Mükemmeliyetçiliğimden dolayı ders çalışamıyorum

Nasıl çalıştığını bilmiyorum ki. Öğrenmeyi biliyor musun? Bilmiyorsan önce öğrenmeyi öğren. Her şey öğrenmeyi öğrenmekle başlıyor.

Benim için ideal öğrenme periyordu şu şekilde:
  1. Önce bir öğretmenden konuyu dinle. TRT EBA TV'den olur, YouTube'dan olur(kitap satmaya çalışanlar hariç).
  2. Ardından hızlı bir şekilde 1-2 konu kavrama testi çöz. Ve o gün başka bir şey yapma.
  3. Sonraki güne geçtik. Aynı konuyu bu sefer ders kitabından oku(matematik ve Tarih'te okumasan daha iyi. Ders kitapları kötü hazırlanıyor yıllardır.)
  4. Ve konuyu anlayana kadar tekrar, anladıysak konu kavrama testlerine devam...
ama dikkat! Bu hazırladığım program size uymayabilir. Kendinize göre düzenleyin. benim kendi programım bu.

Test bulmakta zorlanıyorsan OGM Materyal gayet iş görüyor. İster çıktı al, ister dosya üzerinden çöz. Aynı zamanda sitede yok yok: Ders kitapları, konu özetleri, o bahsettiğim 3 adım soru bankaları...

Konuyu anlayıp ardından testleri çözüyorum sonraki gün diğer konuya geçiyorum ancak geri unutuyorum sözel dersler için geçerli acaba hızlı ilerledigim için mi?

Konuyu anlayıp ardından testleri çözüyorum sonra diğer konuya geçiyorum ancak geri unutuyorum sözel dersler için geçerli.
Öğrenmiyorsun demek ki. Hızlı bir şekilde geçme konuları. Hız felakettir. Konuyu öğrendiğin kaynağı sık sık değiştirme bir de. Bir yerden öğren, tam öğren. Ondan sonra tamamen anladığını hissettikten sonra konuyu pekiştirip, eksik hissediyorsan bir daha tekrar edersin.

Hocam hem reklama girer mi bilmiyorum hem de önereceğim kişiyi biliyor olabilirsiniz. Ben matematiği Mert Hoca'dan dinledim ve temel eksiğimin olduğunu düşünüp korkuyordum ama hoca hem çok güzel anlatıyor hem de motivasyonu çok güzel veriyor. Matematikten korkan arkadaşlarıma hep o hocayı izlettim ve korkacak bir şey olmadığını anladılar, o kadar da zor değilmiş dediler. Bilmiyorsanız sizde bir bakın o hocanın kanalına. Kamplarının ilk videolarına bakın.

2024'te gireceğim ben. 11. sınıfım henüz. 9. sınıf Online vs. derken yalan oldu. Benim hatam bu da. Bedelini ağır ödüyorum. Şu zamana TYT'nin çoktan bitmesi lazımdı.

Ben de aynı durumda sayılırdım. Ama daha sonra şunu fark ettim ki, çok küçük bir kısım 0 yanlış ile YKS faslını kapatıyor. Sizi geliştirecek ve netlerinizi yükseltecek olan şeyler yaptığınız yanlışlardır. Önemli olan bu yanlışları video çözüm ile ya da hocalarınıza sorarak öğrenmektir. Ben de şu anda 11. sınıftayım ve yanlışlarımdan çok utanıyorum, ama biliyorum ki bir yere kadar gidebilir bu çünkü yanlışlarımdan korkmak yerine onların üzerlerine giderek doğruya çevirirsem hayatıma daha çok katkıları olacak. Kimse mükemmel olamaz, kasmayın kendinizi. Bu oyunun ilk kuralı stresi yönetebilmek. Çalışmak ikinci planda. Öncelikle stresi yönetin, daha sonra çalışmak isteyen herkes çalışır.

Seneye YKS'ye gireceğim. (EA) Tek eksiğim matematik. TYT de AYT de cidden rezil durumda. Kısır döngüde kaldım mükemmeliyetçi birisi olduğumdan dolayı. TYT Türkçe denemelerde 37'den aşağı gelmiyor. Keza sosyal de öyle. En fazla coğrafya 1, diğerleri tamamen doğru. Gel gelelim matematiğe. Eskiden beridir bir temel eksiğim var. Çalıştıkça eksiklerimi görüyorum, eksiklerimi gördükçe de motivasyonum bozuluyor. Mesela trigonometride önceden geometride çalışmadığım veya bilmediğim bir konuyu görünce dipsiz bir kuyuya girmiş gibi hissediyorum. Mükemmel yapmak istiyorum. Mükemmel yapmayacaksam hiç yapmayayım kafası. Bunun şart olmadığını da biliyorum ama vücudum buna zorluyor beni. Bu döngüden nasıl kaçarım? Özellikle saygıdeğer öğretmenlerden tavsiye gelirse çok müteşekkir olurum.
Bende 11.sınıfa kadar matematiğe bakmamıştım çok karışık geliyordu sürekli bir önyargı vardı. Bunu youtube de bulduğum kanal ile aştım. Temellerini kesinlikle bu kanalda at,her konunun ön bilgisini buradan dinle,sana herşeyin en basitinden anlatıyor.Sonradan geliştikçe soru bankalarına geçersin.Hoca sayesinde matematiğe merakımda arttı,27 net yaptım ayt matematikten.
Kanal: Matematiğin güler yüzü
Anlatım tarzını başarılı buluyorum. Daha önce hiçbir matematik hocalarım böyle anlatmamıştı, kesinlikle tavsiye ederim

Dostum ben matematik 1. Sınıf öğrencisiyim, geçen yıl başında matematiğim berbattı 5 net bile anca yapabiliyordum, matematiği iyi olan bir kaç yakınımla konuştum ve eksiğimin ne olduğunu anladım. Aslında hepimizin ortak sorunu çok çabuk demoralize olmak ve uğraşmamak. Soruyla uğraşa uğraşa matematik aşığı oldum ve şimdi matematik okuyorum, şimdi yapman gereken şey tyt problemlere kadar olan konuları piyasada zor denilebilecek bir kitaptan çözmek önerim orijinal tyt matematik kitabi, hiç bu kitap çok zor çözemem kafasına girme herkesin çözemediği sorular var, aç çözümlerini izle ve soruların üzerine düşün bir kaç ay sonra farkı hissedeceksin.

Matematik öğretmeniyim. Matematikte 4 işlem biliyorsan tamamdır. Alıyorsun fonsiyon fasikülünü başlıyorsun. Sonra özel tanımlı fonksiyonlardan devam et. Matematik temelini atmış olduk. Fonsiyon cok önemli. Zorlandığın konuların fasikulunu al ve başından sonuna kadar çöz, 1 soruyu bile atlama. Çözemediğin soruları cozdurursen öğrenirsin. Cozdurme durumun yoksa youtube hocalarinin kitaplarını alabilirsin genelde kanallarinda çözüyorlar. Matematikte hıza gerek yok. Yavaş yavaş sindire sindire çalışmalısın. Mesela aldın türev fasikulunu en az 20 gun onunla cebelleşmelisin dostum. Konuların yarısına hakim olduktan sonra ise branş denemeleri cozmelisin. Emin ol ayt 25 yaparsın bu şekilde. Tyt ise matematik becerisi biraz da psikolojik, kendine güvenmelisin ve bol problem cozmelisin. Başarılar

Seneye YKS'ye gireceğim. (EA) tek eksiğim matematik. TYT de AYT de cidden rezil durumda. Kısır döngüde kaldım mükemmeliyetçi birisi olduğumdan dolayı. TYT Türkçe denemelerde 37'den aşağı gelmiyor. Keza sosyal de öyle. En fazla coğrafya 1, diğerleri tamamen doğru. Gel gelelim matematiğe. Eskiden beridir bir temel eksiğim var. Çalıştıkça eksiklerimi görüyorum, eksiklerimi gördükçe de motivasyonum bozuluyor. Mesela trigonometride önceden geometride çalışmadığım veya bilmediğim bir konuyu görünce dipsiz bir kuyuya girmiş gibi hissediyorum. Mükemmel yapmak istiyorum. Mükemmel yapmayacaksam hiç yapmayayım kafası. Bunun şart olmadığını da biliyorum ama vücudum buna zorluyor beni. Bu döngüden nasıl kaçarım? Özellikle saygıdeğer öğretmenlerden tavsiye gelirse çok müteşekkir olurum.

Matematik öğretmeniyim. Matematikte 4 işlem biliyorsan tamamdır. Alıyorsun fonsiyon fasikülünü başlıyorsun. Sonra özel tanımlı fonksiyonlardan devam et. Matematik temelini atmış olduk. Fonsiyon cok önemli. Zorlandığın konuların fasikulunu al ve başından sonuna kadar çöz, 1 soruyu bile atlama. Çözemediğin soruları cozdurursen öğrenirsin. Cozdurme durumun yoksa YouTube hocalarinin kitaplarını alabilirsin genelde kanallarinda çözüyorlar. Matematikte hıza gerek yok. Yavaş yavaş sindire sindire çalışmalısın. Mesela aldın türev fasikulunu en az 20 gun onunla cebelleşmelisin dostum. Konuların yarısına hakim olduktan sonra ise branş denemeleri cozmelisin. Emin ol AYT 25 yaparsın bu şekilde. TYT ise matematik becerisi biraz da psikolojik, kendine güvenmelisin ve bol problem cozmelisin. Başarılar.

Seneye YKS'ye gireceğim. (EA) tek eksiğim matematik. TYT de AYT de cidden rezil durumda. Kısır döngüde kaldım mükemmeliyetçi birisi olduğumdan dolayı. TYT Türkçe denemelerde 37'den aşağı gelmiyor. Keza sosyal de öyle. En fazla coğrafya 1, diğerleri tamamen doğru. Gel gelelim matematiğe. Eskiden beridir bir temel eksiğim var. Çalıştıkça eksiklerimi görüyorum, eksiklerimi gördükçe de motivasyonum bozuluyor. Mesela trigonometride önceden geometride çalışmadığım veya bilmediğim bir konuyu görünce dipsiz bir kuyuya girmiş gibi hissediyorum. Mükemmel yapmak istiyorum. Mükemmel yapmayacaksam hiç yapmayayım kafası. Bunun şart olmadığını da biliyorum ama vücudum buna zorluyor beni. Bu döngüden nasıl kaçarım? Özellikle saygıdeğer öğretmenlerden tavsiye gelirse çok müteşekkir olurum.

Buyumeyi dusunebilirsin dostum. Buna da ilk olarak "ben mukemmeliyetciyim" demeyi birakarak, sonra da hatalarinin ve eksikliklerinin moral bozacak degil, aksine kendini gelistirebilecegin yerleri buldugun icin motivasyon kazandirmasi gereken tecrubeler oldugunu kavrayarak baslayabilirsin. Türkiye gibi bir yerde intihar edecek cocuga ders programi yazan sozde ogretmen olacak o ogretmenlerden yardim istemek yerine, hayata karsi genel felsefi gorusunun yonunu degistirip, simarik sekilde ben mukemmeliyetciyim ondan matematikte yanlış yapinca uzuluyorum agliyorum demeyi birakmak senin icin iyi bir ilk adim olabilir. Gercekten insanlar burada sana matematigini iyilestirmek icin tavsiyelerde bulunmuslar, sense gelmis "vucudum neden beni buna zorluyor?" gibi bir cumle kurmussun en bastan. Ergensin, ben de oyleyim oradan biliyorum. 1 sene sonra daha ileri bir noktada olan bambaska bir kisilikle bu gonderilerine bakip ben ne sacmalamisim demek disinda kurtulamayacagin bir dongu yok. Eger kurtulamayacaksin gibi geliyorsa da kendini o donguye sen sokmussundur.

Seneye YKS'ye gireceğim. (EA) Tek eksiğim matematik. TYT de AYT de cidden rezil durumda. Kısır döngüde kaldım mükemmeliyetçi birisi olduğumdan dolayı. TYT Türkçe denemelerde 37'den aşağı gelmiyor. Keza sosyal de öyle. En fazla coğrafya 1, diğerleri tamamen doğru. Gel gelelim matematiğe. Eskiden beridir bir temel eksiğim var. Çalıştıkça eksiklerimi görüyorum, eksiklerimi gördükçe de motivasyonum bozuluyor. Mesela trigonometride önceden geometride çalışmadığım veya bilmediğim bir konuyu görünce dipsiz bir kuyuya girmiş gibi hissediyorum. Mükemmel yapmak istiyorum. Mükemmel yapmayacaksam hiç yapmayayım kafası. Bunun şart olmadığını da biliyorum ama vücudum buna zorluyor beni. Bu döngüden nasıl kaçarım? Özellikle saygıdeğer öğretmenlerden tavsiye gelirse çok müteşekkir olurum.
Sevdim bu bahaneyi, muhtelif alanlarda benzer varyasyonlarını kullanacağım, teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı