmüştüm. Hepsinin illa bir eksiği var. Dediğiniz gibi PSU'yu bir bütün olarak değerlendirmek lazım.

@Oreki Cevabınız için tekrar teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Normalde bende kafaya böyle şeyleri pek takmam ancak forumlar da devamlı karşıma çıkınca dedim acaba yanlış voltaj falan verir mi parçalara diye kafaya takmıştım. Evet çok haklısınız hatasız PSU yok gibi bir şey bende araştırdığımda görmüştüm. Hepsinin illa bir eksiği var. Dediğiniz gibi PSU'yu bir bütün olarak değerlendirmek lazım.

Rica ederiz. Kafanıza takılanları sormaktan çekinmeyin.

Geri
Yukarı