MSI Z690 Carbon BIOS güncelleme sonrası Windows keyi gidiyor ve RAID bozuluyor

Engin.

Kilopat
Makaleler
2
RAM
32 GB Dual Channel 7200 Mhz XPG RAM
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 2TB + Samsung 990 Pro 2TB --> RAID
Ekran kartı
Gigabyte Aorus 4080 Master
Anakart
MSI CARBON Z790 DDR5 WI-FI
İşlemci
i7 13700K
Merhaba.

MSI Z690 Carbon DDR5 Wi-Fi model anakarta sahibim. Ne zaman BIOS güncellesem Windows lisans anahtarım uçuyor. Troubleshoot da problemi bazen çözüyor bazen çözemiyor. Daha önce ucuz anahtarlardan kullanıyordum. BIOS güncellemesi yüzünden bir iki kere aynı anahtarla aktifleştirdim, daha sonrasında ise artık aynı anahtarı kullanmama izin vermedi.

Bu sebepten ötürü bir problem çıkarsa destek alabileyim diye Microsoft Store üzerinden orijinal Windows 11 Pro lisans anahtarı satın aldım. Dün BIOS sürümünü yine güncelledim ve anahtarım gitti. Problemi anahtarı tekrar girerek çözdüm fakat bu sefer de 2 diskime yaptığım RAID 0 uçtu. Disklerden birini görüyor diğerini görmüyor. İkisi de M.2 NVMe SSD. Oyunlarımı bu RAID yapılmış disklere kuruyordum. Bütün oyunlarım gitti fakat problem değil, tekrar indiririm. Asıl sorun önemli bir şey olsaydı o da gidecekti.

Bir BIOS güncellemesi neden bütün sistemin içine eder anlamıyorum. BIOS güncellendikten sonra ınaccesıble_boot_devıce mavi ekran hatası da almaya başlamıştım. Onu da bir şekilde çözdüm.

Bu anakart çok sinirimi bozuyor. i7 13700K kullanıyorum. Z790 serisi bir anakart almayı da düşünüyorum fakat sanırım yıl sonunda yeni seri anakartlar tanıtılacak. 13. nesil işlemciler 14. nesil işlemcilerin anakartlarıyla uyumlu olacak mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemeden sonra default ayarlara dönmüştürr RAID ayarı disable olmuş olabilir, dahası BIOS doğru yüklenmemiş veya uyumsuz olabilir bence daha önce sorunsuz kullandığıonız BIOS'a geri yükleme yapın.

BIOS güncellemeden sonra default ayarlara dönmüştürr RAID ayarı disable olmuş olabilir, dahası BIOS doğru yüklenmemiş veya uyumsuz olabilir bence daha önce sorunsuz kullandığıonız BIOS'a geri yükleme yapın.
BIOS uyumsuz olamaz diye düşünüyorum. Anakartın kendi destek sayfasından indiriyorum çünkü. Sorun BIOS'un problemli olması değil. Bütün çıkan BIOS sürümleri sorunlu olacak değil ya?

Ben de MSI MPG Z790 Edge Wi-Fi kullanıyorum. Bende de bazı BIOS guncellemelerinde aynı key gitme sorunu olusuyor. Eski keyi tekrar girince duzeliyor. Birkaç kere de format sonrası olusmustu bu sorun. Son guncellemeyle duzeldi galiba.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı