MSI Optix MAG271CQR Problemleri

Monitörü ben de bugün aldım. DP ile bağladım bende böyle bir sorun yok. Ancak Response Time'ı Fastest yapamıyorum. Yapınca da karanlık oluyor. Bunun sebebini bilen var mı? Ya da hızlı da mı kullanmamız gerekli? Default normaldeydi.

DP ve HDMI bağlantıda 144 HZ de hiçbir problem olmuyor mu hocam ? Ekran kartınız neydi bu arada ? Response Time ayarıyla hiç oynamadım o konuda bilgim yok. Ne kadar karanlık oluyor ?

DP ve HDMI bağlantıda 144 HZ de hiçbir problem olmuyor mu hocam ? Ekran kartınız neydi bu arada ? Response Time ayarıyla hiç oynamadım o konuda bilgim yok. Ne kadar karanlık oluyor ?
Hocam bende rtx 2070 var. Ben de G-Sync'i ayarlardan açtım. HDMI ile denemedim hiç. Zaten bu özelliği kullanabilmemiz için DP ile bağlamamız gerekiyor sanırım. Çok fazla test edemedim. Ben de Forza Horizon 4'ü indiriyordum. Kurulum yapıp test ettikten sonra da paylaşırım. Ancak şu anlık sizdeki sorunlar bende yok. Siz de Response Time ayarlarına bir bakabilir misiniz? Çünkü monitör 1 ms destekliyor ve bizim bunu ayarlamamız mı gerekiyor bilemedim.

Karanlık konusuna da şöyle örnek vereyim; Brightness'i 80den 30-40'a çekmiş gibi karanlık oluyor.
Ekleme: Biraz daha test etme fırsatım oldu. Bende de şöyle bir sorun var Response Time dışında.
G-Sync açıkken titreme oluyor bende ama sizinki gibi değil. Genelde siyah kısımlar yanıp yanıp sönüyor. Nvdia ayarlarından G-Sync'i kapattım. İlk başta monitör görüntü vermedi. Sonra manuel reset atıp oyuna girip test ettim ve düzeldi. Diyeceğim şu ki DisplayPort kablosu sizin de dediğiniz gibi yetersiz olabilir. Denedikten sonra yorum yazabilir misiniz? Ben de ona göre daha iyi bir kablo satın alabilirim.

Son düzenleme:
Hocam bende rtx 2070 var. Ben de G-Sync'i ayarlardan açtım. HDMI ile denemedim hiç. Zaten bu özelliği kullanabilmemiz için DP ile bağlamamız gerekiyor sanırım. Çok fazla test edemedim. Ben de Forza Horizon 4'ü indiriyordum. Kurulum yapıp test ettikten sonra da paylaşırım. Ancak şu anlık sizdeki sorunlar bende yok. Siz de Response Time ayarlarına bir bakabilir misiniz? Çünkü monitör 1 ms destekliyor ve bizim bunu ayarlamamız mı gerekiyor bilemedim.

Karanlık konusuna da şöyle örnek vereyim; Brightness'i 80den 30-40'a çekmiş gibi karanlık oluyor.
Ekleme: Biraz daha test etme fırsatım oldu. Bende de şöyle bir sorun var Response Time dışında.
G-Sync açıkken titreme oluyor bende ama sizinki gibi değil. Genelde siyah kısımlar yanıp yanıp sönüyor. Nvdia ayarlarından G-Sync'i kapattım. İlk başta monitör görüntü vermedi. Sonra manuel reset atıp oyuna girip test ettim ve düzeldi. Diyeceğim şu ki DisplayPort kablosu sizin de dediğiniz gibi yetersiz olabilir. Denedikten sonra yorum yazabilir misiniz? Ben de ona göre daha iyi bir kablo satın alabilirim.

Evet bende de biraz karanlık oluyor dediğiniz gibi. Muhtemelen bir açıklaması olsa gerek. Yurtiçi kargo bir yamuk yapmazsa yarın kargo elimde olur sonuçlarını yazarım.
Ekleme

Arkadaşlar kablo az önce geldi taktım ve 144 HZ'de DP kabloda yaptığı titremeler son buldu 🥳 👍 Monitörü yollamaktan kurtulduk valla çok sevindim. Darısı sizin başınıza 😇

AMD'nin yazılımı da arada Monitörü kapatıp açınca veya sistemi açınca uyarı veriyordu. Onların da hepsi gitti.

Kesinlikle bu kabloyu öneriyorum. Yani eğer benimkine benzer sorunlar yaşıyorsanız mutlaka alın.
Ekleme @@Anoche @@XanthiN

Forza da ki titremede geçti. Kablo çok iyiymiş cidden büyük fark etti arkadaşlar.

