Elektronik MSI MPG B650 Carbon 12.221 TL

TUF şimdilik işinizi benzer seviyede görür hocam. Tomahawk da alabilirsiniz. Gen 5 ekran kartlarına hazırlık olsun yıllarca anakart değişmem diyorsanız orta-üst bir X670 de olabilir. İleride alacağınız daha üst düzey işlemcilere de yatırım olur, Carbon'daki soğutmanın artısı o olur.
Bilgilendirmeler için teşekkür ederim hocam TUF B650 ile devam edeceğim gibi duruyor.

Çok yakışıklı ve güzel karttır kendileri abisi X670e versiyonu ve bu kart elimden çok geçti. PCI-e slotlarında yonga seti olarak X670 kullanır yani PCI-E5 destekler tıpkı ROG STRIX B650E-E'de olduğu gibi ve benim düşüncem bu kartlar XB6570 gibi adlandırılabilir X670'i aratmazlar ama bir X670 değillerdir ama B650'de değillerdir gibi. Ama kullanım olarak eğer ki PCI-E5 SSD kullanmayacaksanız B650 Tomahawk alın geçin VRM'leri filan şu an için besleyemeyeceği AMD işlemci yoktur.

Meraktan soruyorum bu anakart STRIX serisi gibi biraz daha fantezi/performans sınıfına mı giriyor yoksa cidden para vermeye değecek özellikleri var mı? Yakın zamanda AM5 sistem almayı düşünüyorum aklımda TUF B650 Plus almak vardı ikisine de bakıyorum PCI-e 5.0, MOSFET soğutması falan derken yüzeysel olarak pek farklılık görmedim port sayısı hariç. Üstüne 4 bin lira eklemeye değecek bir farkı var mıdır?

Hocam TUF Plus serisi 12+2 VRM ile 7950X için yeterlidir, bunun haricinde birkaç USB çıkışı dışında bir eksikliği yok gibi denebilir.

Son düzenleme:
Gaming Plus ne alaka :) Gaming Edge'den bahsediyorum. Çöp dediğiniz anakartla Carbon arasında çok ufak farklılıklar var. Tam olarak ne zaman ve nereden aldığınızı da söylerseniz belki biz de indirim takip ederiz bu %50 indirim sağlayan sitelerden.

Dostum Gaming Plus örneği veren konu sahibi zaten ayrıca evet Edge modeli de Carbon'la hemen hemen aynı tek göze çarpan farkı beyaz modeli.

Dostum Gaming Plus örneği veren konu sahibi zaten ayrıca evet Edge modeli de Carbon'la hemen hemen aynı tek göze çarpan farkı beyaz modeli.

Ve hayır %50 indirim yok ki ben başta ilk toplarken 12K ya almıştım sonra bir baktım indirim var 8K ya hemen aldım öbürünü iptal edip illa SS mi atmam gerekiyor? Ne yazıyor dostum iyice okur musun ?
Screenshot_2024-01-25-17-46-42-023_com.android.chrome.jpgScreenshot_2024-01-25-17-45-56-391_com.android.chrome.jpg

Ve hayır %50 indirim yok ki ben başta ilk toplarken 12K ya almıştım sonra bir baktım indirim var 8K ya hemen aldım öbürünü iptal edip illa SS mi atmam gerekiyor? Ne yazıyor dostum iyice okur musun?
Screenshot_2024-01-25-17-46-42-023_com.android.chrome.jpgScreenshot_2024-01-25-17-45-56-391_com.android.chrome.jpg

Satıcı Hepsiburada. İstersen onun da SS ini atayım.

Ve hayır %50 indirim yok ki ben başta ilk toplarken 12K ya almıştım sonra bir baktım indirim var 8K ya hemen aldım öbürünü iptal edip illa SS mi atmam gerekiyor? Ne yazıyor dostum iyice okur musun?

Satıcı Hepsiburada. İstersen onun da SS ini atayım.

Yanlış hatırlamışım neredeyse 14K ya almışım.

Son düzenleme:
Bu daha cix ve daha ucuz 😃

Daha cix ve ucuz dediğin anakart 2x6+2 60a Vcore, Carbon 2x8+2+1 80a Vcore. Bilip bilmeden yorum yapmayalım.

Daha cix ve ucuz dediğin anakart 2x6+2 60a Vcore, Carbon 2x8+2+1 80a Vcore. Bilip bilmeden yorum yapmayalım.
Hiç bir fark yok aralarında 7000 serisi herhangi bir işlemci için. İkisindende daha kötü vrm konfigürasyonları yeterli 7950x için bile. "Gelecek için" dersende am5 platformunda 12 faz 60a bir vrm'den daha fazlasını gerektiren bir işlemci çıkacağını hiç sanmıyorum. Zaten ilerde işlemci upgrade etmek isteyen çoğu kişi x3d işlemcilere yönelecek ve fark edersen amd x3d işlemcilerde verimliliği çok ön planda tutmaya başladı. Buildzoid bile 8 faz 60a vrmli bir anakartı am5 için yeterli buluyor. Am5 için vrm'e takılmayın kısaca. Size gerçek etki edecek anakartın io'su, pcie konfigürasyonu gibi şeylere bakın, size yeterli gelen ve istediğiniz özelliklere sahip olan (örnek olarak bütçesi çok yüksek olan ve x3d işlemci kullanan biro external clock gen isteyebilir) en ucuz anakartı alın veya görünüşünü sevdiğiniz anakartı alın geçin.

Zaten ileride işlemci yükseltmek isteyen çoğu kişi X3D işlemcilere yönelecek.
AM5 için VRM'e takılmayın kısaca.

X3D işlemci için anakart önerisi diye bir konu açmadım. AM5'in en sağlam anakartlarından beri 2000 lira indirimde diye açtım, konuyu boş boş yerlere çekme. Anakartta tabii ki VRM'e ve soğutmasına bakacaksın. Render vb iş amaçlı 7950X gibi 170W TDP'li işlemciler kullanmak, OC yapmak isteyen insanlar olabilir. Kısacası bomboş bir mesaj yazmışsın. Burada bu anakart tavsiye edilir, bunu almaya çalışın konusu dönmüyor. Hiçbir fark yokmuş, şaka gibi.

İkisindende daha kötü vrm konfigürasyonları yeterli 7950x için bile.

X3D işlemci için anakart önerisi diye bir konu açmadım. AM5'in en sağlam anakartlarından beri 2000 lira indirimde diye açtım, konuyu boş boş yerlere çekme. Anakartta tabii ki VRM'e ve soğutmasına bakacaksın. Render vb iş amaçlı 7950X gibi 170W TDP'li işlemciler kullanmak, OC yapmak isteyen insanlar olabilir. Kısacası bomboş bir mesaj yazmışsın. Burada bu anakart tavsiye edilir, bunu almaya çalışın konusu dönmüyor. Hiçbir fark yokmuş, şaka gibi.

Ne zaman x3d işlemci anakart önerisi konusu açtın dedim? B650-A'daki vrm herhangi bir 7000 serisi işlemci için yeterli gelmeyecekmiş gibi ve b650 carbon'un vrm'i b650-a ile fark yaratacakmış gibi mesaj attığın için o mesaja cevap verdim.

8 faz 60a bir anakartın 7000 serisinde herhangi bir işlemci için yeterli olduğunu söyleyen kişi overclock konusunda dünya rekorları olan biri. Gamers nexus gibi birkaç yerin vrm testlerini sağladığı kaynak.

İki anakartı karşılaştırırken tek karşılaştırdığın şey vrm olmamalı. Anakartın sunduğu özellikler, pcie konfigürasyonu, anakartın connectivity portları gibi kullanıcılar için önemli konular varken.

Daha konuşma gereği duymuyorum arkadaşlara bilgi olsun diye yazdım isteyen buildzoid'e inanır isteyen sana. Bunu dediği video am5 anakart önerisi videosuydu yanlış hatırlamıyorsam bakmak isteyen olursa.

Geri
Yukarı