MSI Optix MAG274R incelemesi

Daha önce ViewSonic XG2401 24 ınch 144 Hz TN monitörü kullanmaktaydım. BF5, R6 Siege, Warzone gibi oyunlarda yüksek Hz ile oyun oynamak için almıştım. O zamanlar ghosting olmayan 1 ms (GtG veya MPRT) IPS monitörler çok pahalıydı. 8-9 ay önce derinliği 1 metre olan masa yaptırmıştım ve monitöre uzaklığım 1 metre oluyor haliyle. Oyunlarda yüksek FOV ayarıyla birlikte bu mesafedeki 24 ınch monitörde görüntü daha da küçülüyordu.

Hayalim 27 ınch boyutunda 2K çözünürlüğündeki Dell'in 1 ms tepki süreli 10 Bit (1 milyar renk) çıkış renk derinliği olan 144 Hz monitörü idi. BF5 ve Warzone gibi oyunlarda 2K'da yüksek ayarlarlarda yüksek FPS alabilmek için iyi bir ekran kartına ihtiyacım olduğunu bildiğimden bunu gözardı etmiştim.

Geçenlerde Vatan Bilgisayar'a kuzenime de aldığımız ViewSonic XG2401'i tamir için teslim ederken 1080p 27 ınch IPS monitörlere bakmıştık. Benim kullanım şartlarında 27 ınch'de 1080P'nin sorun teşkil etmediğini gözlemledim. Ayrıca IPS panelin renk canlılığı da hoşuma gitmişti. Kuzenin de aklına yatmışken internetten araştırdığımda 27 ınch 1080p ve yüksekliği ayarlanabilir standı olan monitörlere bakarken MSI Optix MAG274r 2400 TL civarı fiyatıyla dikkatimi çekti.

Diğer monitörlerde olan 1 ms (MPRT) tepki süresi, yüksekliği ayarlanabilir stand, titreşim engelleyici özellikli, 144 Hz tazeleme oranı, mavi ışık filtresi, yansıma önleyici anti glare kaplama gibi özelliklerin dışında aradığım özelliklere de sahipti. HDR desteği göstermelik olduğundan denemedim bile. Yabancı incelemelerde de bunu görmezden gelmemiz gerektiği vurgulanıyor.
Bunların en önemlisi 10 Bit (8 Bit+FRC ile) ile 1 milyar renk sağlarken sRGB renk gamutunun %132'sini, DCI-P3 renk gamutunun %95'ini verebiliyor. Bunu dışında rekabetçi oyunlar için gece görüşü (diğer firmalarda siyah dengeleme veya Black equlaizer gibi isimlerle de anılıyor) karanlık noktaları aydınlatırken oyun genelindeki parlaklığa olabildiğince az müdahale ediyor.

FreeSync Premium ile de birçok özelliği garanti ediyor:
Bu teknolojilerden lfc gibi düşük FPS'lerde akıcılığı sağlayan özellikler de mevcut. Lfc FPS'nin FreeSync aralığı altına indiği durumlarda o kareyi iki defa göstererek FPS'yi FreeSync aralığına sokuyor. Örneğin 25 FPS'i o anki kareyi 2 defa göstererek 50 FPS yapıyor ve böylece görüntü FreeSync aralığında kalıyor.
Bu teknolojiler anlat anlat bitmez. Gelelim monitörün dış görünüşüne:

Önden görünüş.jpg

Arkadan Görünüş.jpg

Ayarları joystick yardımıyla yapabilmek Mac veya konsol gibi diğer platformlar için kullananlara çok büyük kolaylık sağlar. Bu arada 120 Hz konsol modu teknik özellikler arasında.
Standın ortasındaki kablo kanalı geniş ve işlevsel. Giriş-çıkış portları:

giriş çıkışlar.jpg

1 tane Display Port 1.2a, 2 tane HDMI 2.0b ve 1 tane USB tip C girişi var. Kulaklık çıkışı da mevcut. Monitörün dahili hoparlörü olmadığı için kulaklık çıkışından ses alabilirsiniz (ben öyle yapıyorum). USB tip b ile bilgisayar bağlarsak 2 tane USB 2.0 bağlantı elde ediyoruz. Kaldı ki masaüstü uygulaması için bilgisayara USB ile bağlamak şart ve öneririm. Kutudan güç kablosu ve harici adaptörü, USB bağlantı için kablo, HDMI kablosu ve stand veya duvara askı için vida poşetleri çıkıyor. Standını sabitlemek için 2 vida yetiyor.
Kutudan Display Port kablo çıkmaması yüzünden internetten VESA sertifikalı şu kabloyu sipariş etmiştim:

G-Sync kullanmak için de bu kablo gerekli diye biliyorum. HDMI 2.1 ile G-Sync desteği geldi diye biliyorum ki bu monitörümüzün desteklemediği HDMI versiyonu.
Monitörün malzeme kalitesi çok iyi. 3 yanı ince çerçeveli ama ekran açıkken anlıyorsunuz ki içeriden siyah ince bir bant var. Bu ince çerçevelere rağmen ışk sızması çok çok az ve ışık dağılımı çok çok dengeli idi.
Fotoğraf ile gözümün gördüğünün alakası yok ama yine de paylaşayım:

Işık sızması ve ışık dengesi.jpg

Ölü piksel testi de sorunsuzdu.
Monitörü bilgisayar 8 Bit olarak görüyor. 10 Bit için NVIDIA denetim masasında şu değişiklikleri yapmanız yeterli:

10 BIT tanımlama.jpg

Ayrıca bilgisayarınıza bu monitörün driverını kurmak için resmi sitesinden driverı indirip:

Monitör Driver.jpg

Masaüstünde sağ tık/ görüntü ayarları/ gelişmiş görüntü ayarları/ ekran görüntü bağdaştırıcısı özellikleri/ monitör
/ Özellikler/ sürücü/ sürücüyü güncelleştir/ bilgisayarımdaki sürücülere göz at yolunu kullanarak indirmiş olduğumuz driverı kuruyoruz.
Aklıma gelmişken USB tip C bağlantısı ile sadece cihazları şarj etmiyoruz. Destekleyen kablo ve cihaz ile ekrana görüntü verip USB portlarına klavye ve fare takarak USB tip C ile bağlı olan cihazda bu klavye ve fareyi kullanabiliyormuşuz. Denemedim tabii ki.
Resmi sitesinden Gaming OSD 2.0 programını kurduğumuzda artık tüm ayarları ve fazlasını bu program ile yapabiliyoruz. Anakartın arka USB portlarından birisine takılı idi USB kablosu ile monitör ama yazılım görmedi. Çıkarıp başka porta takınca gördü.
Gaming OSD yazılımında standart kullanım, film izleme ve oyun oynamak için önereceğim ayarım şu şekilde:

Gaming OSD .jpg

Rekabetçi oyunlar için ise şunu öneririm:

Gaming OSD 2.jpg

Dikkat ettiyseniz sol tarafta yaptığınız profili devreye sokmak için uygulama/uygulamalar da seçebiliyorsunuz. Kullanmadım daha.
Uygulamanın diğer özellikleri:

Gaming OSD Araçlar.jpg

Gaming OSD Ayarlar 1.jpg

Gaming OSD Gezinme Tuşu.jpg

Gaming OSD Kısayol Tuşu Ayarları.jpg

Gaming OSD Makro tuşu.jpg

Gaming OSD Mystic Light.jpg

Gaming OSD Pencere Biçimlendirme.jpg

Tepki süresinin 1 ms MPRT olması R6 Siege'de hiç dezavantaj yaşatmadı. 1 ms MPRT ortalama 3-4 ms GtG'ye denk diye biliyorum. Oyunlarda 3-5 ms ile 1 ms (GtG) arasında gözle görünür bir fark olmadığını da deneyimlemiş oldum.

Monitör ayarlarından tepki süresini en hızlı görüntü iyileştirmeyi kapalı seçerseniz 1ms hissini keskin bir şekilde çok sağlam iyi bir görüntü ile elde edebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde ghosting vs. de olmuyor.

Bilgisayar açılışında görüntünün çabuk gelmesini istiyorsanız monitörün üzerinden veya yazılımıyla görüntü kaynağı algılamayı otomatikten manuele getirin. Aksi halde BIOS kısayollarının çıktığı ekran gibi yerleri kaçırırsınız.

Monitörün renk kalitesi çok iyi. IPS olmasının yanı sıra 1 milyar renk ile geniş renk gamutu sadece filmlerde değil oyunlarda da çok iyi. Önceki TN panelimde oyunlarda rakibi daha iyi seçebilmek için NVIDIA Denetim Masası'nda digital Vibrance'ı arttırırdım. Bu renkleri canlılaştırırken ciyaklaştırıyor ve bu rekabetçi oyunlarda işimi kolaylaştırırdı. Bu monitörde hiç ihtiyaç duymadım.

Şunu da ekleyeyim oyunlarda yüksek FOV'da görüntü küçülüyordu ve 24 ınch'de düşmanı seçmem zorlaşırken bunda bu sorunum ortadan kalktı.
Bu monitörü 10 Bit olmasından dolayı çok profesyönel işlerle uğraşmıyorsanız tasarım ve video editing gibi işlerle uğraşanlara da öneririm.

Son düzenleme:
İnceleme için eline sağlık. Ben de MAG251RX modelini kullanıyorum. Msi eski modellerine göre yeni modellerde panel kalitesi açısından yol kat etmiş görünüyor. Renk doygunluğu, kalitesi, hissiyatı, oyun içinde akışı güzel. Benim modelimde karşılaştırma şu meşhur 280Hz'li Asus Tuf ile yapılıyor. Tepkime süresi ikisinde de ghosting olmayacak şekilde ayarlayınca bu daha hızlı. Öbür türlü o 1-1.5ms'ye kadar düşüyor ancak ghosting varken oyun oynayacak arkadaş varsa alsın. Ben bu modeli ona seçtiğim için memnunum ancak niye bu fiyata 2K monitör almadığım için hâlâ kendime kızıyorum.

İnceleme için eline sağlık. Ben de MAG251RX modelini kullanıyorum. Msi eski modellerine göre yeni modellerde panel kalitesi açısından yol kat etmiş görünüyor. Renk doygunluğu, kalitesi, hissiyatı, oyun içinde akışı güzel. Benim modelimde karşılaştırma şu meşhur 280Hz'li Asus Tuf ile yapılıyor. Tepkime süresi ikisinde de ghosting olmayacak şekilde ayarlayınca bu daha hızlı. Öbür türlü o 1-1.5ms'ye kadar düşüyor ancak ghosting varken oyun oynayacak arkadaş varsa alsın. Ben bu modeli ona seçtiğim için memnunum ancak niye bu fiyata 2K monitör almadığım için hâlâ kendime kızıyorum.

Ben MAG251RX alıp iade ettim. 27 inç monitörden geçtim 24.5 inç çok küçük geldi bana. Sonra MAG274R2 aldım. Evet ufo testinde gözle görülür bir ghosting var ama oyunlarda hiç farkı hissedemiyorum. Yani hissedemiyorum degil, rahatsız edip göz yormadıkça bence sorun yok. MAG274R2 kullanırken göz yorulması ve baş agrısı hissetmiyorum yani. Bu sebeple çok memnun kaldım.

Ben MAG251RX alıp iade ettim. 27 inç monitörden geçtim 24.5 inç çok küçük geldi bana. Sonra MAG274R2 aldım. Evet ufo testinde gözle görülür bir ghosting var ama oyunlarda hiç farkı hissedemiyorum. Yani hissedemiyorum degil, rahatsız edip göz yormadıkça bence sorun yok. MAG274R2 kullanırken göz yorulması ve baş agrısı hissetmiyorum yani. Bu sebeple çok memnun kaldım.
Birçok monitör incelemesine baktım. UFO testini başarıyla geçen yok. Hardwareunboxed Youtube kanalının testlerini öneririm. Ölçüp yüzdesel olarak sayılarla belirtiyorlar ghosting veya overshoot seviyesini.
Anladığım kadarıyla %12-15'e kadar kabul edilebilir deniliyor bu ghosting veya overshoot seviyesine.

Herhalde ghosting konusunda lider Benq TN paneller. Diğer tüm konularda ben Samsung Odyssey G7'nin lider olduğunu düşünüyorum. Bir tane eksik göremedim monitörde. Deneyen varsa mesaj atsın bunu satıp ona geçmeyi bile düşünüyorum.

Herhalde ghosting konusunda lider Benq TN paneller. Diğer tüm konularda ben Samsung Odyssey G7'nin lider olduğunu düşünüyorum. Bir tane eksik göremedim monitörde. Deneyen varsa mesaj atsın bunu satıp ona geçmeyi bile düşünüyorum.
2K monitör alacak olsam Samsung Odyssey G7 ve Dell'in Nano IPS paneli arasında kalırdım ben de.
Oddysey G7'nin 27" dışında daha büyük boyutlu modeli de var biliyorum. Kavisli 27" monitör flat 27" monitöre göre bir tık daha küçük göründüğünden G7'nin daha büyük olanını alırdım.
Bahsettiğim model bu:

Merhaba bu ürünü sipariş ettim. Trendyol hiç güven vermiyor aynı fiyata Amazon'da ara ara stoğa girdiğini görüyorum sizce kargoyu teslim almadan iade etmeli miyim? Cayma hakkının kullanılabilmesi için benim bildiğim kadarıyla ürünün açılmaması gerekiyor ölü piksel çıkarsa garantiye girmeyeceği kesin gibi MSI 5 ölü pikselden fazlayı kusur sayıyormuş. Bahsettiğim fiyat 2050TL beni bir aydınlatır mısınız?

Merhaba bu ürünü sipariş ettim. Trendyol hiç güven vermiyor aynı fiyata Amazon'da ara ara stoğa girdiğini görüyorum sizce kargoyu teslim almadan iade etmeli miyim? Cayma hakkının kullanılabilmesi için benim bildiğim kadarıyla ürünün açılmaması gerekiyor ölü piksel çıkarsa garantiye girmeyeceği kesin gibi MSI 5 ölü pikselden fazlayı kusur sayıyormuş. Bahsettiğim fiyat 2050TL beni bir aydınlatır mısınız?
Ürünün açılmaması gibi bir durum yok monitörlerde. Ürünün açılmaması gibi istisnalar ilaç, kozmetik ürünler, iç çamaşırı, dergi,kitap, gazete, CD ve DVD gibi kopyalanabilen medyalar, kişiye özel üretimler giriyor diye biliyorum. Ha satıcı art niyetli ise (ürün Trendyol tarafından değil de sadece satıcı tarafından kontrol ediliyorsa) işi yokuşa sürebilir. Siz ne olur ne olmaz kutuyu yıpratmadan ürünü çıkarın. Kutulama düzenini ya aklınızda tutun ya da fotoğraf çekin geri kutulama lazım olur diye.
Kaç adet ölü pikseli kusurdan saymadığını bilmiyorum. Modelden modele değişebilir bu durum büyük ihtimalle. Optix Mag274R için öğrenmek lazım resmi iletişim kanallarından.

Ürünün açılmaması gibi bir durum yok monitörlerde. Ürünün açılmaması gibi istisnalar ilaç, kozmetik ürünler, iç çamaşırı, dergi, kitap, gazete, CD ve DVD gibi kopyalanabilen medyalar, kişiye özel üretimler giriyor diye biliyorum. Ha satıcı art niyetli ise (ürün Trendyol tarafından değil de sadece satıcı tarafından kontrol ediliyorsa) işi yokuşa sürebilir. Siz ne olur ne olmaz kutuyu yıpratmadan ürünü çıkarın. Kutulama düzenini ya aklınızda tutun ya da fotoğraf çekin geri kutulama lazım olur diye.
Kaç adet ölü pikseli kusurdan saymadığını bilmiyorum. Modelden modele değişebilir bu durum büyük ihtimalle. Optix MAG274r için öğrenmek lazım resmi iletişim kanallarından.

Bildiğim kadarıyla MSI 5 ölü pikselden yukarısını sayıyor kusur olarak.

Bildiğim kadarıyla MSI 5 ölü pikselden yukarısını sayıyor kusur olarak.
Kendiler çıkmaza girer internet alışverişlerinde. Atıyorum 4 ölü piksel çıksın. Cayma hakkını kullandığında bu 4 ölü pikselli monitörü kuzu kuzu alacak o zaman satıcı. Ürün kusurlu iade edildi dese satıcı öyle bir şey yok denir kendisine. Bu tür monitörü sadece mağazada satarak kakalarlar millete.
Bu arada uyarayım, mağazada monitörleri test edip almadan önce satış işlemi yapabiliyorlar. Prosedür ayağına önce satış yapıyorlar sonra kutuyu açıyorlar. Bu tür oyuna gelmeyin. Satış işleminden sonra mağazadaki test hikaye, ürün sizin artık. Sadece alıp o ürünün servisine yollarlar yine mal size ait olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı