Müslüman olmayanlar özenti mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba, evet ben okuyorum şu anda Türkçesini. Daha bitirmedim. Ve dediğiniz gibi çağdışı şeyler yoktur.

Şimdi sizin aklınızı okuyarak el kesme, idam gibi şeyler diyeceksiniz muhtemelen.

Bunların nedenlerini okumadan komple bir inancın/kitabın içinden cımbızla bir cümle seçip söylemezsiniz inşallah.

Kötü olarak düşündüğünüz cezaların nedenleri ve hangi durumlarda uygulandığı ile ilgili umarım siz de okumuşsunuzdur ama görünen o ki nedenleri ve hangi durumlarda uygulandığı ile ilgili pek fikriniz yok. Bunu neden söylediğime gelirsek çevremdeki ateist olarak beliren arkadaşlarımda durum bu.

"Ya kanki yeah islamda el kesiliyor idam var falan felan"...

Neden sorusunu ve hangi durumlarda sorusunu sorunca cevap yok tabi. Çok yönlü ele almak gerekiyor bu durumları. Ve islamda bu durumların uygulnadığı vaka sayısı çok azdır araştırdığıma göre. Mesela öyle her hırsızlık yapanın eli kesilmiyor.

Diyeceğim o ki "Neden?" ve "Hangi durumlarda?" uygulanıyor.
Dİğer yandan öğüt veren ve iyilik açısından birçok ayet var. İyiliği ve güzelliği anlatan, olmamız gereken durumu söyleyen.

Bu durumu bilemeyiz. Ama bildğimiz nokta eğer çevreden gelen bir islam bilgisi var ise bunu her yönü ile araştırıp emir ve yasaklarına uymalıyız ve uymaya da çalışıyoruz.

Üzerimize düşen rol derken bu konuda katılmıyorum. Bir kısım dediğiniz gibi olabilir ama benim gibi bir kısım islamı her yönü ile araştırmaya çalışıyor. Okuyor, bilgi ediniyor. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreniyor. Bunu çevreye göre değil peygamber ve kur'ana göre yapıyor. Az veya çok olması pek birşeyi değiştireceğini sanmıyorum.

Başka bir yönden islamda da geçen her insan farklı durumda yargılanacaktır. Yani islamın ulaşmadğı kişiler ile müslüman bir çevreye sahip yerde doğan büyüen insana aynı yargılama yapılmayacaktır. Araştırırsanız bunu da görürsünüz. Böyle bir çevrede doğduysak islamdan haberimiz yoktu diyemeyeceğiz. Haberimiz var ise neden detaylı araştırmıyoruz?
El kesme gibi bir ceza ne olursa olsun çağ dışıdır. İnsanlık suçudur. Yarın birgün eli kesilen birinin masum olduğu ortaya çıkarsa ne olacak peki? Hapise girse hapisten çıkar tazminat verirler iş çözülür. El kesme cezasının geri dönüşü var mı?

Allah'ın İslam'dan başka dinlere inananlara ahirette vereceği cezaları da okumuşsunuzdur umarım. Bu çağdışı değil mi? Zulüm değil mi? Nerede hoşgörü? Nerede barış?

@Jelibon bence bunun en büyük sebebi gayrimüslim toplumların refah seviyesinin daha yüksek olması. Mesela Suriye'den kaçanlar neden ısrarla gayrimüslim toplumlara kaçmaya çalışıyor? Tamam kal işte Irak'ta İran'da nereye kaçıyorsun? Gayrimüslim toplumlardaki görüş ve yaşam özgürlüğü bu toplumları daha cazip hale getiriyor. Bu yüzden sanki Gayrimüslim olmak Müslüman olmaktan daha iyi bir şeymiş gibi bir algıya sebep oluyor. Tek açıklaması bu olabilir bence:)

"Yani aslında siz İslam'ın özenilecek bir tarafının olmadığını, diğer dinlerin/dinsizliğin özenilecek bir şey olduğunu söylemiş olmuyor musunuz? Bundan üzüntü duymanız gerekmez mi? Neden İslam'a özenilmiyor diye? "

giphy.gif

Kafası karışmış bir genç daha. Üzüntü niye duyalım? Yani Türkiye'nin bir dini mi var? Takım tutmak gibi inanç sorguluyorsunuz artık. Sen bizden, o bizden değil. Bırakın artık bunları ve şunu öğrenin.

İnanç nedir? İnanç kim ile kimin arasındadır?

Bu iki sorunun cevabını algıladıktan sonra insanların inançlarına saygı duymayı öğreneceksiniz. Yani sırf sizin dininizden olmadığı için bu sorgu sual nedir? Din coğrafidir bence. Siz farklı bir ülkede olsanız bu soruyu oradaki kendi dininize göre sorgulayacaktınız. Değişen ne oldu şimdi bu durumda?

Bırakın artık din/inanç sorgulamasını. Önce karşı tarafın insan olup olmadığına bakın.

383911

Gayrimüslim olmak Müslüman olmaktan daha iyi bir şeymiş gibi bir algıya sebep oluyor. Tek açıklaması bu olabilir bence:)
Tek açıklaması bu olamaz. Refah seviyesi zirvede olan ülkelerin tercih edilmesi bambaşka bir durum. Böyle diyerek kendi araştırmalarını yapıp İslam'ı reddedenlere karşı saygısızlık yapmış oluyorsun. Rahat bir yaşamı tercih edenler ile araştırmalarının sonucunda İslam'ı reddedenleri karıştırmamak gerekir. Bu insanların, gelecekleri için, çocukları için, iyi bir gelecek için ve iyi bir dünya için mücadele etmek yerine kaçıp farklı ülkeleri tercih etmeleri de yine karakter meselesidir.

@Meraklı Köfteci bence tamamen içinde bulundukları ortamdan kaçıp rahat bir yaşam için yapıyorlar. Din falan bunlar yalan bu konuda. Asıl kızdığım nokta buralara gittikten sonra da neden oruç tutamıyoruz neden ezan okuyamıyoruz demeleri. Madem bir yere sığındın o zaman oranın kurallarına riayet edeceksin ve onlar gibi yaşayacaksın.

Ben İslam dinini reddedenlerden bahsetmiyorum ama, neden İslam ülkelerin yerine gayrimüslim ülkelere göç etmeye çalışıyorlar ondan bahsediyorum. Yoksa reddeden eder bana ne:) Herkes kendisi karar vermeli bu konuya:)

Asıl beyni kulanmak varolduğumuz evreni sorgulamaktır,bir yaratıcı olduğunu düşünüp bu yaratıcıyı aramaktır. Bu arayışta diğer dinler içerisinde hep bir eksik nokta görüp İslam'ı seçmektir.
Evreni sorgulamak ve yaratıcıyı bulmak mı? Bu imkansız. Ancak kendini avutanlar hem sorgular hem bu kaotik kâinatın bir yaratıcısı olduğunu iddia eder. Bu ikisi bir arada olmaz. Ya sorgulamıyordur ya da Tanrının varlığını iddia etmiyordur.

Hiç evrimle ilgili makale okudunuz mu acaba merak ediyorum.

El kesme gibi bir ceza ne olursa olsun çağ dışıdır. İnsanlık suçudur. Yarın birgün eli kesilen birinin masum olduğu ortaya çıkarsa ne olacak peki? Hapise girse hapisten çıkar tazminat verirler iş çözülür. El kesme cezasının geri dönüşü var mı?

Allah'ın İslam'dan başka dinlere inananlara ahirette vereceği cezaları da okumuşsunuzdur umarım. Bu çağdışı değil mi? Zulüm değil mi? Nerede hoşgörü? Nerede barış?

Tekrar hatırlatayım OKUMUYOR VE ARAŞTIRMIYORSUNUZ.

Hırsızlık farklı şekillerde tanımlansa da hemen bütün dinlerde, hukuk ve ahlâk sistemlerinde kınanmış, yasaklanmış ve cezaya bağlanmıştır.

Birinci olarak bir hırsızlık kesinleşmeden ceza verilmiyor. İkinci olarak hırsızlık çağdaş bir olay mıdır peki?

En detaylı cevap ve hangi durumlarda kesin cezanın uygulandığını öğrenmeniz için OKUYUN : HIRSIZLIK | Sorularla İslamiyet

Siz araştırmayı seversiniz umarım.

İkinci sorunuza gelince onları da gördüm/okudum. Haşa bize düşmez ama ceza vermesi kadar doğal birşey yoktur.
Bakar suresi son ayette dediği gibi "Allah hiç kimseyi gücünün üstünde bir yükümlülük altına sokmaz."
Senin aklın varıyor, okuyabiliyorsun, imkanların var. Neden araştırmıyorsun demez mi?

Diğer yönden örnek vererek de söyleyelim. Diyelim ki bir iş yerindesin ve bir sürü insan çalışıyor ve ödül alıyor(maaş). Sen de iş yerindesin ama çalışmıyorsun, iş verene diyorsun ki sen kimsin buranın sahibi değilsin, sen kurmadın buraları, sana inanmıyprum. Bu durumda iş verenin seni kovmasındnan, sana ceza vermesinden doğal ne olabilir ki?

Başka bir noktada hiçbir insan inansın veya inanmasın yaptığı iyilik karşışlıksız kalmayacaktır. Yani ateist bile olsan mükafatını alacaksın yaptığın iyiliğin.

Tabi olaylara farklı yönlerden bakmak gerekiyor. Bunu tekrar hatırlatayım.

Başka bir noktada hiçbir insan inansın veya inanmasın yaptığı iyilik karşışlıksız kalmayacaktır. Yani ateist bile olsan mükafatını alacaksın yaptığın iyiliğin
Hayır. Ayette yaptıkları iyilikler boşa gitmiştir diyor kafirlere.

Tekrar hatırlatayım OKUMUYOR VE ARAŞTIRMIYORSUNUZ.
Hadi açıkla o zaman. Ben senin attığın o siteleri okuya okuya dinden soğudum zaten.

Birinci olarak bir hırsızlık kesinleşmeden ceza verilmiyor
Bir insan yapmadığı bir suçu tehditler ile üstlenirse ne olur acaba hiç düşündünüz mü acaba? Bu kadar mı düşüncesizsiniz.

Diğer yönden örnek vererek de söyleyelim. Diyelim ki bir iş yerindesin ve bir sürü insan çalışıyor ve ödül alıyor(maaş). Sen de iş yerindesin ama çalışmıyorsun, iş verene diyorsun ki sen kimsin buranın sahibi değilsin, sen kurmadın buraları, sana inanmıyprum. Bu durumda iş verenin seni kovmasındnan, sana ceza vermesinden doğal ne olabilir ki?
O bahsettiğin iş kurumunda her şey belli. Herkes bir düzene göre hareket ediyor. Evren öyle mi? Kaos içinde. Tanrının varlığı belirsiz. Tanrı varsa bile evrimsel öyle hatalar var ki bunu bilinçli bir varlık bilerek yaptıysa ancak bir psikopattır.
İkinci sorunuza gelince onları da gördüm/okudum. Haşa bize düşmez ama ceza vermesi kadar doğal birşey yoktur.
İnsanlara işkence eden bir psikopata tapıyorsunuz yani öyle mi?

Evreni sorgulamak ve yaratıcıyı bulmak mı? Bu imkansız. Ancak kendini avutanlar hem sorgular hem bu kaotik kâinatın bir yaratıcısı olduğunu iddia eder. Bu ikisi bir arada olmaz. Ya sorgulamıyordur ya da Tanrının varlığını iddia etmiyordur.

Hiç evrimle ilgili makale okudunuz mu acaba merak ediyorum.
Şimdi 3 boyutlu dünyada, 5 duyu organı ve zamana bağlı durumdan kurtulmak istemyenler zaten sorgulayamaz boyut ve zamandan bağımsız bir yaratıcıyı. Size göre doğrudur imkansız. Ama bize göre değil. Bunu size göstermek çok zor. Örneğin kör ve hiçbir zaman görmeyecek birine ışığın varlığını ispatlamak gibi.

Kaotik kısmına gelince evren o kadar muazzam bir düzen içindedir ki kaotik demek saçmalıktan başka birşey değildir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı