Muay Thai mı, boks mu?

Bruhmeth

Decapat
Daha fazla  
Muay Thai'daki çeşitli vuruş tipleri (diz olsun, dirsek olsun, vb. vb.) İlgimi çekiyor, ayrıca sosyal medyada birçok insan Muay Thai'ın ne kadar efektif ve güçlü bir dövüş sanatı olduğundan falan bahsediyorlar.
Boksun ise hızlı yumrukları, footworkü, dodgelaması vs. ilgimi çekiyor, arada kalmış durumdayım.

Vücut yapım ortalama bir insana göre daha hızlı ve daha çevik, yaptığım dövüş sporunda da bu yeteneklerimin üzerine gitmek istiyorum, öneriniz nedir?

Muay Thai bir savaş sporudur diğer dövüş sporlarına göre çok daha acı verici fakat içlerinde benim de ilgimi çeken Muay Thai. Hızlı ve çevik olduğunu söylüyorsun bu da bir avantaj.

Muay Thai bir savaş sporudur diğer dövüş sporlarına göre çok daha acı verici fakat içlerinde benim de ilgimi çeken Muay Thai. Hızlı ve çevik olduğunu söylüyorsun bu da bir avantaj.
Evet hocam hızlı ve çevik olduğumu söyledim fakat asıl mevzu şu ki, Muay Thai'da bu hız ve çevikliğimin üzerine ne kadar yoğunlaşabileceğim. Gördüğüm kadarı ile Boks, Muay Thai'dan daha çok hıza yönelen bir spor gibi.

Evet hocam hızlı ve çevik olduğumu söyledim fakat asıl mevzu şu ki, Muay Thai'da bu hız ve çevikliğimin üzerine ne kadar yoğunlaşabileceğim. Gördüğüm kadarı ile boks, Muay Thai'dan daha çok hıza yönelen bir spor gibi.

Aslında biraz amacının ne olduğuna bağlı profesyonel bir kariyer planlaması istiyorsan kesinlikle boks çünkü Muay Thai ülkemizde Ankara dışında yaygın değil. Amacın zevk almak ve sokakta başına bir iş geldiğinde kendini savunmaksa bence Muay Thai daha iyi olur. Diz ve dirsek darbeleri çoğu zaman yumruklardan çok daha etkili.

Aslında biraz amacının ne olduğuna bağlı profesyonel bir kariyer planlaması istiyorsan kesinlikle boks çünkü Muay Thai ülkemizde Ankara dışında yaygın değil. Amacın zevk almak ve sokakta başına bir iş geldiğinde kendini savunmaksa bence Muay Thai daha iyi olur. Diz ve dirsek darbeleri çoğu zaman yumruklardan çok daha etkili.
Profesyonel kariyer yapma gibi bir amacım yok, dediğiniz gibi sokakta vs. işime yarasın, zevk alayım yeter. Ama hala şu soru aklımda sayılır, Muay Thai'de bu bahsettiğim becerilerimin üzerine ne kadar yoğunlaşabilirim, kullanabilirim?

Sokaktaki şartlar için boks kesinlikle. Belki yer kaygan olur, belki yağmur yağar, belki ayağın kayar, belki karşındaki bıçak çeker vs. çok fazla ihtimal var. Boks sokak için çok daha iyi bir seçenek bence.

Ben de Krav Maga yapmaktayım, içerisinde Muay dan ve Boks'tan da hamleler mevcut. Fakat kariyer gibi bir düşüncen yoksa ben kesinlikle Muay Thai derim, rakibi Boks gibi kolundan ziyade tekmelerin ile daha da uzakta tutabilirsin. Amaç zaten kavga etmemek ve hedefi uzak tutmak ise Muay iyidir. Yok ben kavga için istiyorum dersen o şartlarda boks devreye girer.

Genel olarak arkadaşlara katılıyorum fakat hatırlatmak istediğim şu var boksta sadece yumruk kombinasyonları var ve bunlardan biri tutarsa rakibiniz yüksek ihtimalle kavga etmeyi bilmediği için çenesine 7-8 haftalığına veda eder bu da sizin başınıza iş açabilir amacınız rakibi sakat bırakmak değil de pes ettirmek ise Muay Thai daha avantajlı rakibiniz sağlam bir Low kick yerse zaten yere basamayacak.

Genel olarak arkadaşlara katılıyorum fakat hatırlatmak istediğim şu var boksta sadece yumruk kombinasyonları var ve bunlardan biri tutarsa rakibiniz yüksek ihtimalle kavga etmeyi bilmediği için çenesine 7-8 haftalığına veda eder bu da sizin başınıza iş açabilir amacınız rakibi sakat bırakmak değil de pes ettirmek ise Muay Thai daha avantajlı rakibiniz sağlam bir Low kick yerse zaten yere basamayacak.
Peki ya Muay Thai'daki yumruklar nasıl hocam, boks kadar olmasa da işe yarar mı?

Geri
Yukarı