MSI GE73VR 7RE-084XTR Testler + Kullanıcı Yorumu

MSI Help Desk'in verdiği bilgiler
------------------
System Information
------------------
Product Name: GE73VR 7RE
OS: Microsoft Windows 10 Pro 64 bit Ver.1709(OS build 16299.125)
HDI Build: non-OEM
BIOS Version: E17C1IMS.108
BIOS Release Date: 2018/02/22
EC Version: 17C1EMS1.1051214201716:38:19
CPU: Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz
Memory: 32 GB @ 1200 MHz
- 16 GB, DDR4-2400, Kingston MSI24D4S7D8MH-16
- 16 GB, DDR4-2400, Kingston MSI24D4S7D8MH-16
Graphics: NVIDIA GeForce GTX 1060, 4095 MB
Graphics: Intel(R) HD Graphics 630, 1024 MB
VBIOS Version: 86.06.4b.00.33,6291456
Drive: HDD, HGST HTS721010A9E630, 931,51 GB
Drive: SSD, THNSN5256GPU7 TOSHIBA, 238,47 GB
Network: Killer E2500 Gigabit Ethernet Controller
Network: Killer Wireless-n/a/ac 1435 Wireless Network Adapter
Network: Bluetooth Device (Personal Area Network)

CPU-Z Ekranları
1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

CPU - Z Testi
5.png

GPU - Z Ekranları
gpu1.PNG

gpu2.PNG

Crystal Disk Mark 6 Testleri

cdm1.PNG

cdm2.PNG

Cinebench R15 Testi
cinebenchR15.png

AIDA Stabilite Testi
aida64stress.PNG

Konuyu @SideWinder arkadaşımızın "Mini APU Sistem Testleri" başlığından yararlanarak oluşturdum. Kendisine teşekkür ederim. Fakat sistemde MSI Afterburner çalışmadığı ve güncel oyunlara sahip olmadığım için oyun testlerini ekleyemedim. İlerleyen zamanda oyun testlerini de eklemeye çalışacağım.

Bilgisayarı Hepsiburada Sembol Kampanyası'ndan 9 Martta satın aldım. İndirimle 7100 TL'ye geldi. Bundan önce yine MSI'ın GX70-3BE modelini kullanıyordum. Bu bilgisayar her yönüyle benim için bir devrim oldu.

Kasa kalitesi muazzam. Daha eski model GE serisi notebooklar görmüştüm, kasalarını bir türlü beğenememiştim. Fakat Raider ismi ile piyasaya sürdüğü kasalarda seriye level atlatmış diyebilirim. Fırçalanmış metal üzerine işlenmiş Dynaudio ve SteelSeries yazıları, diğer detaylar çok hoş görünüyor. Ayrıca ekranın arka tarafındaki yüzey de fırçalanmış metal ve dragon logosunda beyaz aydınlatma mevcut. Ayrıca kasanın eski serilere göre incelmiş olması soğutma performansı konusunda biraz endişe uyandırdı fakat burada da GTX 1070 için tasarlanmış Cooler Boost 5 soğutma sistemi devreye giriyor. Sistem boştayken gayet sessiz fakat yük altındayken ses rahatsız etmeyecek seviyede olsa da yükseliyor. Ayrıca eski modellerde olduğu gibi kasa üzerinde Turbo Fan butonu mevcut.

GX70 modelinde yine Dynaudio hoparlörler kullanılmıştı ve ses aracı olarak SoundBlaster Cinema kullanıyordum. GE73 modelini alırken en çok kafama takılan şey ses kalitesi olmuştu. GX70in sesini çok beğeniyordum buna yakın performans verse yeterli diyerek aldım. Fakat sesi test ettiğimde dumur oldum. Bir bilgisayar düşünün, ses açıkken avuç içinize masaj yapan.. Avuç içinize diyorum çünkü 2si alçak frekans olmak üzere 4 hoparlör kasanın alt tarafına, touchpadin sağ ve sol tarafına yerleştirilmiş.

Bilgisayar almaya karar verdiğimde ilk aşamada i7 7700HQ ve GTX 1050Ti bulunduran modellere yönelmiştim. Daha sonra GTX 1050Ti'ın performansının yeterli olmayacağını düşünerek Asus ROG GL703VM-GC035 modeline yöneldim. Geçtiğimiz hafta @NookumPie arkadaşımızın Hepsiburada Sembol Kampanyası'nı iletmesiyle hiç düşünmeden bu cihazı sipariş ettim. İyi ki bu bilgisayarı sipariş etmişim diyorum. Genel amacım iş amaçlı kullandığım Dreamweaver, Visual Studio, Photoshop gibi programları verimli çalıştırmaktı. Performansı benim için gayet tatmin edici. Warface ve CS:GO gibi oyunlarda da ekran yenileme hızının üzerinde FPS değerleri elde ettim.

Bilgisayar üzerindeki klavye SteelSeries'e ait bir RGB klavye ve her tuşa farklı renk ataması yapılabiliyor. SteelSeries Engine 3 uygulaması ile yönetiliyor ve 25 adet hazırlanmış renk seçeneği mevcut. Ayrıca güç tuşunun hemen altında SteelSeries iconlu bir düğme var ve bu düğme ile ayarladığınız sıralama arasında klavye modlarında geçiş yapabiliyorsunuz.

Full HD çözünürlükte 17.3" 120 Hz yenileme ve 5ms tepki süresine sahip Wide-View bir panel kullanılmış. Panelde herhangi bir IPS ibaresi bulunmuyor fakat IPS panelleri kesinlikle aratmıyor. Bu panele bir de G-Sync desteği eklenseymiş tadından yenmezmiş.

Ürün sayfasında belirtilmemişti fakat kutu içeriğinde Steelseries Rival 95 optik mouse ve 17.3" sırt çantası da mevcut. MSI yeni serilerde çantasını değiştirmiş fakat eski çantalarının tasarımı daha kibar duruyor ve hoşuma gidiyor. Sanırım eski çanta ile birlikte kullanmaya devam edeceğim.

Eğer istenilen farklı testler olursa konuya ekleyebilirim. Umarım almayı düşünen arkadaşlarımıza bir nebze katkım olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı