Mühendislik Matematiği Nasıldır?

Şaşırdım. Benim elektrik elektronik mühendisliğinde yok o ders. Bilgisayar mühendisliğinde de bulamadım üniversitemde.
Ekran Alıntısı.PNG

Mat-1-2-3 farkı tam olarak ne oluyor? TYT-AYT'deki matematik ayırımı gibi bir olay mı?
Matematik 1-2-3 birbirinin devamı olan dersler. Seviye olarak da öyle denebilir. Matematik 1'de temel türev ve integral ifadeleriyle uğraşılıyor genelde. Türev alma kuralları ve bazı teoremler haricinde lise matematiğinden çok farklı olduğunu söyleyemem. Matematik 2'de ise 2-3 değişkenli türevler, yönlü türevler, vektörel işlemler gibi konular var. Matematik 1 altyapısıyla birlikte bunun da üstesinden gelinebiliyor. Matematik 3 ise yanlışım yoksa diferansiyel denklemler. Burada da fonksiyon ve fonksiyonun türevleri bir arada bulunduğu durumlar inceleniyor. Mat 3'ün diğerlerinden farkı çözüm için teoremler kullanılması daha baskın. Kişisel beceriden ziyade teoremlerin doğru kullanılması öne çıkıyor. (Bu dersi bu dönem alıyorum şimdiye kadarki izlenimim böyle.)

Bu dersler dışında benim bölümümde lineer cebir, istatistik, sayısal yöntemler dersleri de var.

Bu derslerin kapsamı ve detaylarında bölümden bölüme, üniversiteden üniversiteye ufak değişiklikler olabilse de genel olarak böyle. Daha detaylı bilgi için istediğiniz bölümün ders planına bakabilirsiniz. Orada derslerin isimleri ve kapsamlarına ulaşılabilir.

Geri
Yukarı