MSI Optix MAG27CQ Kullanıcı Yorumu

Evet, başlıkta da belirttiğim gibi bu monitörü satın aldım ve dün elime geçti. Ürün hakkında bir kaynak bulamamıştım daha yeni bir monitör olduğu için. Öncelikle alacak arkadaşlara şimdiden söylüyorum gerçekten parasının hakkını sonuna kadar veren bir monitör. Ben indirimden 2267 TL'ye aldım ve çok memnunum.

Üründe ışık sızması, ölü piksel, bulutlanma, color banding, ghosting gibi sorunların hiçbirisi yok. TN panelden VA panele geçtim ve gerçekten renkler ve görüntü kalitesi arasında uçurum fark olduğunu söyleyebilirim. Hatta şöyle söyleyim VA panel kullanan bir adam TN panele dönmez.

Ayrıca 120 HZ'de kullanma fırsatı yakaladım ve gerçekten yağ gibi kayıyor.

Alacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun.

Neden 1 MS varken 4 kullanıyorsun ki? Madem bir sorun olmuyormuş yani.
1 MS'de antiflecker özelliği devre dışı kalıyor. Başka forumda böyle söylemişlerdi, göz yoruluyormuş. Ben de hiç denemedim uzun süre kullanmayı. Görüntüde herhangi bir fark oluşmuyor.
Neden 1 MS varken 4 kullanıyorsun ki? Madem bir sorun olmuyormuş yani.
Arkadaş, ''Çıplak gözle görülmüyor, ancak bir süre sonra baş ağrısı, bulantı gibi sıkıntılara yol açıyor. Bende 30 dakika gibi bir süreden sonra baş ağrısına sebep oluyordu.'' yazmış. Bu yüzden ben uzun süre 1 MS'de kullanmadım. Ama 1 MS'ye alınca da görüntüde bir değişme olmadı.

Son düzenleme:
CFG70 kullanıyorum, benim monitörümde de aynı ayar var. "Fastest" moda alınca sabit bir FPS yakalayamıyorsam biraz stuttering oluyor ve tepki süresini hızlandırdıkça parlaklığı düşürüyor.
Bende tam aksine tepki süresini hızlandırdıkça parlaklık artıyor. Bende 3 mod var, off-normal-extreme.

Hocam beni benim elime yeni geçti. İlk önce gözüme çarpan tepki süresini yükseltince arkada dalgalar yukarı çıkıyor yavaş yavaş siz de mevcut mu ?

Hocam beni benim elime yeni geçti. İlk önce gözüme çarpan tepki süresini yükseltince arkada dalgalar yukarı çıkıyor yavaş yavaş siz de mevcut mu ?
O bahsettiğin flecker denen olay oluyor. Normalde o insan gözü tarafından algılanmaz, kamerada çektiğin zaman algılanır. Ayrıca o modda kullanma da gerek yok, kapalı moddayken tepki hızı gayet iyi ve o modda kullanırken flecker yüzünden baş ağrısı yapıyor.

Dipnot olarak söyleyim, piyasada 1 MS'de sıkıntı çekmeden oynatabilen bir tane monitör bile yok. Hangi markayı bulursan bul, 1 MS'de ya flecker yapıyor ya da inverse ghosting denen olay oluyor, o yüzden sakın monitörü değerlendirirken tepkime süresine bakarak değerlendirme yapma.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı