Mükemmeliyetçiliğimden dolayı ders çalışamıyorum

2024'te gireceğim ben. 11. sınıfım henüz. 9. sınıf Online vs. derken yalan oldu. Benim hatam bu da. Bedelini ağır ödüyorum. Şu zamana TYT'nin çoktan bitmesi lazımdı.

Aynı durumdayız temelim çok kötü olduğu için bu sene açığa geçtim sadece TYT çalışarak bir şekilde halletmeye çalıştım seneye AYT çalışmaya çalışacağım.

@mustaine Ders çıkarsam da ister istemez ufak bir işlem hatası yapıyorum. İşlem hatası yapmasam bile sınavlara saatlerce çalışsam bile sınav anında bildiklerimi unutuyorum.

3 Adım sadece devlet okullarına verildi. Bizde yok maalesef. Kaynak öneriniz var mıdır başka?
Yorumu düzenlemiştim az önce, orda yazdım fasikül önerimi. Soru bankası bence gerek yok ama Acil Matematik, Orijinal, 345 alabilirsin. Ben olsam almazdım. Para tuzağı demeyeyim de para için yapılıyor geneli. Onun yerine 3 adımı fotokopi çıkarır çözerdim.

Dostum sınav bizden sonuç istiyor ama biraz da öğrenmenin çalışmanın keyfine varmak lazım diye düşünüyorum pek fayda etti mi bilmiyorum durumuna dediğim ama öğrenmeye odaklan keyif al bu iş bir süreç ve kısa vadede hemen sonuç almak kolay değil YKS24e kadar 35+ netleri bile zorlarsın matematikte yeter ki çalış.

TYT nasıl gidiyor? Gözde büyütüldüğü kadar var mı?

9. sınıfı Online gördüğümüz için zor geldi, konular ilerledikçe rahatladım tek sıkıntım başlarda öğrendiklerimi yeni konulara geçince unutmam.

@ehbk Bahsettiğiniz kitap bu mu ?

Bu tarz önerilere açım cidden. Motivasyonun sürekliliğini korumam lazım. Değerli tavsiyeniz için teşekkür ederim. Parabolü bitirdim. Aslında o kadar da kafada büyütülecek bir şey değilmiş. Kim bilir daha kaç tane konu var böyle büyüttüğüm. Biraz olsa rahatlatıyor ama çok rahatlık da iyi değil. Aksiyon lazım.
Dostum, tek yapman gereken mantıklı yaklaşman. Emin ol almış olduğu her önerinin etkisi kısa sürede geçecektir çünkü hepsi kısa süreli motivasyon sağlar. Mantıksal bakış açısından bakarak olayın senin komfor alanın dışında, daha önce üstüne vakit ayırmadığın fakat seninde belirttiğin gibi zaman ayırıp üstüne gittiğinde çözebilip yapabildiğin bir alan. Bundan kaynaklı yapman gereken tek şey bunun tamamen normal olduğunu kabullenip, kendini geliştirdiğin konfor alanların (türkçe, coğrafya veya genel olarak sözel) dışında yeni bir alana giriyor olmandan kaynaklandığını idrak etmek.

Hocam deneyimli birine benziyorsunuz ben TYT çalışırken yeni konuya geçtikten sonra önceki konu neredeyse aklımdan çıkıyor nasıl düzeltebilirim?

Nasıl çalıştığını bilmiyorum ki. Öğrenmeyi biliyor musun? Bilmiyorsan önce öğrenmeyi öğren. Her şey öğrenmeyi öğrenmekle başlıyor.

Benim için ideal öğrenme periyodu şu şekilde:
  1. Önce bir öğretmenden konuyu dinle. TRT EBA TV'den olur, YouTube'dan olur(kitap satmaya çalışanlar hariç).
  2. Ardından hızlı bir şekilde 1-2 konu kavrama testi çöz. Ve o gün başka bir şey yapma.
  3. Sonraki güne geçtik. Aynı konuyu bu sefer ders kitabından oku(Matematik ve Tarih'te okumasan daha iyi. Ders kitapları kötü hazırlanıyor yıllardır.)
  4. Ve konuyu anlayana kadar tekrar, anladıysak konu kavrama testlerine devam...
Ama dikkat! Bu hazırladığım program size uymayabilir. Kendinize göre düzenleyin. Benim kendi programım bu.

Test bulmakta zorlanıyorsan OGM Materyal gayet iş görüyor. İster çıktı al, ister dosya üzerinden çöz. Aynı zamanda sitede yok yok: Ders kitapları, konu özetleri, o bahsettiğim 3 adım soru bankaları...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı