MSÜ göz çizdirme

Merhaba,
Ben 12. sınıfım birkaç ay sonra MSÜ sınavına gireceğim ama gözlerim 2.5 numara. İnternetten çok araştırdım fakat kimileri göz çizdirme kabul ediliyor, kimileri edilmiyor diyor. ( kara harp için. ) İnternette bulduğum bir kaynak şöyle diyor:
"Halk arasında ‘Göz Çizdirme’ ya da ‘Lazer Göz Ameliyatı‘ olarak bilinen excimer lazer operasyonu tsk sağlık yeteneği yönetmeliği'nde A6/F4 adı verilen maddeye denk gelmektedir. Bu da okula girmek için bir engel durum teşkil etmektedir. Excimer lazer operasyonu olduğunuz muayenede anlaşılırsa ve hekim tarafından bu durum muayene formunuza yazılırsa okula girme önünde bir engel teşkil edecektir."
A6/F4 hakkında bilgisi olan var mı? Burada giremezsiniz diyor ama no touch gibi lazer ameliyatlarıyla girdiğini söyleyenler var kara harp okuluna. Bilgisi olan varsa çok minnettar olurum.

Son durum ne sağlık mülakatından geçtin mi?

Benim gözlüğüm vardı lazer yaptırdım geçtim mesela.
Onları incelemiyorlar. Lazeri en az 3 4 ay kala yaptır sorun olmasın.
Hocam merhaba. KHO'yu çok istiyorum, fakat gözlükler tabii buna engel. Birisi 4 diğeri 3 numara. Gözlerimin numarasının ilerlemesi durduktan sonra hemen çizdireceğim, ama bazıları diyor 21'li yaşlara kadar ilerleme devam eder, bazıları diyor 18 yaşında durur. 21 yaşıma kadar bekleyemem ya 18 ya da en genç 19 olmalı ki yaş sınırı zaten 21. Şimdi ben gözlerimi çizdirdim ve girdim diyelim ilerleme durmazsa ve devam ederse ne olur? Kafam çok karışık.

Bizzat cizdirdim geçtim ben.
Tamamen şans. 2.5 dereceydi benim de.
Bazı doktor okutuyor bazı doktor muayene ediyor.
Sana tavsiyem gitmeden önce skolyoz sakralize gibi şeylere baktır. Boşuna ameliyat olma demem çünkü göz çizdirmek çok çok güzel.
Eğer olacak isen yaz burdan her türlü tavsiye veririm.
Merhaba hocam. Ben de no touch lazer ameliyatı oldum. İki gün sonra hastaneye randevum var ve doktoru arayınca bana bir hafta bulanıklık olacak dedi telefonda ama altı gün olmasına rağmen bulanıklık çok az azaldı. Sağ göz, sol göze göre de daha bulanık ve görüşüm bulanık gerçekten (ameliyatın ilk günü ameliyattan birkaç saat sonra görüşüm o gün netti sonraki gün bulanık oldu ve hala böyle). Sizin görüşünüz ne kadar zaman sonra düzeldi?

Merhaba hocam. Ben de no touch lazer ameliyatı oldum. İki gün sonra hastaneye randevum var ve doktoru arayınca bana bir hafta bulanıklık olacak dedi telefonda ama altı gün olmasına rağmen bulanıklık çok az azaldı. Sağ göz, sol göze göre de daha bulanık ve görüşüm bulanık gerçekten (ameliyatın ilk günü ameliyattan birkaç saat sonra görüşüm o gün netti sonraki gün bulanık oldu ve hala böyle). Sizin görüşünüz ne kadar zaman sonra düzeldi?

Bu tamamen senin kornere yapısına ve ışığa dikkat etmene bağlı.
Arada net olup bulanık olabilir. Bazı kişilerde hızlı bazısında yavaş.
1 ay sonda tamamen oturuyor. 2 haftaya kadar net oldu bende.

Hocam merhaba. KHO'yu çok istiyorum, fakat gözlükler tabii buna engel. Birisi 4 diğeri 3 numara. Gözlerimin numarasının ilerlemesi durduktan sonra hemen çizdireceğim, ama bazıları diyor 21'li yaşlara kadar ilerleme devam eder, bazıları diyor 18 yaşında durur. 21 yaşıma kadar bekleyemem ya 18 ya da en genç 19 olmalı ki yaş sınırı zaten 21. Şimdi ben gözlerimi çizdirdim ve girdim diyelim ilerleme durmazsa ve devam ederse ne olur? Kafam çok karışık.

Ben de beklemedim. Çok istiyor isen cizdir. Maddi kısmını bilemem ama pişman olmuyorsun.
Askeriyeye gir gerisini düşünme.

Ben de beklemedim. Çok istiyor isen cizdir. Maddi kısmını bilemem ama pişman olmuyorsun.
Maddi taraftan yana bir sıkıntı yok. Ne kadar olursa olsun, ailem destek vereceğini söyledi. Sağlık tarafı sıkıntı hocam. Bir de benim iki kulağımda da kulak çınlaması var. Günlük hayatta hiç sıkıntı olmuyor ama sessiz bir yerde olunca işitiyorum yani. Bu sıkıntı olur mu acaba?

Geçen hafta göz doktoruna gittim. Kornea kalınlığımın normal olduğunu, göz tansiyonu falan olmadığını söyledi doktor. İçim rahatladı bir nebze. Tek sıkıntı göz derecemin artması. Artmaması lazım ki lazerle çizdirebileyim. Allah o şanlı yuvaya girmeyi nasip etsin.

Son olarak, seneye haziranda 18 yaşıma gireceğim. MSÜ sınavı mart ayında, YKS sınavı da haziran ayında yapılacak bildiğiniz gibi. 18 yaşıma bayağı geç gireceğim. Ne yapmalıyım, bir bölüme girip 2024 yılında tekrar MSÜ mü deneyeyim?

Son düzenleme:
Yani şöyle, 18 yaşıma Haziran'da (21. gün) gireceğim ya, MSÜ kazansam bile lazerle anca bu tarihten sonra gözlerimi çizdirebilirim. MSÜ 2. seçim aşaması yani mülakatler de haziran ayının sonlarında yapılıyor diye biliyorum. Bu açıdan kafam karışık.

Özel hastaneler 18 yaş altına yapıyor diye biliyorum ama kurumsal olan özeller değil kendi kliniğini açmış doktorlar yapar diye tahmin ediyorum ama orada da doktor ve klinik seçimine çok dikkat et.
Ve ameliyatı yaptıktan sonra gözün tam iyileşmesi 1 ayı bulabilir bunlara dikkat et.

Yani şöyle, 18 yaşıma Haziran'da (21. gün) gireceğim ya, MSÜ kazansam bile lazerle anca bu tarihten sonra gözlerimi çizdirebilirim. MSÜ 2. seçim aşaması yani mülakatler de haziran ayının sonlarında yapılıyor diye biliyorum. Bu açıdan kafam karışık.

Bir tane imza karşılığı yapılıyor. 17 yaşında bile olsan.

Yeni konular

Geri
Yukarı