(MSSQL) Bulut serverdeki veri tabanı ile Local'de bulunan veri tabanı arasında veri alışverişi

Daha fazla  
İyi günler. Çalıştığım şirket kendi iç işleri için bulut tabanlı MSSQL veritabanını kullanıyor. Aynı şirketin muhasebe kısmı için de kullandığı bir başka uygulama var. Bu uygulama da MSSQL veritabanını bir Client üzerinde local olarak kullanıyor. Benden ise bulut üzerindeki uygulamada yapılan bir muhasebe girişinin muhasebe uygulamasına da gönderilmesini istiyorlar. Muhasebe uygulamasını şirkete öneren kişi bunun Postman üzerinden mümkün olduğunu söyledi ancak ben Postman'i sadece test amaçlı kullanmayı biliyorum. Bilginiz var mı acaba? Teşekkür ederim.

Konuyu tam anlamadım büyük ihtimalle ama siz de konuyu tam anlamamış olabilir misiniz? Mesela bulut üzerindeki işlemi postman değil de cURL aracılığı ile muhasebe programının çalıştığı makineye gönder, bunu postman ile test et demiş olabilirler mi?

Konuyu tam anlamadım büyük ihtimalle ama siz de konuyu tam anlamamış olabilir misiniz? Mesela bulut üzerindeki işlemi postman değil de cURL aracılığı ile muhasebe programının çalıştığı makineye gönder, bunu postman ile test et demiş olabilirler mi?
Ben hala Postman'i test olarak kullanıldığını bildiğim halde bana şöyle bi direktif geldi. " Muhasebe uygulamasını şirkete kiralayan adam Postman ile local PC üzerinden çalıştırdığı muhasebe apilerinden biri ile vt'ye insert yaptı. Bunu da önce muhasebe uygulamasının veritabanına login olması için gereken apiyi, sonra da veriyi insert edecek apiyi çalıştırdı. Postman'i kapatıp Mssql'e girip baktığımızda da bu verinin eklenmiş olduğunu gördük. Bu olayı bulut serverdeki uygulamadan istek göndererek de yapabilirmişiz. " Dendi. Karmaşık anlatmışsam da kusura bakmayın. Anlamadığınız kısmı tekrar anlatabilirim.

Yanlış anlamamışım. Sizin sistemi inceleyerek ya da bu adama ulaşarak api bilgilerini öğrenmeniz lazım.
Postman neticede bir endpointe istek atan bir mekanizma. Adam önce db erişim için istek atıyor, oradan gelen bilgi ile insert edecek isteği atıyor. Siz gidip postman ile yapılabilen bu işlemi uygulamanız üzerinden yapacaksınız. Yani uygulamanıza bir kod ekleyeceksiniz, ilgili muhasebe giriş işlemi yapıldıktan sonra diğer tarafa (muhasebe uygulamasına) (adamın postmanla yaptığı 1. istek) db login için istek atılacak, oradan gelen cevap ile db insert işlemi için (muhasebe uygulamasına) (adamın postmanla yaptığı 2. istek) atılacak. Bu şahıstan teknik destek alabilirsiniz, postman ile kendi yaptığı isteklerin örneklerini size gönderebilir, siz de o isteği bulut uygulamanıza eklersiniz, böylece bulutta yapılan işlem diğer muhasebe uygulamasına da aktarılmış olur.

Yanlış anlamamışım. Sizin sistemi inceleyerek ya da bu adama ulaşarak api bilgilerini öğrenmeniz lazım.
Postman neticede bir endpointe istek atan bir mekanizma. Adam önce db erişim için istek atıyor, oradan gelen bilgi ile insert edecek isteği atıyor. Siz gidip postman ile yapılabilen bu işlemi uygulamanız üzerinden yapacaksınız. Yani uygulamanıza bir kod ekleyeceksiniz, ilgili muhasebe giriş işlemi yapıldıktan sonra diğer tarafa (muhasebe uygulamasına) (adamın postmanla yaptığı 1. istek) db login için istek atılacak, oradan gelen cevap ile db insert işlemi için (muhasebe uygulamasına) (adamın postmanla yaptığı 2. istek) atılacak. Bu şahıstan teknik destek alabilirsiniz, postman ile kendi yaptığı isteklerin örneklerini size gönderebilir, siz de o isteği bulut uygulamanıza eklersiniz, böylece bulutta yapılan işlem diğer muhasebe uygulamasına da aktarılmış olur.
Hocam bu konuda fikir olarak ayrılığımız bulunmuyor, sizinle aynı fikirdeyim ama bu istekleri jquery ajax üzerinden mesela nasıl çağırabilirim? Yani bu apiler bi host üzerinde çalışmalı ve bu host aslında muhasabe uygulamasının bulunduğu serverde olmalı ki ben ilgili apiye istek attığımda muhasebe uygulamasına istek atılsın. Postman, collection'ları tutacak bi host'a sahip mi? Ben bu apileri postman'in bi hostu üzerinden istediğim server'den çağıramaz mıyım? Benim aslında bilmediğim kısım bu. ( http://localhost:8084/Api/... ) gibi apilerimi (collectionlarımı) tuttuğu local olmayan host'u var mı acaba Postman'in? Çok teşekkür ederim bu arada.

