MSI Optix MAG274QRF vs LG GN880b

Ben normal kullanıcı olduğum için çok dikkat etmedim. Monitör uzun yıllar kullanıldığı için biraz daha araştırıp en uygun olanını alın bence. Satın alınca yorum olarak yazarsanız diğer arkadaşlara da faydalı olur.

Epeydir araştırıyorum her birinde ayrı dert var ne yapacağımı şaşırdım. Alınca yapardım yorumlarımı.

Gücüm yetse Quantum dot olanı hiç düşünmem bile ama bu model nasıldır acaba bide Rapid ips dururken nano ips alınmaz denilmiş
**Monitörlerde** Nano IPS ve Rapid IPS aslında biraz pazarlama için kullanılıyor. Q-Dot ise GB-r LED arka aydınlatmanın taklidi, yani renk gamını arttırdığından dolayı, denk monitörler ile fark oluşturmaz.

GN880 ile LG 27GN850-B Aynı monitörler galiba. Sadece ayak farkı var gibi.

Hayır, bambaşka. Teknik açıdan:
Panelleri dahi aynı değil, ki panel aynı olsa dahi yakın monitörler değiller.

Önceki mesajlarda da denildiği gibi 274QRF stok ayarları ile renk doygunluğu sağlamaz, size aşırı doygun renkler verir ama sRGB modu ile temel bir doğruluğu sağlarsınız. Ancak temelde kalacaktır.

27GN880 gamut, renk modları ve özellik olarak çok daha üstün ve portlar arasında kısıtlaması yok, ayrıca 27GN750/83A gibi modellerdeki kötü siyah eşitliği yerine idare eder bir performansı var.
Küçük bir not: MSI'da HDMI 144Hz kilidi var.

@NS Studio Tasarım için neden yüksek frekans istiyorsunuz? Bunun pek bir mantığı yok hatta götürüsü de olacaktır.

**Monitörlerde** nano IPS ve Rapid IPS aslında biraz pazarlama için kullanılıyor. Q-dot ise GB-r LED arka aydınlatmanın taklidi, yani renk gamını arttırdığından dolayı, denk monitörler ile fark oluşturmaz.

Önceki mesajlarda da denildiği gibi 274qrf stok ayarları ile renk doygunluğu sağlamaz, size aşırı doygun renkler verir ama sRGB modu ile temel bir doğruluğu sağlarsınız. Ancak temelde kalacaktır.

27GN880 gamut, renk modları ve özellik olarak çok daha üstün ve portlar arasında kısıtlaması yok, ayrıca 27GN750/83A gibi modellerdeki kötü siyah eşitliği yerine idare eder bir performansı var.

@NS Studio tasarım için neden yüksek frekans istiyorsunuz? Bunun pek bir mantığı yok hatta götürüsü de olacaktır.

Yavaş her şey beni yoruyor hassasiyetim var. Telefonda 120 Hz geçmektedir bile akıcılık sağladı. Bu hissi kaybetmek istemedim. Götürüsü ne olur bilmiyorum. VP2768 falan gibi yüksek fiyata çıkabilsem belki renk gidiyor diye düşünüyorum ama bu fiyata zaten başka alternatif yok ki. Deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşır mısın benimle.

**Monitörlerde** Nano IPS ve Rapid IPS aslında biraz pazarlama için kullanılıyor. Q-Dot ise GB-r LED arka aydınlatmanın taklidi, yani renk gamını arttırdığından dolayı, denk monitörler ile fark oluşturmaz.

Önceki mesajlarda da denildiği gibi 274QRF stok ayarları ile renk doygunluğu sağlamaz, size aşırı doygun renkler verir ama sRGB modu ile temel bir doğruluğu sağlarsınız. Ancak temelde kalacaktır.

@NS Studio Tasarım için neden yüksek frekans istiyorsunuz? Bunun pek bir mantığı yok hatta götürüsü de olacaktır.
Bu karşılaştırma GN750’ye ait.

Bu karşılaştırma GN750’ye ait.
Çok pardon hocam yanlış görmüşüm :).

@NS Studio Evet yavaş ancak sizi bütçe ve kutudan kalibrasyonlu olarak çıkması ile bir nebze rahatlatıyor.
Eskiden önerdiğim modellere şimdi rastlayamadım 🤔. PA serisinden 2K monitörler de bulunuyordu ama şu an giriş seviyesi ancak var, diğer versiyonları sanırım kaldırılmış.

Çok pardon hocam yanlış görmüşüm :).

@NS Studio evet yavaş ancak sizi bütçe ve kutudan kalibrasyonlu olarak çıkması ile bir nebze rahatlatıyor.
Eskiden önerdiğim modellere şimdi rastlayamadım 🤔. Pa serisinden 2K monitörler de bulunuyordu ama şu an giriş seviyesi ancak var, diğer versiyonları sanırım kaldırılmış.

Hocam tasarımcıyım ama yaptığım iş aşırı renk doğruluğu gerekmiyor sadece başka monitörde dünyalar değişmesin yeter. İcc profilleriyle vb aşağı yukarı bir renk doğruluğu elde edersin diye düşünüyorum ve renk gamutu bu modellerde nedense çok düşük. Hatta bazıları 8 bit. O yüzden 880b iyi gibi geldi sadece kontrast canımı sıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı