Mühendislik (spesifik olarak yazılım ve bilgisayar) çok değersiz olacak

Meslek bazında hiçbirisi değersizlemeyecek olduğu gibi rekabet ortamında daha kolay çalışabilir insanlar. Bir iş görüşmesinde sadece siz çağırılırsanız zaten işe alınacaksınız. Bu sizin kalitenizi kanıtlamanızın önüne geçer. Marangozluk da kötü gözle bakılan bir meslek fakat marangoz amcam 500 bin TL'lik evde oturuyor. Evini kendisi yaptı. Vizyon meselesi.

Türkiye şartlarında düzgün, yerli firmalar napıcak Amerika'dan mezun adam mı getirtecek bizim iyi üniversitelerimizden adam alacak.
Yıldızteknik , İTÜ , Boğaziçi mezunları iş bulamadığı için %70'i ABD'de silikon vadisine gidip ya start up açıyor yada gidiyor UBER, MS, Facebook group gibi firimalara giriyor.

Troll müsün dostum sen? Senin yurt dışına çıkan aktif beyinlerin sayısından haberin var mı?

Boş boş bir şey bilmeden konuşuyorsun, her yıl yazılım ve diğer bölümlerden teknikerlik öğrencileri mezun oluyor ancak teknikeri yetiştirecek sektöre katacak firima yok herkes 15 yıl deneyimli adam arıyor e hal böyle olunca benim gibi gençler yurt dışına gidiyor intele, google'a kayıyor.

Bu ülkede Teknikerin işini Mühendise kakalayıp asgari ücrete çalıştırmayı deneyip üstüne yemek ücretini yol masrafını ben maaşına saydım diyip asgari ücretin az üstünde gösterip çalıştıranlar varken insanların bu ülkeden gitmesi çok normal!

Genç girişimci diyoruz sen böyle yaptıkça bu ülkede insanlar neden dursun al sana örnekler:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şimdi böyle şeyler varken adam burada şirket açmaya korkar. Hal böyle olunca insanlar yurt dışına bir daha geri dönmemek üzere gidiyorlar! Burada kalanlarada Çin gibi bir kase pirinç parasına çalışıp köle olunması isteniyor! Neden? Mozambikte ki badem bıyıklıların cebinden bir şeyler eksik olmasın isteniyor işte hep bunlar Amariganın oyunları...

Kusura bakma ama bilerek ortalığı karıştırmaya uğraşıyorsun blokladım bay bay git başka yerde trollük yap.

Yıldızteknik , İTÜ , Boğaziçi mezunları iş bulamadığı için %70'i ABD'de silikon vadisine gidip ya start up açıyor yada gidiyor UBER, MS, Facebook group gibi firimalara giriyor.

Troll müsün dostum sen? Senin yurt dışına çıkan aktif beyinlerin sayısından haberin var mı?

Boş boş bir şey bilmeden konuşuyorsun, her yıl yazılım ve diğer bölümlerden teknikerlik öğrencileri mezun oluyor ancak teknikeri yetiştirecek sektöre katacak firima yok herkes 15 yıl deneyimli adam arıyor e hal böyle olunca benim gibi gençler yurt dışına gidiyor intele, google'a kayıyor.

Bu ülkede Teknikerin işini Mühendise kakalayıp asgari ücrete çalıştırmayı deneyip üstüne yemek ücretini yol masrafını ben maaşına saydım diyip asgari ücreti az gösterip çalıştıranlar varken insanların bu ülkeden gitmesi çok normal!

Genç girişimci diyoruz sen böyle yaptıkça bu ülkede insanlar neden dursun al sana örnekler:

Şimdi böyle şeyler varken adam burada şirket açmaya korkar yatırımcı korkar neden geleyim der? Hal böyle olunca insanlar yurt dışına bir daha geri dönmemek üzere gidiyorlar!
Dora'nın vergilerini takip etmediği için üstüne faiz binmesiyle bu durumun ne alakası var? Her ülkede aynı vergini ödeyeceksin.

Ben kimse yurt dışına çıkmıyor, herkes burada mis gibi işler buluyor demedim.

Ve ayrıca yurt dışına çıkanların burada iş bulamadığı için çıktığını nereden çıkardın? Yurt dışında çalışanların bir sürü röportajını dinledim ve neredeyse hepsi yurt dışına gitmeden önce burada bir firmada halihazırda çalışıyormuş.

Dora'nın vergilerini takip etmediği için üstüne faiz binmesiyle bu durumun ne alakası var? Her ülkede aynı vergini ödeyeceksin.

Ben kimse yurt dışına çıkmıyor, herkes burada mis gibi işler buluyor demedim.

Ve ayrıca yurt dışına çıkanların burada iş bulamadığı için çıktığını nereden çıkardın? Yurt dışında çalışanların bir sürü röportajını dinledim ve neredeyse hepsi yurt dışına gitmeden önce burada bir firmada halihazırda çalışıyormuş.

Benim bahsettiğim mevzu şu vergileri ödeyeceksin zaten ancak ağır mimarda ki gibi ödenen vergilerin tekrar vergisinin istenmesi gibi durumlar var.

Çoğu bir şirkette çalışıyor olabilir ancak burada mobbing torpil gibi durumlardan haberin yok sanırım? Adamlar bunlardan bıktığı için ve gelişemedikleri için yurt dışına çıkıyorlar!

Bloklandın hadi git başka yerde trollüğünü yap.

Benim bahsettiğim mevzu şu vergileri ödeyeceksin zaten ancak ağır mimarda ki gibi ödenen vergilerin tekrar vergisinin istenmesi gibi durumlar var.

Çoğu bir şirkette çalışıyor olabilir ancak burada mobbing torpil gibi durumlardan haberin yok sanırım? Adamlar bunlardan bıktığı için ve gelişemedikleri için yurt dışına çıkıyorlar!

Bloklandın hadi git başka yerde trollüğünü yap.

Kendinle aynı şekilde düşünmeyen herkes troll oluyor galiba sana göre. Düşüncelerimi paylaştığım için troll oldum işe bak :D.

Bu kadar kesin konuştuğuna göre galiba buradaki bütün şirketlerde çalıştın.

Her yer mühendis kaynacak, diyorum o zaman ne değeri kalır.
Meslek değersiz olucak . Bölümü değil . Çünkü her yerde yazılımcı olucak.
Ne kadar fazla olursa olsun içlerinde çok daha başarılı olanlar olacaktır ve elbette bu kişiler hem çok kazanacak, hem kolay iş bulacak, hem de hayatlarını sürdürecektir. Başarısız olanlar da her meslekte olduğu gibi işsiz kalabilirler, geçim sıkıntısı çekebilirler. Başarılı birisi varken başarısızı kim seçer? Ayrıca bu kadar hızla büyüyen ve büyümeye de devam eden bir sektörde şu an eleman ihtiyacı bir hayli fazla var. Bu fazlalık azalır mı bilemeyiz. Çünkü yeni şirketler kurulur, eski şirketler batar vb. Fakat şu an geleceği en açık meslekler konusunda 1.sıraya yazılımcılığı koyabilirim.

Geri
Yukarı