İnceleme MSI Vector 17 HX A13V

Arkadaşlar cihazı 2 haftadır kullanıyorum.
Teknik özellikler

Vector 17 HX A13VIG-674XTR​

• İşlemci: Intel Core i9-13980HX (36MB Cache, up to 5.60 GHz)
  • İşletim Sistemi: FreeDOS
  • Ekran: 17" 16:10 QHD+(2560 X 1600), 240Hz, 100% DCI-P3
  • Chipset: Intel HM770
  • Ekran Kartı: RTX4090, GDDR6 16 GB
  • Ekran Kartı Watt Değeri: 150W + 25W (Dynamic Boost ile)
  • Hafıza: DDR V 32 GB (16GB*2, 4800MHz)
  • Hafıza Yuvası: 2 Slot
  • Maksimum Hafıza: Max 64 GB
  • Depolama Kapasitesi: 1TB NVMe SSD
  • Depolama Seçenekleri: "1X M.2 SSD slot (NVMe PCI-e Gen4) 1X M.2 SSD slot (NVMe PCI-e Gen5) Compatible"
  • Ön Kamera: "HD type (30fps@720p) 3D Noise Reduction (3DNR)"
  • Klavye: Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries
  • Pil: 4-Cells, 90 Whr
  • Güç Adaptörü: 330W
  • Boyutlar: 380 X 297.97 X 23.55-29.45 mm
  • Ağırlık: 3 kg
Cihaz metal tasarıma sahip oldukça premium hissettiriyor. Cihazın klavye yerleşimi bana bir tuhaf geldi en başta ama kullandıkça alışıyorsunuz SteelSeries GG yazılımı ile farklı renk kombinasyonları yapabiliyorsunuz. Cihazın ekranı G-Sync olmadığı için tereddüt ediyordum ama ekranı gayet güzel canlı parlaklığı yeterli. Cihaz genel olarak serin çalışıyor soğutması kaliteli. Max 85 dereceleri gördüm altını yükseltirseniz daha serin çalışıyor. Sıcaklığı klavyede hissetmiyorsunuz.

Cihazın en sevmediğim yanı MSI Center yazılımı bence hiç kullanışlı değil çalışmasında bir problem yok ama kullanım açısından ben beğenmedim karmaşık geldi, 4 farklı mod var yapay zeka-performans-dengeli-sessiz-güç tasarrufu modu, yazılımın bazı kısımları Türkçe değil. Ses kalitesi oldukça başarılı güzel ses veriyor.

Cihazın performans olarak fazla yorum yapılacak bir şey yok bu donanımlara göre gayet serin çalıştığını söyleyebilirim. Cihaz pil olarak zayıf pili çok hızlı gidiyor. Oyun oynamayacaksanız günlük kullanımda 2-3 saat götürür.

Test ettiğim yazılımların resimlerini bırakıyorum merak ettiğiniz olan kısımları sorabilirsiniz buradan cevaplamaya çalışırım.

Ekran görüntüsü 2024-03-05 010129.png

Ekran görüntüsü 2024-03-05 011155.png

Ekran görüntüsü 2024-03-04 235114.png

Cihazı 107 bin liraya indirimde aldım biraz kullanıp satmayı düşünüyorum. Bu kadar yüksek donanımlı bilgisayara ihtiyacımın olmadığını düşünüyorum.

IMG_7961.jpeg

Son düzenleme:
Bugün geldi. Windows 11 ve driverları kurdum kullanıma hazır.
Eleştirebileceğim şu anlık tek nokta fan sesi. Bazen aşırı artıyor. Maksimumda ise gürültülü bir fanı var.
Ekranını beğendim şu an kullanmakta olduğum Lenovonun FHD paneline göre renkler QHD etkisiyle çok canlı. Klavye biraz küçük ama rahatsızlık vermiyor rahat kullanılıyor.Kasa kalitesi iyi ama güç girişi yanda olsaymış daha iyi olurmuş.

Fan sesi eğerki i9 ve rtx 4090 kaynaklı ise normal bile denilebilir.
Güç girişi yanda olsa beklediğiniz gibi performans göremeyebilirsiniz. Ben sizin hayalinizdeki adaptör ve güç girişini tahmin edebiliyorum.

Fan sesi de aynı şekilde zaruri tamamen. Bende de Raider var. Keşke fanlar 6400 değil 7200 görse diyorum. Öyle yüklere sokuyorum ki soğutma yetersiz kaldığı oluyor. Fan sesi günümüz güçlü sistemlerinde artık bir kriter olmamalı.

Güç girişi yanda olsa beklediğiniz gibi performans göremeyebilirsiniz. Ben sizin hayalinizdeki adaptör ve güç girişini tahmin edebiliyorum.

Fan sesi de aynı şekilde zaruri tamamen. Bende de Raider var. Keşke fanlar 6400 değil 7200 görse diyorum. Öyle yüklere sokuyorum ki soğutma yetersiz kaldığı oluyor. Fan sesi günümüz güçlü sistemlerinde artık bir kriter olmamalı.
Güç girişi için ekstradan güç kullanmak zorunda bırakıyor. Lenovo gibi yanda köşede olsa iyi olurdu ama tabi arkada olmasının da kablo kalabalığı yapmaması gibi avantajı var.

Ben pek takılmam sesine sonuçta kulaklık kullanıyorum.

Performansı için Microsoft Flight Simulator kurdum. Ekran kartını en çok zorlayan oyunlardan biri.Ayarlar en fullde ve en çok zorlayan grafik senaryolarında performans kaybı yok. Cihaz ısınmıyor fan sesli ama cihazı ısıtmıyor.

Son düzenleme:
Güç girişi için ekstradan güç kullanmak zorunda bırakıyor. Lenovo gibi yanda köşede olsa iyi olurdu ama tabii arkada olmasının da kablo kalabalığı yapmaması gibi avantajı var.

Ben pek takılmam sesine sonuçta kulaklık kullanıyorum.

Performansı için Microsoft Flight Simulator kurdum. Ekran kartını en çok zorlayan oyunlardan biri. Ayarlar en Full'de ve en çok zorlayan grafik senaryolarında performans kaybı yok. Cihaz ısınmıyor fan sesli ama cihazı ısıtmıyor.

Hocam cihazın ekran parlaklığı kaç nit ben herhangi bir bilgi bulamadım. Şimdi Lenovo Legion 7 Pro siparişi verdim 110 bine bakalım bu cihazdan sonra nasıl bir deneyim olacak. Cihazı dengeli modda kullanırken bana da sesi fazla gelmişti büyük ihtimalle donanım yüzünden.

MSI o kadar kısıtlı özellik bilgisi koyuyor ki kendi sitesinde de yazmıyor.

Hocam cihazın ekran parlaklığı kaç nit ben herhangi bir bilgi bulamadım. Şimdi Lenovo Legion 7 Pro siparişi verdim 110 bine bakalım bu cihazdan sonra nasıl bir deneyim olacak. Cihazı dengeli modda kullanırken bana da sesi fazla gelmişti büyük ihtimalle donanım yüzünden.

MSI o kadar kısıtlı özellik bilgisi koyuyor ki kendi sitesinde de yazmıyor.
Bilgim yok hocam o konuda.Lenovo bulamadım ben o fiyatlara alakasız makineler var.Ya işlemci düşük yada ekran kartı legionlarda.Pahalı birde.

Fan sesi belli devirde uğultu yapıyor ek olarak.Güç kesiyor gibi ses çıkarıyor fan.Yüzde 20 cpu kullanımında 4500 devirlere kadar çıkıyor tek fan.Fan sesini artık bu laptoplarda olan cooler boost 6 denilen teknolojiye bağlıyorum.İyi yandan bakmaya çalışıyorum.

MSİ center denilen uygulama sorunlu ve karışık donanımını pek göremiyoruz.Bu laptopun çok fazla incelemesine de denk gelmedim nette.

Yeni konular

Geri
Yukarı