Mükemmeliyetçiliğimden dolayı ders çalışamıyorum

mustaine

Megapat
Yer
Anaheim, Los Angeles, CA
Daha fazla  
Seneye YKS'ye gireceğim. (EA) Tek eksiğim matematik. TYT de AYT de cidden rezil durumda. Kısır döngüde kaldım mükemmeliyetçi birisi olduğumdan dolayı. TYT Türkçe denemelerde 37'den aşağı gelmiyor. Keza sosyal de öyle. En fazla coğrafya 1, diğerleri tamamen doğru. Gel gelelim matematiğe. Eskiden beridir bir temel eksiğim var. Çalıştıkça eksiklerimi görüyorum, eksiklerimi gördükçe de motivasyonum bozuluyor. Mesela trigonometride önceden geometride çalışmadığım veya bilmediğim bir konuyu görünce dipsiz bir kuyuya girmiş gibi hissediyorum. Mükemmel yapmak istiyorum. Mükemmel yapmayacaksam hiç yapmayayım kafası. Bunun şart olmadığını da biliyorum ama vücudum buna zorluyor beni. Bu döngüden nasıl kaçarım? Özellikle saygıdeğer öğretmenlerden tavsiye gelirse çok müteşekkir olurum.

Olması gerek bir şey bu zaten, eğer yüksekleri hedefliyorsan. 9. sınıfın en başından adam akıllı başlasan temiz bir şekilde götürürsün. Tabi şimdiden sonra zor, kaç ay kalmış?

2024'de gireceğim ben. 11. Sınıfım henüz. 9. sınıf online vs. derken yalan oldu. Benim hatam bu da. Bedelini ağır ödüyorum. Şu zamana TYT'nin çoktan bitmesi lazımdı.

Öğretmen değilim fakat, böyle durumlarda daha önce bilginizin olmadığı veya üstüne düşmediğiniz durumlarda bu hissiyat normal. Yapmanız gereken tek şey başlamak.

Başlamak için mükemmel olmanıza gerek yok fakat mükemmel olmak için başlamaya ihtiyacınız var.

Ben de aynı durumu yaşıyorum ve daha 9. sınıfım. Problemlerde vb. bir soruyu çözemeyince bütün soru çözme isteğim gidiyor.

9. sınıf daha çok erken bu tarz düşünceler için. Keşke ben de 9. sınıfken senin gibi bilinçli olsaydım durumum hakkında.

Öğretmen değilim fakat, böyle durumlarda daha önce bilginizin olmadığı veya üstüne düşmediğiniz durumlarda bu hissiyat normal. Yapmanız gereken tek şey başlamak.

Başlamak için mükemmel olmanıza gerek yok fakat mükemmel olmak için başlamaya ihtiyacınız var.

Bu tarz önerilere açım cidden. Motivasyonun sürekliliğini korumam lazım. Değerli tavsiyeniz için teşekkür ederim. Parabolü bitirdim. Aslında o kadar da kafada büyütülecek bir şey değilmiş. Kim bilir daha kaç tane konu var böyle büyüttüğüm. Biraz olsa rahatlatıyor ama çok rahatlık da iyi değil. Aksiyon lazım.

9. sınıf daha çok erken bu tarz düşünceler için. Keşke ben de 9. sınıfken senin gibi bilinçli olsaydım durumum hakkında.

Hocam bana göre benim bilinçli olmam daha çok kötüleşmeme sebep oluyor. Her sınava girerken aşırı stres yapıyorum ve bu stres bildiklerimi unutmama, işlem hataları yapmama, soruları yanlış okumama ve çok kez çözdüğüm soruların benzerlerini yapamamama neden oluyor. Örneğin daha dün olan matematik sınavında 2/2 işleminin sonucuna 2 deyip sonucu 16/4 yerine 17/4 buldum 🙁

2024'de gireceğim ben. 11. Sınıfım henüz. 9. sınıf online vs. derken yalan oldu. Benim hatam bu da. Bedelini ağır ödüyorum. Şu zamana TYT'nin çoktan bitmesi lazımdı.
Bu yaz ağır şekilde çalışırsan halledebilirsin, moralini bozma. Bir tane sağlam TYT matematik fasikül kitabı bul. VAF Yayınlarını ve EİS yayınlarını öneririm.

Bir de 3 Adım TYT matematik kitabın olması lazım. İkisiyle çok iyi götürürsün.

Örneğin daha dün olan matematik sınavında 2/2 işleminin sonucuna 2 deyip sonucu 16/4 yerine 17/4 buldum 🙁

Hatanın ne olduğunu öğrendin mi? O hatandan ders çıkardın mı? Gerisi boş. Ben bu sene okul sınavlarının YKS karşısında bir hiç olduğunu acı bir şekilde öğrendim.

Bu yaz ağır şekilde çalışırsan halledebilirsin, moralini bozma. Bir tane sağlam TYT matematik fasikül kitabı bul. Bir de 3 Adım TYT matematik kitabın olması lazım. İkisiyle çok iyi götürürsün.

3 Adım sadece devlet okullarına verildi. Bizde yok maalesef. Kaynak öneriniz var mıdır başka?

Yeni konular

Geri
Yukarı