Postman kafa karıştırmış bence, senin postman ile bir işinin olmaması lazım (test dışında).

Bu adam postman ile (yani dışardan) local dbye istek atabiliyorsa bu dışarıya açık demektir. Adam mesela bulutta çalışan uygulamaya giden ve local dbye de aktarılması istenen bilgileri aldı, adı ahmet, soyadı kaya, doğum tarihi blabla, muhasebe giriş tarihi blabla gibi. Postman ile local dbye bu parametreler ile kayıt için istek attı (öncesinde login mevzusu oluyor).

Bana bu bilgiyi verseler aklıma şu gelirdi, postman ile yapılabilen bu istek otomatize edilmeli. Basit senaryo şöyle: buluttaki uygulamanın backend kodu açılmalı, ilgili muhasebe girişi işlemi başarı ile tamamlandı ise onun sonuna adamın postman isteğindeki isteğin oraya eklenmesi lazım, hangi backend dilinde ise o dilde http request oluşturulacak, parametreler, endpoint öğrenilecek ve request bu bilgiler ile local db tarafına yollanacak.

Bunun için bu adama sorulacak, abi sen nasıl o kaydı alıp öteki uygulamaya gönderdin. Adam sana bu bilgiyi iletir, postman isteğinin cURL versiyonlarını iletir, sen de bunu backend koduna çevirir buluttaki uygulamaya koyarsın. Deploy sonrasında da buluttaki uygulamaya bir daha muhasebe giriş isteği gelince o da bulut olmayan dbye isteği iletebilir.

Onun dışında postmanın endpoint testi yapma dışında bir olayı varsa ben de bilgi sahibi değilim. İlgili teknik personel ile iletişim kurup süreci ve istekleri öğrenmelisin.

Postman kafa karıştırmış bence, senin postman ile bir işinin olmaması lazım (test dışında).

Bu adam postman ile (yani dışardan) local dbye istek atabiliyorsa bu dışarıya açık demektir. Adam mesela bulutta çalışan uygulamaya giden ve local dbye de aktarılması istenen bilgileri aldı, adı ahmet, soyadı kaya, doğum tarihi blabla, muhasebe giriş tarihi blabla gibi. Postman ile local dbye bu parametreler ile kayıt için istek attı (öncesinde login mevzusu oluyor).

Bana bu bilgiyi verseler aklıma şu gelirdi, postman ile yapılabilen bu istek otomatize edilmeli. Basit senaryo şöyle: buluttaki uygulamanın backend kodu açılmalı, ilgili muhasebe girişi işlemi başarı ile tamamlandı ise onun sonuna adamın postman isteğindeki isteğin oraya eklenmesi lazım, hangi backend dilinde ise o dilde http request oluşturulacak, parametreler, endpoint öğrenilecek ve request bu bilgiler ile local db tarafına yollanacak.

Bunun için bu adama sorulacak, abi sen nasıl o kaydı alıp öteki uygulamaya gönderdin. Adam sana bu bilgiyi iletir, postman isteğinin cURL versiyonlarını iletir, sen de bunu backend koduna çevirir buluttaki uygulamaya koyarsın. Deploy sonrasında da buluttaki uygulamaya bir daha muhasebe giriş isteği gelince o da bulut olmayan dbye isteği iletebilir.

Onun dışında postmanın endpoint testi yapma dışında bir olayı varsa ben de bilgi sahibi değilim. İlgili teknik personel ile iletişim kurup süreci ve istekleri öğrenmelisin.

Muhasebe uygulaması(local db)nın bulunduğu pcde uygulamanın api'si postman üzerinden çalıştırılıp bi sonuç alındı (tabi db'ye bağlanma api'sinden sonra). Ben bu isteği başka bi server üzerinden yapmaya çalışırken sıkıntı çıkıyor çünkü benden bi host url istiyor ya postman. Bu host url'si default olarak local olduğundan, localdeki sisteme farklı bi serverden istek atamıyorum.

En iyisi bi sorayım şu arkadaşlara postman ile nasıl oluyor bu şeklinde. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Linked Server diye bi şey gördüm araştırırken. Acaba ben cloud'daki verileri local db'ye aktarsam, local uygulamayı çalıştırdığımda da zaten verileri db'den çekeceği için istediğime ulaşmış olamaz mıyım?

Cloud server gelen datayi DB ye yazarken diger muhasabe API'larinin bulundugu server'a da request atacak.
Db'ye linked server ile yazabiliriz ama apilerin bulunduğu server yok. Yani şöyle diyim o server'e nasıl erişicem açıkçası onu bilmiyorum. Çünkü local sistem'e ait bi host'a nasıl erişebilirim ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı