MSÜ'ye 4 ay kala nasıl çalışılmalı?

Baki akdemir

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle herkese iyi forumlar. Adım Yiğit baki 12.sınıf sayısal öğrencisiyim. Orta okul yıllarından beri düşlediğim bir hedefim var oda askeri pilotluk. Bu sene sınava hazırlanıyorum ve bu seneyi hiç verimli geçiremedim. Çok fazla üst üste hata yaptım ve sonuç olarak bakarsak MSÜ'ye 4 ay 10 gün gibi bir sürem kaldı ve ben şu an da sıfırım diyebilirim. TYT netlerim 35 ile 40 civarında gezmekte hedefim 4 ayın sonunda TYT netlerimi 75 ile 80'e çıkarmak. YKS için ise 6 ay gibi bir sürem var. MSÜ sınavına hazırlanırken TYT'ye de hazırlanacağımı düşünüyorum. Bu sebeple bu 6 ay da MSÜ ve AYT çalışmak istiyorum. Hedefim önümde ki 6 ayın ilk 4 ayında MSÜ'den hedeflediğim netleri almak. Ve bu 6 ay sonunda TYT ile AYT çalışmamı kendim için yeterince seviye çekmiş olmak. Bir not düşmek gerekir ise şehit çocuğuyum. Bunun bana getirdiği avantajları da kullanmak istiyorum MSÜ sınavında. Konunun özetine gelmek gerekir ise sizce başarabilir miyim arkadaşlar? Size asıl sormak istediğim soru bu. Bu önümdeki 6 ay da bunları başarabilmemin imkanı var mı? Yoksa bu sene iş işten geçti 2023 için mi hazırlanmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tavsiyelerinize de açığım arkadaşlar.

Şehit çocuğuysan başarırsın. Vücudunda kusur var mı hiç?

Tek olarak küçükken 10-11 yaşlarımda burnumu kırmıştım çok fazla bir şekil bozukluğu mevcut değil hatta kırıldığı bile çok belli olmuyor. Bunun haricinde sağlık da elenmeme sebep olabilecek herhangi bir kusur yok diye biliyorum kendimde.
Gözlerimde herhangi bir kusur yok diye biliyorum. Ama en kısa sürede göz muayenesine gideceğim.
Şehit çocuğuysan başarırsın. Vücudunda kusur var mı hiç?

Bu arada sanırsam sizde önceden 2021 MSÜ de hava harp okulu tercihinde bulunmuştunuz. O mesajınıza denk geldim. Sonuç ne oldu acaba? Hava harp okulunu kazanabildiniz mi? Bir tavsiyeniz var ise eğer seve seve dinlerim.

Tek olarak küçükken 10-11 yaşlarımda burnumu kırmıştım çok fazla bir şekil bozukluğu mevcut değil hatta kırıldığı bile çok belli olmuyor. Bunun haricinde sağlık da elenmeme sebep olabilecek herhangi bir kusur yok diye biliyorum kendimde.
Gözlerimde herhangi bir kusur yok diye biliyorum. Ama en kısa sürede göz muayenesine gideceğim.
Gözlerinde kusur olup olmadığını anlayabilirsin ama omurga eğikliği veya herhangi bir iç organ sorunu olabilir. Her şeye baktıkları için geçirmeyebilirler.

Gözlerinde kusur olup olmadığını anlayabilirsin ama omurga eğikliği veya herhangi bir iç organ sorunu olabilir. Her şeye baktıkları için geçirmeyebilirler.

Günlük yaşantım da görmede herhangi bir sorun hissetmiyorum. Çok rahatlıkla görebiliyorum. Kimi kişilerin okuyamadığı şeyleri bile okuyabiliyorum. Orada bir sorun yok gibi hocam. Omurga eğriliği kendimde gözlemlediğim kadarıyla yok. Ve olmaması için de elimden geleni yapıyorum. Eğileceğim zaman dizlerimi kırıp eğilmek gibi. Okulda, evde dershane de ya da yürürken hep dik durmaya çalışıyorum. Bildiğim ya da günlük hayatta yaşadığım herhangi bir iç organ sıkıntım yok ama tabii kesin olarak bilmem de mümkün değil. Ben genel olarak sağlık da herhangi bir sorunun çıkacağını düşünmüyorum. Ama tabii işi garantiye almak gerek.
Bu önümde ki 6 ay boyunca da eş zamanlı olarak spor yapmayı hedefliyorum. Fiziki yeterlilik mülakatından tam puan almak gibi bir hedefim var. Onun için de çalışıyorum hocam. Ekstra olarak sözlü mülakat için de hazırlanacağım.

Bu süreçte matematiğe ciddi çalışmanız gerekmekte.

Kesinlikle haklısınız hocam. Bu 4 ay içerisinde kendimi gerçekten çok şartlayacağım ve sağlam bir rutin oluşturmak için elimden geleni yapacağım. Günde çalışmamı ne kadar çıkarabilir isem çıkarmak istiyorum. Çünkü askeri pilotluk gerçekten çok istediğim bir şey. Hatta dünyada en çok istediğim şey diyebilirim. Ben sırf bu meslek için hayata gelmiş gibi hissediyorum. Bu sebepten dolayı elimden gelenin fazlasını yapacağım.

Kesinlikle haklısınız hocam. Bu 4 ay içerisinde kendimi gerçekten çok şartlayacağım ve sağlam bir rutin oluşturmak için elimden geleni yapacağım. Günde çalışmamı ne kadar çıkarabilir isem çıkarmak istiyorum. Çünkü askeri pilotluk gerçekten çok istediğim bir şey. Hatta dünyada en çok istediğim şey diyebilirim. Ben sırf bu meslek için hayata gelmiş gibi hissediyorum. Bu sebepten dolayı elimden gelenin fazlasını yapacağım.
Bu arada geçen sene 80 net altını almıyorlardı hava kuvvetlerine. 40'tan 80'e çıkmak zor olabilir.

Bu arada geçen sene 80 net altını almıyorlardı hava kuvvetlerine. 40'tan 80'e çıkmak zor olabilir.

İnternette araştırdım. Ama pek öyle bir habere rast gelmedim. Zaten normal şartlar da 80 net hedefime ulaşabilirsem herhangi bir avantaja gerek duymaksızın hava harp okulunu kazanabilmekteyim. Şehit çocukları için ayrı bir kontenjan oluşturulmuş ve taban puanı olarak 30-35 puan daha azını istiyorlar. Bu haktan da yararlanmak istiyorum. Sizce çok mu zor olur netlerimi o civara çekmem? Dediğim gibi hocam elimden geleni yapmaya hazırım. Gerekir ise 4 ay boyunca günde 12 çalışmaya da hazırım. Yeter ki hava harp okulunun ilk adımı olan MSÜ sınavını geçmek istiyorum. Ne yapmam gerekir ise yapmaya hazırım hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı