Çözüldü Mühendislik yazılımları için Mac mi; PC mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Moderasyon Ekibi

Yetkili Üye
Halihazırda 6. Nesil Intel i5 model U serisi işlemci, 16 GB RAM ve NVIDIA 940M ekran kartlı bir laptop kullanmaktayım.

Ezelden beridir Windows kullanırım, MacOS'a olan ilgimden dolayı yine burada rehberini görüp bilgisayarımın bir kısmına macOS kurmuşluğum var ama onboard Wi-Fi kartımı desteklememesi, ekstra adaptör gerektirmesi ve depolama anlamında SSD'de yer bulamayıp HDD'ye kurduğumdan dolayı tam verim alamadım, kaldırdım.
  • Benim için olmazsa olmaz diyebileceğim bazı yazılımlar var. Örneğin Windows dışında bir işletim sisteminde çalışmayan bazı mühendislik yazılımları, basit video kesme yazılımları ve IDM.
  • Sosyal medyaya içerik ürettiğim için çeşitli Adobe yazılımları (AE, PS, PR, AU gibi) ve müzik prodüksiyonu için DAW'lar kullanıyorum (DAW'lar multi-platform, sorun yok).
  • Birden fazla alana hitap eden programlar kullandığım için bilgisayarın gücü, pil ömrü gibi özellikler önem arz ediyor. Ben de bilgisayarımı yenileme düşüncesinde iken "acaba bu sefer Mac mi tercih etsem" fikrine kapıldım ancak:
    • Mühendislik yazılımları için mutlak bir şekilde Windows gerekli. Apple işlemcili olmayan Mac'lerde Boot Camp ile Windows rahatça kurulup çalıştırılabiliyor diye biliyorum. M1- M2 işlemcilerde ise Windows kullanmanın yolu -başlıca- Parallels'ten geçiyor. Parallels'te Windows kullanırken makineden ne derece verim alabilirim? (Kullandığım mühendislik yazılımları öncelikli olarak işlemci ve RAM ile iş görüyor ama ekran kartı bazen önem kazanabilir)
    • Intel işlemcili tercih edilmeli denirse şayet (veya Apple Silicon da olabilir) 16 GB RAM'li bir MacBook Pro'ya da Air beni ne kadar götürür? Sonradan yükseltilemeyeceğini düşünürsek 32 GB RAM seçeneği zorlanmalı mı?
    • Depolama olarak 512 GB SSD düşünüyorum ama donanımda yükseltme yapılamadığı düşünüldüğünde uzun vadede 1 TB'lık model mi tercih edilmeli?
    • Yeni sıfır makine almak mı yoksa donanımı yükseltilebilir bir makine alıp donanım yükseltmek mi daha avantajlıdır? (Bunu yine Technopat'ta izlediğim 2012 Mac yükseltme videosundan sonra sorma ihtiyacı hissettim.) Ya da örneğin "2019 model, 16 GB RAM, 512 GB SSD'li MBP iş görür" denilebilir mi?
    • Ya da tüm bunların ötesinde, kullandığım yazılımlar ve işlerden yola çıkarak Mac'in bu kadar detayına girmeyip sağlam bir PC alıp Windows+Hackintosh mu tercih edilmeli? Buna örnek bir PC linki: https://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-ip-gaming-3-11-nesil-core-i7-11370h-16gb-1tb-256ssd-15-6inc-rtx3050ti-w11-135513.html
Kısaca ve özetle, öyle bir seçim yapmak istiyorum ki, işin sonunda aklım, tercih etmediğim tarafta kalmasın.

Çözüm
Mert Bey adım adım gidelim:
  • Öncelikle U serisi ve 6. Nesil bir sistemden günümüz sistemlerine geçmek sizin için bir çağın kapanması, yeni bir çağın açılması olacak.
  • Windows dışında bir işletim sisteminde çalışmayan bazı mühendislik yazılımlarınız varsa size Mac önermem pek mümkün değil açıkçası. Zira ne Parallels ne de diğer alternatifler ile tam performans almanız mümkün değil. Öte yandan bazı gelişmeler konusunda sizi bilgilendireyim: Dünya artık x86'dan ARM'a doğru kayıyor. AutoCAD'in bile Apple Silicon destekli sürümü çıktı: AutoCAD 2024, Apple Silicon Desteği Kazandı
  • Tabii kullandığınız yazılımları yazmamışsınız o yüzden onların ARM desteği var mı bilemiyorum. Eğer yoksa Apple cihaz elinizde kalır, kıvranırsınız açıkçası.
  • Apple Silicon cihazlara sizin de dediğiniz gibi şu anda Windows kurulamıyor. Kurulabilse bile bu da ARM Windows 11 olacak. Yani sizin uygulama ya ARM desteklemek zorunda ya da yine emülasyon ile çalışacak. Yine bir kayıp olacak anlayacağınız.
  • Nasıl projelerde çalıştığınızı bilmiyorum ama bazı 4K videolar için 32 GB şart olabiliyor. Apple'da da yeni cihazlarda RAM yükseltme yok.
  • Bu kadar proje ile çalışan biri için kesinlikle minimum 1 TB olmalı bence.
  • Şu vakitten sonra kesinlikle Intel işlemcili Mac önermem size. Desteği 4-5 senede bitecek, cihaz elinizde kalacak.
  • Linkini attığınız cihaz ile macOS uyumlu değil. NVIDIA desteği yok ama benim nihai olarak size önerim özellikle de çekirdek sayısı dolayısı ile en az 12. Nesil Intel işlemcili bir laptop tercih etmeniz. Sizin MacBook alabilmeniz için kullandığınız yazılımların ARM desteği kazanması 2025 gibi mümkün olabilir. Windows dünyası henüz ARM'a geçmedi ama bu sene güçlü ARM Windows cihazlar gelecek.
Ya da tüm bunların ötesinde, kullandığım yazılımlar ve işlerden yola çıkarak Mac'in bu kadar detayına girmeyip sağlam bir PC alıp Windows+Hackintosh mu tercih edilmeli?
Hocam ben Hackintosh önermiyorum eğer yeterli bütçe varsa. MacBook Pro işinizi görecektir. macOS işletim sistemine bakarsak Windows'a göre daha stabil duruyor. Yani kullanıcıyı kasmamak için tasarlanmış gibi. Ama Windows'suz olmaz diyorsanız Hackintosh.

Muhendislik cok genis bir tanim olmus. Ne muhendisligi mesela. Ayrica madem mutlak Windows gerekiyor uygulamalariniz icin neden Mac dusunuyorusunuz ki? Intel islemcili bir Mac alacaginiza bence Windows alin. Anladigim kadari ile Mac kendi icerik uretiminiz harici profesyonel olarak bir isinize yaramiyor. Ya da hem Mac hem Windows alacaksiniz.

Mert Bey adım adım gidelim:
  • Öncelikle U serisi ve 6. Nesil bir sistemden günümüz sistemlerine geçmek sizin için bir çağın kapanması, yeni bir çağın açılması olacak.
  • Windows dışında bir işletim sisteminde çalışmayan bazı mühendislik yazılımlarınız varsa size Mac önermem pek mümkün değil açıkçası. Zira ne Parallels ne de diğer alternatifler ile tam performans almanız mümkün değil. Öte yandan bazı gelişmeler konusunda sizi bilgilendireyim: Dünya artık x86'dan ARM'a doğru kayıyor. AutoCAD'in bile Apple Silicon destekli sürümü çıktı: AutoCAD 2024, Apple Silicon Desteği Kazandı
  • Tabii kullandığınız yazılımları yazmamışsınız o yüzden onların ARM desteği var mı bilemiyorum. Eğer yoksa Apple cihaz elinizde kalır, kıvranırsınız açıkçası.
  • Apple Silicon cihazlara sizin de dediğiniz gibi şu anda Windows kurulamıyor. Kurulabilse bile bu da ARM Windows 11 olacak. Yani sizin uygulama ya ARM desteklemek zorunda ya da yine emülasyon ile çalışacak. Yine bir kayıp olacak anlayacağınız.
  • Nasıl projelerde çalıştığınızı bilmiyorum ama bazı 4K videolar için 32 GB şart olabiliyor. Apple'da da yeni cihazlarda RAM yükseltme yok.
  • Bu kadar proje ile çalışan biri için kesinlikle minimum 1 TB olmalı bence.
  • Şu vakitten sonra kesinlikle Intel işlemcili Mac önermem size. Desteği 4-5 senede bitecek, cihaz elinizde kalacak.
  • Linkini attığınız cihaz ile macOS uyumlu değil. NVIDIA desteği yok ama benim nihai olarak size önerim özellikle de çekirdek sayısı dolayısı ile en az 12. Nesil Intel işlemcili bir laptop tercih etmeniz. Sizin MacBook alabilmeniz için kullandığınız yazılımların ARM desteği kazanması 2025 gibi mümkün olabilir. Windows dünyası henüz ARM'a geçmedi ama bu sene güçlü ARM Windows cihazlar gelecek.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı