MSI RX 5600 XT Siyah Ekran

Namahage

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Pek bir toplama önerisi okumadan bir batağa düştüm sanırım. Yaklaşık 7 gün önce Vatan Bilgisayar'dan şu özelliklerde bir bilgisayar satın aldım:

MSI Radeon RX 5600 XT Gaming X 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.
Gigabyte B450M S2H 3200MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX anakart.
Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance DDR4 3000MHz CL16 Dual kit RAM.
AMD Ryzen™5 3600 soket AM4 + Wraith Stealth 3.6 GHz 32MB 65W 7nm işlemci.
Corsair Carbide serisi Spec-Delta 650W 80Plus RGB fanlı MidT ATX siyah kasa.
2X harici RGB fan.

Bilgisayarım elime geçtiği gibi tüm Driver'ları manuel olarak kurdum BIOS sürümüm 50 fakat son sürüm 51 onun dışında her şey güncel. Şu aralar internetim biraz kötüydü, bu yüzden sadece flash bellekten LoL yükleyebildim kendime. Arkadaşların ısrarı üzerine daha sonra sıkıla sıkıla Black Desert Online indirdik 70 GB civarı bir şey sanırım. Biraz oynadıktan sonra oyun dondu siyah ekran verdi hiç ses cıkmadan Boot ekranına geri döndüm ve bilgisayar başladı. İlk başta ne oldugunu pek anlamadım daha sonra templeri kontrol etmek için bir takım programlar indirdim ve ısıları oradan takip ettim. Sırasıyla işlemci 70, anakart 49, ekran kartı ise 65-70 arası oluyordu ve oyun içi bir performans problemi yaşamadım hiçbir şekilde. Bilgisayarı az zorlamak için üstüne FurMark indirip 4K ayarda çalıştırdım yine bana mısın demedi yaklaşık 30 dakika sürdü bu yük testi ve kapanmadı. Bir süre geçince LoL girdik oyunda ekran kartı 50 dereceyi geçmediği için fanlar çalışmıyor zaten bari dedim bunu oynayalım ne mi oldu dersiniz 20 dakika geçmeden siyah ekran yedim Alt Tab'a aldıgımda sağ altta bulunan küçük Radeon yazılımı pop-up'ının 2 tane oldugunu gördüm ve dona dona tıkladıgım yazılımda GPU usage %99 oranındaydı ve bilgisayarım yeniden kapandı 30 40 dk sonra chipset Driver'i kurayım dedim Smart fan indirmek için. Setup açılır açılmaz bu sefer siyah değil yeşil ekran verdi.

Okumak istemeyenler için yazı özeti:
Büyük yazıyla yazdığım sistemi yeni aldım sürekli siyah ekran alıyorum ve bir kere yeşil ekran aldım problem olusurken PC'den hiç ses gelmiyor ve Boot atıyor bilgisayar oynadığım oyun ya da binen yük fark etmiyor tamamen rastgele.
Çoğu parçam yeni olduğu için hangi parçanın hatalı olduğunu bilmiyorum fakat açılan konulara bakınca RX 5xxx serisi dikkatimi çekiyor.

Birkaç çözüm denedim ancak sonuca ulaşamadım 😞

Son düzenleyen: Moderatör:
[Rehber] AMD Ekran Kartlarında Siyah Ekran Hatası - Technopat Sosyal Bu konudaki çözüm önerilerini deneyin. Ayrıca DDU programını kullanarak şu an yüklü olan ekran kartı sürücüsünü kaldırıp başka sürümler deneyin.
Bunu yapmayı denedim fakat bir çözüm elde edemedim temp ve performans değerleri normal iken siyah/yeşil ekran rastgele zamanlarda gerçekleşiyor.
Ayarlarda freesync ve gpu ölçeklemeyi kapat düzeliyor. whql sürümü indir. Bizde aynı durumdayız bekliyoruz umarım düzeltirler.
Freesync ve gpu ölçekleme kapalı. İlk başta son çıkan opsiyonel sürümü kullanıyordum sonra DDU ile silip tekrardan temiz bir kurulum yaptım fakat hala aynı sorunu yaşıyorum. Sanırım sorun tamamen rastgele vakitlerde ortaya çıkıyor. Furmark ile 30 40dk aralığında test yaptım işlemci ve ekran kartına yük bindiği halde pek ısınmadılar ve bilgisayar kapanmadı. Belki bir ara daha uzun teste sokmam lazım tam anlamak için.

Son düzenleme:
Bunu yapmayı denedim fakat bir çözüm elde edemedim temp ve performans değerleri normal iken siyah/yeşil ekran rastgele zamanlarda gerçekleşiyor.

Freesync ve gpu ölçekleme kapalı. İlk başta son çıkan opsiyonel sürümü kullanıyordum sonra DDU ile silip tekrardan temiz bir kurulum yaptım fakat hala aynı sorunu yaşıyorum. Sanırım sorun tamamen rastgele vakitlerde ortaya çıkıyor. Furmark ile 30 40dk aralığında test yaptım işlemci ve ekran kartına yük bindiği halde pek ısınmadılar ve bilgisayar kapanmadı. Belki bir ara daha uzun teste sokmam lazım tam anlamak için.
WHQL sürüm denediniz mi? 20.4.2 ve 20.2.2 sürümler WHQL sürüm olarak geçiyor. Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin bakalım tekrar çıkacak mı bu hata. Eğer çıkarsa o ayarlara ek olarak undervolt yani voltajı biraz düşürüp deneyin.

Ben 20.4.2. yi kullanıyorum memnunum bir de siz deneyin

Çok geç yazdığım için kusura bakmayın. WHQL sürüm kullanıyorum fakat hala arada sırada alıyorum bu hatayı. FiveM üzerinde kendi sunucumuz var oyunu oynarken DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED hatası alıyorum sürekli 5 dakika oynamadan. Başka bir oyun test etmedim developing yaptığım için. Sanırım kasayı Vatan bilgisayara götürüp hata raporlarını inceletip geri dönüş almam gerekecek.
Son çıkan driveri denedim hala cözmemişler bu arada.
WHQL geri döndüm o yüzden.

Geri
Yukarı