Mühendislik okuyan birisi için Laptop vs Masaüstü?

fBruhMoment

Hectopat
Uçak mühendisliği öğrencisiyim. (Hazırlıktayım şu anda) Yeni bir bilgisayara ihtiyacım var. (Haziran ayına kadar para biriktirip o zaman toplamayı düşünüyorum) Bu bilgisayara kullanacağım mühendislik programları sebebiyle (AutoCAD, CATIA, SolidWorks vs. ) İhtiyacım olacak. Fakat masaüstü mü alsam dizüstü mü alsam karar veremedim. Bütçem sınırlı. (4000TL civarı olacak Haziran ayında) Dizüstü alırsam kampüste de kullanabilirim, fakat dizüstü alırsam çok ciddi bir performans kaybı olacak fakat ben alabildiğim kadar performans almak istiyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde 24 inç 1080P bir monitör de satın aldım (ileride masaüstü toplayacağım zaten diğerek aldım fakat bu dizüstü muhabbeti şimdilerde aklıma geldi 🙁)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uçak mühendisliği öğrencisiyim. (Hazırlıktayım şu anda) Yeni bir bilgisayara ihtiyacım var. (Haziran ayına kadar para biriktirip o zaman toplamayı düşünüyorum) Bu bilgisayara kullanacağım mühendislik programları sebebiyle (AutoCAD, CATIA, SolidWorks vs. ) İhtiyacım olacak. Fakat masaüstü mü alsam dizüstü mü alsam karar veremedim. Bütçem sınırlı. (4000TL civarı olacak Haziran ayında) Dizüstü alırsam kampüste de kullanabilirim, fakat dizüstü alırsam çok ciddi bir performans kaybı olacak fakat ben alabildiğim kadar performans almak istiyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde 24 inç 1080P bir monitör de satın aldım (ileride masaüstü toplayacağım zaten diğerek aldım fakat bu dizüstü muhabbeti şimdilerde aklıma geldi 🙁)
Performans istiyorsanız masaüstü, taşıyacaksınız dizüstü.

Taşımanıza gerek yoksa kesinlikle masaüstü toplamak lazım. Ama mühendislik okuyorsunuz, ilerde taşınabilir bilgisayara çok ihtiyaç duyacaksınız bunuda bilin.

Tam olarak okul hayatınız için yaptım o yorumu. En azından bende öyledi, uçak mühendisliği okumadım ama mühendisliklerde avantajdır taşınabilir bilgisayar. Tasarım olsun programlama olsun mesleki programlar olsun aktif olarak kullanacaksınız. Anlamayacaksınız arkadaşınıza gidip beraber çalışacaksınız. Okulda ödev yetişmeyecek ders arası sunum hazırlayacaksınız. Bu tür avantajları yaşadığım için lazım olacak diyorum.

Bölümü okuyan üst sınıflar bence sizi daha iyi yönlendirir bu konuda.

Hocam şimdi saçma sapan yorum yapanlar gelecektir. Ben geçen sene masaüstü topladım. Sonra bir baktım hoca sınava notebooklarımızı da getirmemizi istedi. Çünkü bir keresinde sınav anında okulda elektrikler kesilmiş hocanın dediğine göre. O yüzden bir mühendislik öğrencisinin kesinlikle taşınabilir bir bilgisayara ihtitacı lazım.

Hocam şimdi saçma sapan yorum yapanlar gelecektir. Ben geçen sene masaüstü topladım. Sonra bir baktım hoca sınava notebooklarımızı da getirmemizi istedi. Çünkü bir keresinde sınav anında okulda elektrikler kesilmiş hocanın dediğine göre. O yüzden bir mühendislik öğrencisinin kesinlikle taşınabilir bir bilgisayara ihtitacı lazım.

Hocam notebook'u olmayan kişi sınava giremeyecek mi böyle bir durumda ? Özel üniversitelerde veya vakıf üniversitelerinde böyle bir şeyin olmasını belki normal karşılayabilirim ama bir devlet üniversitesinde böyle bir şeyin olması kabul edilemez.

Valla benim tanıdığım bütün mühendisler hurda laptop kullanıyor bence sende öyle yap, maddi durumdan değil mühendisler seviyor dökülmüş pc yi. Mühendis bilgisayar anılarını anlatsam komediye döner, hatta daha 2 ay önce bir mühendis arkadaşa sıfır aldık ve hala sıfır hiç kullanmadı evinde duruyor eskisini yapıştırıcı ile yapıştırdık tüm kasayı onu kullanıyor hala.
Ama Mühendislik tasarım gibi işler için asus yapmış.

Asus ZenBook Pro Duo UX581 15.6" 4K UHD NanoEdge Bezel Touch, Intel Core i7-9750H, 16GB RAM, 1TB PCIe SSD, GeForce RTX 2060, Innovative Screenpad Plus, Windows 10 Pro - UX581GV-XB74T, Celestial Blue - Dizüstü Bilgisayar: Amazon.com.tr: TECNOTOYS

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı