MSI Optix MAG274QRF vs LG GN880b

Hocam gaz vermek gibi olmasın ama şöyle söyleyeyim. Taksitle alacaksanız eğer istediğiniz modeli gönül rahatlığıyla alın gitsin. Hem ileride acaba demezsiniz. Hem de bugün alacağınız cihazın taksiti 3 ay sonra enflasyona yenilmiş olacak.

Ölü piksel falan korkum olmasa gazı alacağım bende ama şu an epey bir zor zamandayım işten ayrıldım telafisi zor olur bana. Tek atımlık kurşunum var iyi değerlendirmeliyim

İşten ayrıldıysanız eğer ve bu monitörden ya da sistemden para kazanmayacaksanız iş değişir. Sonuçta quantum dot'a 2500 TL'ye yakın ekstra para vereceksiniz.

Hocam bayram süresince sepetist.com üzerinde indirim vardı. Ben yaklaşık 5169TL'ye aldım qd olmayan modeli. Şu an Hepsiburada üzerinde 4699TL'ye inmiş durumda. Sepetist'in avantajı aradığım zaman monitörde 0 piksel garantisi verdiler. Yani pikselde sorun olursa geri alıyorlardı. Bunun dışında sabah Amazon üzerinde 4700TL'ye satılıyordu fakat şu an baktığımda bitmiş gözüküyor. İmkanınız varsa mağazada deneyin derim. MSI dahilinde Reddit üzerinde okuduğum bazı yazılarda bu monitörde kullanılan bazı panellerde 850:1 kontrast oranı görüldüğü oluyormuş. Yani biraz şans işi. Bunun dışında monitörü 120Hz 8bit+frc ile 10 bitte ya da 8 bit 165Hz'de kullanabilirsiniz. Renk doygunluğu olarak bazıları pek sevmese de ben sevdim açıkçası. Ama LG modeli ile mağazada karşılaştırırsanız sizin için çok daha iyi olur.

GN880 ile LG 27GN850-B aynı monitörler galiba. Sadece ayak farkı var gibi.

Onu bilmiyorum ki.

Hocam bayram süresince sepetist.com üzerinde indirim vardı. Ben yaklaşık 5169TL'ye aldım qd olmayan modeli. Şu an Hepsiburada üzerinde 4699TL'ye inmiş durumda. Sepetist'in avantajı aradığım zaman monitörde 0 piksel garantisi verdiler. Yani pikselde sorun olursa geri alıyorlardı. Bunun dışında sabah Amazon üzerinde 4700TL'ye satılıyordu fakat şu an baktığımda bitmiş gözüküyor. İmkanınız varsa mağazada deneyin derim. MSI dahilinde Reddit üzerinde okuduğum bazı yazılarda bu monitörde kullanılan bazı panellerde 850:1 kontrast oranı görüldüğü oluyormuş. Yani biraz şans işi. Bunun dışında monitörü 120Hz 8bit+frc ile 10 bitte ya da 8 bit 165Hz'de kullanabilirsiniz. Renk doygunluğu olarak bazıları pek sevmese de ben sevdim açıkçası. Ama LG modeli ile mağazada karşılaştırırsanız sizin için çok daha iyi olur.

Sepetist güvendiğim bir yer değil Hepsiburada'da var oradan alacağım. Ama kalibre için icc profil yok hiçbir tasarımcı almamış sanırım. LG'ye yönelecek gibiyim LG şu an sadece kontrast ve siyahlar kötü olduğu için istemiyorum. 2 bin lira fazla verip kötü kontrast falanda istemiyorum açıkçası, şu an ne yapacağım bilmiyorum.

Onu bilmiyorum ki.

Sepetist güvendiğim bir yer değil Hepsiburada'da var oradan alacağım. Ama kalibre için icc profil yok hiçbir tasarımcı almamış sanırım. LG'ye yönelecek gibiyim LG şu an sadece kontrast ve siyahlar kötü olduğu için istemiyorum. 2 bin lira fazla verip kötü kontrast falanda istemiyorum açıkçası, şu an ne yapacağım bilmiyorum.

Aslında Reddit üzerinde birkaç kişi kendine göre kalibrasyon yapmış. Ama ben denediğimde gözüme iyi gelmedi açıkçası. Aslında kalibrasyonun her cihaza ayrı şekilde yapılmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. İşin ilginç yanı rtings ve daha birçok site inceleme bile yapmamış bu modele. Rtings oylama yapıp en çok hangi model isteniyorsa ona inceleme yapıyorlar. Bunun dışında MSI 5 piksele kadar iade almıyor diye biliyorum. Ama siz yine de bir araştırın derim. MSI alacaksanız "Shout Out" diye bir kampanyaları var. Amazon üzerinde yorum yaparsanız 350TL Steam kodu veriyorlar aklınızda bulunsun.

Aslında Reddit üzerinde birkaç kişi kendine göre kalibrasyon yapmış. Ama ben denediğimde gözüme iyi gelmedi açıkçası. Aslında kalibrasyonun her cihaza ayrı şekilde yapılmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. İşin ilginç yanı rtings ve daha birçok site inceleme bile yapmamış bu modele. Rtings oylama yapıp en çok hangi model isteniyorsa ona inceleme yapıyorlar. Bunun dşıdına MSI 5 piksele kadar iade almıyor diye biliyorum. Ama siz yine de bir araştırın derim. MSI alacaksanız "shout out" diye bir kampanyaları var. Amazon üzerinde yorum yaparsanız 350TL Steam kodu veriyorlar aklınızda bulunsun.

MSI almaktan vazgeçeceğim sanırım. Son Firmware güncellemesi sonrası kalibrasyona ihtiyaç yok falan demişler ama emin olamadım. Sırf kontrast ve siyahlar bu monitörü çekici yapan. Bunun QD olan modeli için yine bu arıza durumları geçerli midir acaba? Yani o kadar parayı tehlikeye atmak istemiyorum. Borçlanarak QD almak ne kadar mantıklı?

MSI almaktan vazgeçeceğim sanırım. Son Firmware güncellemesi sonrası kalibrasyona ihtiyaç yok falan demişler ama emin olamadım. Sırf kontrast ve siyahlar bu monitörü çekici yapan. Bunun qd olan modeli için yine bu arıza durumları geçerli midir acaba? Yani o kadar parayı tehlikeye atmak istemiyorum. Borçlanarak qd almak ne kadar mantıklı?

Hocam Reddit de konuyu bulursam aşağıya linkini bırakacağım. Bu arada Firmware güncellemesi ile sRGB modu geliyor. Qd modeli bildiğim kadarıyla biraz daha doygun renklere sahip ve renk gamutu daha geniş. Bunun dışında kalibre edilince qd modeli daha doğru sonuçlar verebilir. Ama normal kullanıcılar için aradaki fark ne kadar önemli tartışılır.
link=>
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yorumlara bakarsanız alt tarafta biri AU Optronics panelden bahsediyor.

Son düzenleme:
Hocam Reddit de konuyu bulursam aşağıya linkini bırakacağım. Bu arada Firmware güncellemesi ile sRGB modu geliyor. Qd modeli bildiğim kadarıyla biraz daha doygun ver renk gamutu daha yüksek. Bunun dışında kalibre edilince qd modeli daha doğru sonuçlar verebilir. Ama normal kullanıcılar için aradaki fark ne kadar önemli tartışılır.

Teşekkür ederim. Ben tasarımcıyım hocam. İnanılmaz renk doğruluğu gerekmiyor ama başka monitörde bakınca dünyalar değişmemeli. Qd ile arasında ciddi fark var değer mi emin değilim. Yeni Firmware ile eskisi gibi over sature olmuyor diyorlardı.

Teşekkür ederim. Ben tasarımcıyım hocam. İnanılmaz renk doğruluğu gerekmiyor ama başka monitörde bakınca dünyalar değişmemeli. Qd ile arasında ciddi fark var değer mi emin değilim. Yeni Firmware ile eskisi gibi over sature olmuyor diyorlardı.

Ben normal kullanıcı olduğum için çok dikkat etmedim. Monitör uzun yıllar kullanıldığı için biraz daha araştırıp en uygun olanını alın bence. Satın alınca yorum olarak yazarsanız diğer arkadaşlara da faydalı olur.

Geri
Yukarı