Son düzenleme:
Evet bende de biraz karanlık oluyor dediğiniz gibi. Muhtemelen bir açıklaması olsa gerek. Yurtiçi kargo bir yamuk yapmazsa yarın kargo elimde olur sonuçlarını yazarım.
Ekleme

Arkadaşlar kablo az önce geldi taktım ve 144 HZ'de DP kabloda yaptığı titremeler son buldu 🥳 👍 Monitörü yollamaktan kurtulduk valla çok sevindim. Darısı sizin başınıza 😇

AMD'nin yazılımı da arada Monitörü kapatıp açınca veya sistemi açınca uyarı veriyordu. Onların da hepsi gitti.

Kesinlikle bu kabloyu öneriyorum. Yani eğer benimkine benzer sorunlar yaşıyorsanız mutlaka alın.
Ekleme @@Anoche @@XanthiN

Forza da ki titremede geçti. Kablo çok iyiymiş cidden büyük fark etti arkadaşlar.
Düzeldiğine çok sevindim dostum. Ben de birkaç gündür diğer sorunlarla ilgili incelemeler yapıyordum. Senden birşey rica edeceğim. TestUFO: Ghosting bu linke tıklayıp testi yaptıktan sonra, ufonun arkasında iz görüp görmediğini söyler misin? Response Time normal ayarda çok az oluyor, Hızlı da belirgin bir ghosting oluyor bende.

Ayrıca Youtube'da ve yabancı forumlarda da bu ve buna benzer sorun yaşayanları gördüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
burdaki kanal sahibine sorduğumda yapılacak birşey olmadığını söyledi. Ben ona başka bir DP kablosuyla denedin mi diye sordum hayır dedi. Sen de ayarları kontrol eder misin?

Bu arada hangi DisplayPort kablosunu satın aldınız?

Bu arada düzeldi dedim ama uzun kullanımda çok nadirde olsa atlama yapıyor. Buna sebep olarak Monitörü görmüyorum. Yüksek ihtimal RX470 yüzünden oluyor. Bu konuda biraz araştırınca birçok kişide sorun olduğunu gördüm. Hatta daha kötü sorunlarla karşılaşanlar da olmuş.

Wattman dedikleri yerden underclock yapmayı belki denerim ama çok bilmiyorum o konuları. Bu yapılınca sorun düzeliyormuş. Tabi biraz performans kaybı da oluyor.

Aldığım kablo bu, aslında monitör en fazla 1.2 kabloyu destekliyor ama almışken 1.4 kablo alayım dedim arada 10 TL fiyat farklı var.

Linke tıklayıp tepki süresini normal, hızlı ve en hızlı şeklinde seçerek baktım. Hepsinde ghosting var yada gölgelenme mi denilir bilmiyorum ama belirgin şekilde arkasında iz bırakıyor.

Ekleme : Ayrıca bendeki güç ayarları şu şekilde. Hızlı başlatma seçeneğini kapatıp da deneyebilirsiniz eğer bir sıkıntı varsa.

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    9,4 KB · Görüntüleme: 131
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    6,1 KB · Görüntüleme: 112
  • Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    18,1 KB · Görüntüleme: 119
Son düzenleme:
Ekran kartı marka modellerimiz de farklı seninle. Ben RTX 2070 kullanıyorum. Biliyorsun ki AMD'ler için FreeSync var ama Nvdia için G-Sync yasal olarak desteklenmiyor. Belki kablo alınca ya da ilerde bir yazılım ile düzelebilir.

Benim Nvidia ayarlarım bu şekilde. Bu arada monitörü USB kablosuyla bağlayıp Adaptive Sync'e bastım. Sanki bazı problemler azaldı gibi. Ancak Ghosting hala var. Oyunlarda bazı ayarlar yapmak gerekiyor. Yapınca geçiyor. Ancak renk geçişlerinde özellikle siyah renklerde sanki bir flash efekti varmış gibi oluyor. Aynı kablodan yarın ben de sipariş vereceğim. Kablo gelince benim yaptığım denemeleri, tecrübelerimi sizinle de paylaşırım.

Dosya Ekleri

• nvidaayarlar.jpg
    nvidaayarlar.jpg
    90,5 KB · Görüntüleme: 128
TestUFO: Ghosting bu linke tıklayıp testi yaptıktan sonra ufonun arkasında iz görüp görmediğini söyler misin? Response Time normal ayarda çok az oluyor, hızlıda belirgin bir ghosting oluyor bende.
Linke tıklayıp tepki süresini normal, hızlı ve en hızlı şeklinde seçerek baktım. Hepsinde ghosting var yada gölgelenme mi denilir bilmiyorum ama belirgin şekilde arkasında iz bırakıyor.
Aynen belirttiğiniz gibi. Normal ile fast arasında az bir fark var fakat fastest'de ghosting bariz şekilde artıyor. Mantıklı olan fast'ta tutmak bence.

Black tuner dengesizliği ve freesync'in düzgün çalışmaması yüzünden ürünü iade etmek istiyorum şu an...

Bugün nadir de olsa yaptığı titremeleri de yapmadı. Tam emin değilim ama sanırım hızlı başlat kısmını kapattığım için olabilir.

Sonuç olarak bu saatten sonra monitörden kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Aynen belirttiğiniz gibi. Normal ile fast arasında az bir fark var fakat fastest'de ghosting bariz şekilde artıyor. Mantıklı olan fast'ta tutmak bence.

Black tuner dengesizliği ve freesync'in düzgün çalışmaması yüzünden ürünü iade etmek istiyorum şu an...
Ben de düşündüm. Ama 2500 liraya 2k 144Hz 1ms 27" Curved monitör bulabilir miyim bilmiyorum. Hiç de anlamam hangisi sorunsuz.

Bu arada Mafia III'te G-Sync açık, Low Letancy Ultra moddayken (yani monitör ve ekran kartında açık olması gereken bütün ayarlar açıkken) Ghosting oluyor. GTA 5, League of Legends'ta da denedim. GTA'da da bahsettiğim küçük titremeler, siyah renk geçişlerinde ise ufak göz kırpması efekti oluşuyordu. LoL'de de ghosting oluyordu. Sonuç olarak monitörden FreeSync ayarını kapattım çünkü Nvdia ile gerçekten uyumsuz. Low Latency hala ultrada.

Ayrıca biri şöyle bir bilgi bulmuş; MAG241C modeli için; normal setting is 8ms, fast is 4ms and fastest is 1ms. Fastest ayarındaki ekran parlaklığının azalması aynı monitörde de oluyormuş.
Yani ne yapacağız bilemiyorum. 1ms griden griye en düşük değer olduğu için pazarlama stratejisi olarak yazılıyor diyen de var. Biz Normal ayardayken 1ms diye aldığımız monitörün bu özelliğinden faydalanamıyor muyuz? Diğer büyük firmalarda da mı aynısı oluyor. Araştırıp duruyorum beynim yandı. Keşke daha bilgili biri gelip şunları şunları yapın dese de rahatlasak. :/

Bugün nadir de olsa yaptığı titremeleri de yapmadı. Tam emin değilim ama sanırım hızlı başlat kısmını kapattığım için olabilir.

Sonuç olarak bu saatten sonra monitörden kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Hızlı başlat kısmını anlayamadım. Bir de monitörün FW.011 versiyonunu biz yükleyebiliyor muyuz. Ben biraz araştırdım ama göremedim.

Ekleme: Bu arada bu titreme, siyah renklerdeki göz kırpma efekti dediğim de sizin attığınız Forza Horizon videosundaki problem ile aynı. Sadece G-Sync açıkken oluyor.

Ben de düşündüm. Ama 2500 liraya 2k 144Hz 1ms 27" Curved monitör bulabilir miyim bilmiyorum. Hiç de anlamam hangisi sorunsuz.

Bu arada Mafia III'te G-Sync açık, Low Letancy Ultra moddayken (yani monitör ve ekran kartında açık olması gereken bütün ayarlar açıkken) Ghosting oluyor. GTA 5, League of Legends'ta da denedim. GTA'da da bahsettiğim küçük titremeler, siyah renk geçişlerinde ise ufak göz kırpması efekti oluşuyordu. LoL'de de ghosting oluyordu. Sonuç olarak monitörden FreeSync ayarını kapattım çünkü Nvdia ile gerçekten uyumsuz. Low Latency hala ultrada.

Ayrıca biri şöyle bir bilgi bulmuş; MAG241C modeli için; normal setting is 8ms, fast is 4ms and fastest is 1ms. Fastest ayarındaki ekran parlaklığının azalması aynı monitörde de oluyormuş.
Yani ne yapacağız bilemiyorum. 1ms griden griye en düşük değer olduğu için pazarlama stratejisi olarak yazılıyor diyen de var. Biz Normal ayardayken 1ms diye aldığımız monitörün bu özelliğinden faydalanamıyor muyuz? Diğer büyük firmalarda da mı aynısı oluyor. Araştırıp duruyorum beynim yandı. Keşke daha bilgili biri gelip şunları şunları yapın dese de rahatlasak. :/

Hızlı başlat kısmını anlayamadım. Bir de monitörün FW.011 versiyonunu biz yükleyebiliyor muyuz. Ben biraz araştırdım ama göremedim.

2 önce yolladığım mesaj da ekran görüntülerini yollamıştım. Hızlı başlat seçeneği orada gözüküyor. Bu teknoloji ve bu fiyat aralığında 4 4 lük herşeyin süper olduğu bir monitör olduğunu zannetmiyorum. Belki 4 5 binlikler de bu şeyler oluşmayabilir ki ondan da emin değilim.

Ben memnunum yada benim gözüme takılmıyor demem daha doğrusu olur. Belki epey farklı bir ekrandan geçtiğim için şimdilik rahatsız etmiyor olabilir. FreeSync'yi daha önce denemiştim ama biraz yüzeyseldi bir ara tekrar denemeyi düşünüyorum. Ancak çok bir umudum yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı