MSI Optix MAG271CQR Problemleri

Batina

Kilopat
Monitör geldiğinde birkaç yüzeysel test sırasında bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım. Sonra Forza Horizon 4'e girdim bazı yükleme menü vs yerlerin bazı bölümlerinde pırpırlama titreme yapıyor. Videosundan görebilirsiniz.

Bunun dışında film izlerken full ekrana aldığımda görüntü gidiyor. Bazen yapıyor bazen yapmıyor tam çözemedim. AMD ayarlarından Virtual Super Resolution ayarını kapattım. Belki de bundan yapıyor tam emin olamadım.

Display Port kablosu ile bağladığımda ise Windows'da ekran anlık titremeler yapıyor. Bunun da videosundan bakabilirsiniz. Kullananlar da durum nasıl bunun bir çözümü var mıdır ?

FreeSync sadece DP bağlantısı ile aktif oluyor. Bunu aktif edince videoda bile kırılmalar gördüm. Oyunlarda denemedim ama kapattım bunu. MSI forumlarında da birçok konuda kapatılması önerilmiş. O zaman ne anladık bu işten ?

Bu arada Monitörün sürücülerini de yükledim. AMD ekran kartı sürücülerine de son sürüm. Monitörle gelen kabloları kullanıyorum.

Sizlerin Windows kullanım, oyunlarda ve film izlerken kullandığınız ayarlar nelerdir ve varsa tavsiyeniz yazarsanız sevinirim.

Sistem Özellikleri;
  • MSI RX470 Gaming X 4 GB
  • MSI B450 Gaming Plus
  • Ryzen 3600
  • 16 GB RAM

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Display Port bağlantısında 144 HZ yi 120 HZ'ye çekince titreme geçti. Kablodan da olabilir diyorlar ama başka kablom yok deneyecek. Monitör ile gelen kablonun olmaması da ayrı bir sorun olurdu zira.

Display Port bağlantısında 144 HZ yi 120 HZ'ye çekince titreme geçti. Kablodan da olabilir diyorlar ama başka kablom yok deneyecek. Monitör ile gelen kablonun olmaması da ayrı bir sorun olurdu zira.
.
.
Ekleme

Anladığım kadarıyla daha kaliteli display kablo almam gerekecek. Muhtemelen Monitör ile gelen kablo 144 HZ veremiyor bu yüzden titreme yapıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    60,4 KB · Görüntüleme: 130
  • Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    29,9 KB · Görüntüleme: 200
Son düzenleme:
Kutudan çıkan Display Port kablosunu kullanıyorum ama sizinki gibi bir sıkıntı yaşamadım.
Bu arada Monitörün sürücülerini de yükledim. AMD ekran kartı sürücülerine de son sürüm. Monitörle gelen kabloları kullanıyorum.
Monitörün sürücüsüne nereden erişebiliriz? Bir de sizin monitörün firmware'i nedir? Benimkinde FW.007 yazıyor.

Kutudan çıkan Display Port kablosunu kullanıyorum ama sizinki gibi bir sıkıntı yaşamadım.

Monitörün sürücüsüne nereden erişebiliriz? Bir de sizin monitörün firmware'i nedir? Benimkinde FW.007 yazıyor.

Firmware'i FW.007 hocam.

Sürücüyü buradan indirdim.

Sürücüyü buradan indirdim.
Hocam bu sürücüden ziyade başka bir şey gibi. Tam olarak ne iş yapıyor anlamak güç, zaten 10 kb'lik bir dosya. Zamanında bende indirip çift tıklamıştım bir olayını görmedim.

Monitör hakkında yaşadığınız sorunlara göz attım. Böyle bir titreme sorunu gözüme çarpmadı, yaşasam fark ederdim herhalde. Başka bir kablo ile test etmek dışında önerebileceğim bir durum yok.

FreeSync balonu hakkında yazdıklarınıza katılıyorum. Yarardan çok zararı var. Bu naneyi açtığımda oyunların parlaklığında dalgalanmalar, objeyi takip eden gölge efektleri (ghosting gibi) görüyorum. FreeSync'i kapatınca düzeliyor. FreeSync teknolojisinden mi, monitörden mi yoksa ekran kartımdan mı kaynaklanıyor emin olamadım fakat kesinlikle düzgün çalışmıyor.

Siz siyah ayarlayıcı ayarını kaçta kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

Hocam bu sürücüden ziyade başka bir şey gibi. Tam olarak ne iş yapıyor anlamak güç, zaten 10 kb'lik bir dosya. Zamanında bende indirip çift tıklamıştım bir olayını görmedim.

Monitör hakkında yaşadığınız sorunlara göz attım. Böyle bir titreme sorunu gözüme çarpmadı, yaşasam fark ederdim herhalde. Başka bir kablo ile test etmek dışında önerebileceğim bir durum yok.

FreeSync balonu hakkında yazdıklarınıza katılıyorum. Yarardan çok zararı var. Bu naneyi açtığımda oyunların parlaklığında dalgalanmalar, objeyi takip eden gölge efektleri (ghosting gibi) görüyorum. FreeSync'i kapatınca düzeliyor. FreeSync teknolojisinden mi, monitörden mi yoksa ekran kartımdan mı kaynaklanıyor emin olamadım fakat kesinlikle düzgün çalışmıyor.

Siz siyah ayarlayıcı ayarını kaçta kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

9 da kullanıyorum hocam memnunum. Belki de henüz onu anlayacak kadar kullanmamış da olabilirim :)

Bu arada sürücünün olayı monitörü bağladığınızda default olarak generic monitör olarak görüyor. Bu sürücüyü yükleyince yolladığım ekran görüntüsüne dönüşüyor. Yani monitörün modeli orada yazıyor. Belki HZ seçenekleri de geliyor olabilir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    9 KB · Görüntüleme: 182
Özelliklere tıklayıp sürücü kısmından sürücü güncelleştirme var. Oradan bu sürücü dosyasının olduğu klasörü gösterirseniz o şekilde yapabilirsiniz.

Özelliklere tıklayıp sürücü kısmından sürücü güncelleştirme var. Oradan bu sürücü dosyasının olduğu klasörü gösterirseniz o şekilde yapabilirsiniz.
Teşekkürler, belirttiğiniz gibi yaptım. Gözüme bir fark çarparsa belirtirim.

MSI'ya mail attım. Şu yanıt geldi. Bu yüzden yeni kablo aldım. Bakalım gelince umarım sorunum düzelir.

MSI'ın yanıtı.

Ürün içerisinde yer alan kablo ile ekranınızın desteklemiş olduğu tüm frekansları desteklememektedir.

Dilerseniz farklı kablo deneme sağlayabilirsiniz.

Sorun olması halinde bize gönderebilir, en kısa süre içerisinde kontrolleri sağlayabiliriz.

Monitörü ben de bugün aldım. DP ile bağladım bende böyle bir sorun yok. Ancak Response Time'ı Fastest yapamıyorum. Yapınca da karanlık oluyor. Bunun sebebini bilen var mı? Ya da hızlı da mı kullanmamız gerekli? Default normaldeydi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı