Mühendisler yurt dışında kolay iş bulabilir mi?

Soldier_Boy

Centipat
Merhaba, benim mühendislik hakkında 3 sorum olacaktı. Cevaplarsanız sevinirim.
1. mühendisler yurt dışında kolay iş bulabilir mi?
2. Çoğu kişi kendini geliştirmekten bahsediyor, meslek lisesinde elektrik/yazılım okumanın faydası dokunur mu?
3. Üniversite çok önemli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi bölümü okuyacagınıza göre değişir fakat evet üniversite önemli
Yurt dışında eğer dil bilginiz varsa iş bulmanız biraz daha kolay ama garanti değil.

En önemli kriter iyi bir üniversite. Meslek lisesinde elektrik okursan muhtemelen iyi bir üniversitede mühendislik okuyamazsın. Gözün fen lisesinde okumakta olsun. Oradan da iyi bir üniversiteye gözünü dik.

Olay biraz farklı. Meslek tanımı gereği örneğin Amerika'da mühendislerin denklik alıp çalışması daha kolay, sektör olarak sağlık gibi görmedikleri için denklik şartları basit. İşe alım içinse soru şu; anadili kendi dili olan, senden çok daha verimsiz olmayan, kendi milletinden ve dolayısıyla kültürünü tanıdığı ve şirket kültürüne adapte edebileceği biri yerine seni seçmesi için hangi sebepleri sunabilirsin?

Ucuza mı çalışacaksın yoksa çok mu iyisin? Saha tecrüben ya da bir konuda uzmanlığın mı var? Dili ben de çok iyi biliyorum mu diyeceksin yoksa farklı diller mi biliyorum diyeceksin?

Direkt kolay ya da zor bulmak değil yani.

Üniversitenin önemi tabii ki var, çalışma ve araştırma disiplinini sağlıyor. Mecburen öğrenmen gerekenler sana temel kuruyor. Hepsini kendin de yapabilirsin ancak işveren açısından kumar gibi gözükme riskin var ve yaptığın şeyler birbirini tamamlamalı.

Meslek lisesi konusunda bilgim yok ancak dil konusunda eksik olduğunu ve yurt içinde intibasının düşük olduğunu biliyorum bundan dolayı sadece saha bilgini arttırmakta yarar gibi geliyor.

Peki Marmara elektrik elektronik mühendisliği okuyup dil olarak İngilizce, İspanyolca ve Almanca öğrensek. Yurt dışı iş imkanı olur mu? Üniversite önemli bir etken demişsiniz. Marmara Üniversitesi nasıldır peki?

Yeni konular

Geri
Yukarı