Mühendis için MacBook vs Windows PC

engineer_146

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Ben EE mühendisiyim, yazılım ve donanım programları kullanıyorum. Bu bağlamda MacBook mu almalıyım Windows mu? Ne düşünüyorsunuz bu konuda? Uygulama çeşitliliği fiyatlar vs ne durumda? Hangisi daha mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Macbook kesinlikle yazılım, tasarım ve mühendislik programlarında çok daha başarılı. Macbook almanızı ve kafanızın yıllarca rahat olmasını öneriyorum.

Merhaba, Ben de mühendisim.
M2 işlemcili bir Macmini aldım.
Mac OS üzerine Parallels yazılımını kurdum. (trial) Zaten bilgisayarı açarken soruyor kendisi parallels kurayım mı diye. Parallels kurulduktan sonra windows 11 arm sürümünü de kendisi indirdi. Bana sadece windows 11 için serial girmek kaldı. Intel cihazlarımda bulunan 11 lisanslarını kabul etmedi. 250 tl civarında lisans satın aldım.
Mühendislik programı olarak Microstation SS2 (trial) ve Netcad 8.3 (lisanslı) kurulumu yaptım. Her ikiside sorunsuz çalıştı. Daha doğrusu windows 11 içine kurduğum bütün yazılımlar sorunsuz çalıştı.
Civil3d gibi yüksek işlemci ve ram isteyen programlar çalışacak olsada sistem kaynaklarının tam olarak kullanılamaması sebebiyle büyük projelerde performans sorunu çıkaracaktır.

Benim macmini cihazını windows ile kullanmak için almadım ama ihtiyacım olursa elimin altında lisanslı yazılımlarıma erişimimin olması tabiki güzel.

intel ve mac cihazlarımda geekbench 6 testi yaptım.

İŞLEMCİ
Hp notebook (15-dk1006nt) i5-10300h win10 ile: 4000 işlemci puanı alıyor.
MacMini m2 2023 mac os ile (8 çekirdek+8gb ram): 9500 işlemci puanı alıyor.

(Paralles osx üzerinde çalıştığı için sistemin maksimum 4 çekirdek ve 4 gb ram ini kullanabiliyor. Geekbench de çalışmadığı için, bir yaklaşımda bulunacak olursak, performansın sanal windows ta sistem kaynaklarının tamamı kullanılamadığı için intel laptop ile aynı seviyeye düşeceği söylenebilir.)

GRAFİK
Hp notebook GTX 1650 ile : 40000 puan civarında alırken
MacMini Mac Os m2 işlemci: 27000 puan civarında aldı. Sanal Windows 11 üzerinde grafik puanı yarıya düşerek 15000 civarında kalacağı kanaatindeyim.

Şahsi fikrime ise, MAC versiyonu olmayan mühendislik programları için sanal bir windows ile acil durumlarda iş yapılabilecektir. Ama tüm günü çıkarmak zor olacaktır.

Teşekkür ederim...

Merhaba, Ben de mühendisim.
M2 işlemcili bir Macmini aldım.
Mac OS üzerine Parallels yazılımını kurdum. (trial) Zaten bilgisayarı açarken soruyor kendisi parallels kurayım mı diye. Parallels kurulduktan sonra windows 11 arm sürümünü de kendisi indirdi. Bana sadece windows 11 için serial girmek kaldı. Intel cihazlarımda bulunan 11 lisanslarını kabul etmedi. 250 tl civarında lisans satın aldım.
Mühendislik programı olarak Microstation SS2 (trial) ve Netcad 8.3 (lisanslı) kurulumu yaptım. Her ikiside sorunsuz çalıştı. Daha doğrusu windows 11 içine kurduğum bütün yazılımlar sorunsuz çalıştı.
Civil3d gibi yüksek işlemci ve ram isteyen programlar çalışacak olsada sistem kaynaklarının tam olarak kullanılamaması sebebiyle büyük projelerde performans sorunu çıkaracaktır.

Benim macmini cihazını windows ile kullanmak için almadım ama ihtiyacım olursa elimin altında lisanslı yazılımlarıma erişimimin olması tabiki güzel.

intel ve mac cihazlarımda geekbench 6 testi yaptım.

İŞLEMCİ
Hp notebook (15-dk1006nt) i5-10300h win10 ile: 4000 işlemci puanı alıyor.
MacMini m2 2023 mac os ile (8 çekirdek+8gb ram): 9500 işlemci puanı alıyor.

(Paralles osx üzerinde çalıştığı için sistemin maksimum 4 çekirdek ve 4 gb ram ini kullanabiliyor. Geekbench de çalışmadığı için, bir yaklaşımda bulunacak olursak, performansın sanal windows ta sistem kaynaklarının tamamı kullanılamadığı için intel laptop ile aynı seviyeye düşeceği söylenebilir.)

GRAFİK
Hp notebook GTX 1650 ile : 40000 puan civarında alırken
MacMini Mac Os m2 işlemci: 27000 puan civarında aldı. Sanal Windows 11 üzerinde grafik puanı yarıya düşerek 15000 civarında kalacağı kanaatindeyim.

Şahsi fikrime ise, MAC versiyonu olmayan mühendislik programları için sanal bir windows ile acil durumlarda iş yapılabilecektir. Ama tüm günü çıkarmak zor olacaktır.

Teşekkür ederim...
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum, geç cevabım için de özür dilerim. Altium sık kullanan biriyim, MacOS sürümü olmadığı için de MacBook aldığım da, parallels ile kullanmam gerekecek sanırım. Bunun dışında Keil, cube ide gibi derleyicileri sık kullanıyorum. Bazı simülasyon ve analiz uygulamaları kullanıyorum, çoğunun MacOS uyumlu versiyonu yokmuş. Bu biraz üzücü bir durum açıkçası

Hocam Apple demek popüler kültür demek PC alırsanız linçlenirsiniz, herkes Apple fanboyu artık kusuru yok her türlü MacBook, PC alırsanız her yerden küfür yersiniz. Mühendislik ekran kartı gerektiren bir şeydir ama elma abi yani nasıl anlatayım...

SSD ve ram sıkıntı olabilir düşük modellerde. Onları da kabul edilebilir yapmak için bayağı yüksek paralar dökmek gerekli. Karar sizin.Ekran kartı gerektiren programlarda duraksayabilir ama işlemci gücü bakımından soru işaretiniz kalmasın.

Merhaba arkadaşlar.
Ben EE mühendisiyim, yazılım ve donanım programları kullanıyorum. Bu bağlamda MacBook mu almalıyım Windows mu? Ne düşünüyorsunuz bu konuda? Uygulama çeşitliliği fiyatlar vs ne durumda? Hangisi daha mantıklı?
Proteus gibi uygulamalar kullanacaksanız Windows gerekiyor. Onun dışında Mac iyidir. Windows makinelerin kalitesi Mac ile kıyaslanamayacak şekilde düşük. Yine de Intel Evo kullanan cihazlara ve Thinkpad'lere bakabilirsiniz.

Hocam Apple demek popüler kültür demek PC alırsanız linçlenirsiniz, herkes Apple fanboyu artık kusuru yok her türlü MacBook, PC alırsanız her yerden küfür yersiniz. Mühendislik ekran kartı gerektiren bir şeydir ama elma abi yani nasıl anlatayım...
Artık sizin saçma yorumlarınızı görmekten bıktım. Belli ki bilginiz yok. İnsanları yanlış yönlendirip duruyorsunuz. Herkes gerçekleri öğrenmeli. Böyle gereksiz yorumları insanlar görmek zorunda değil. Kendinize saklayın çünkü böyle devam ederseniz fikirleriniz önemsiz. Sizin bir yorumunuzu daha görmüştüm, Mac alırsak ancak LoL oynayabilirmişiz güya. İnanan varsa da ne diyeyim. Neyseki raporlandı. En doğru karar görmezden gelmek olacaktır.

Asıl soruya gelirsek, kesinlikle MacBook. Taşınabilir, yazılımı Windows'a göre daha iyi, performanslı, 2'de 1 sorun çıkarmıyor, arayüzü şeker dükkanı gibi ve tatlı. Daha bir sürü şey sayabilirim ama bazılarına saçma gelebilir o yüzden kendime saklamayı tercih ediyorum. İyi günler.

Geri
Yukarı