Müslümanların saldırganlığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ZortX

Kilopat
Makaleler
5
Ben açık ve net bir Ateistim. Son zamanlarda bolca zamanım olmasından dolayı eğer bir Müslüman yine benim karşıma masallar ile gelirse ondan daha bilgili olmak için Ateistlik ile ilgili bilgi öğrenmek istedim. Karşıma çıkan sayfalar (Neden Ateist Oldun ?, Neden tanrıya inanamıyorum – Medium Türkçe – Medium) beni mutlu ederken birden karşıma söylemek istemediğim bir sayfa çıktı. Orada bir insan ateistlik adına çok kötü küfürler demiş. Ateistleri yakanlar, ateistlere hakaret edenler, küçük kızlara zorla baş örtü takarak evlendirenler, sırf oruç tutmuyor diye ölümüne insan dövenler, fiziksel anlamda taciz edenler, her çocuğun Müslüman olarak dünyaya geldiğini sanan, siyasette dini kullananlar ve sırf içki sattığı için 10 tane Müslüman olmayan ve Türkiye'de doğmamış kişileri dövüp dükkanlarını parçalayan Müslüman değil ateist değil mi? Ben hayatımda hiç özellikle Müslümanlığın hüküm sürdüğü topraklarda iyi eğitim, bilim, sanat, demokrasi ve hak/özgürlük görmedim. Bir de Atatürk'e sırf şapka getirdi diye küfür edenler Müslüman. Ben 1 tane ateist olup Müslümana küfür eden görmedim. Sizin görüşleriniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam birincisi başlık bence hoş olmamış. Nasıl iyi insan ile kötü insan aynı kefede olamaz ise bahsettiğiniz şeyleri yapanlarla tamamen hoşgörü ile Müslümanlık yapan insanları bence aynı kefeye koymayın. Ki gel gelelim dinimizde hoşgörü dinidir. Bir ayetimizde de "
"Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O halde kim tâğutu reddedip Allah'a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. Allah işitir ve bilir." (Bakara, 2/256) şeklinde belirtildiği üzere dinde zorlama yoktur. Ben halk arasında "yobaz" olarak nitelendirilen kısmı savunmuyorum tabii ki ama bahsettiğiniz olayları da "içki, dine siyaset karıştırma vs" anlıyorum. Ama dediğim gibi her insanı aynı kefede tutmak bence biraz yanlış.

Bir müslüman diğer dinlere saygılı olur, olmazsa o kişinin müslüman olduğu söylenemez. Seni kendi dinine güzel bir dille çağırabilir, bu başka. İster kabul et ister etme. Sen takma böyle insanları. Her müslüman böyle değil.

Ancak müslümanların anlattığı şeylere masal diyorsan, senin de pek saygılı olduğun söylenemez. Saygı duymadan saygı bekleme.

Dininiz, ırkınız ne olursa olsun en basitinde bir insanız. Herkesin başkasının görüşüne karışmadan, saygılı bir biçimde yaşaması gerekir. Tabii her görüşe de karışılmaz diye bir şey yok, görüşünüzün bir başkasının haklarını kısıtlamaması gerekir.

Müslüman ülkelerin asıl olayı nedir bilir misiniz? Aşırı dinci bir politika sürüp din üzerinden para kazanmaktır. Sen hiç yurtdışında kutsal su içiyor musun diye soranı gördün mü? Ama gel gör ki Müslümanlık sadece namazla alakalıymış gibi "sen namaz kılıyor musun?" diye sorulur.

Her konuda karşılaştığım bir sorun, sınırlı bilgi ve görüşlere dayanıp genelleme yapmak. Şu şekilde genelleme yaparak sonuca varmayı beklemeyin. Böyle bir araştırma yapıp da uygunsuz içeriklere denk gelmemeniz zaten olası olmazdı. Yobaz at gözlüklü kesim ile dinini sevgi ve saygı çerçevesinde gösterişten uzak olarak yaşayanlarla karıştırmayın.
Şunu da unutmayın,
Saygı hak edilir, talep edilmez.

Bak şimdi onlar da senin görüşüne saygı duymuyor, sen de onların görüşüne sen saygı duymuyor. Demek istediğim başka şeylere inanıyorsunuz ama kişilik olarak farkınız yok.

Kardeşim öncelikle din var birde insanlık var. Birinin insanlığı medeniyyeti onun diniyle tespit edilmez, sen Allaha inanmayabilirsin buna hiç kimsenin hiçbir şey demeye hakkı yoktur ama kendine müslüman deyip medeniyetsizlik ve kötülük yapan insanları dinle alakalandırmak hiçte doğru değil. Benim demek istediğim din kötü bir şey değil insana destek verir medeniyet ve ahlaka destek ve yön gösterir. Dini insanın kendi seçim ve iradesiyle alakalandırmak olmaz olamaz, bir düşün Allah insana irade verdi ki seçimlerinde özgür olsun. Allah insanı bir kukla gibi yaratmadı eğer kukla gibi yaratsaydı o zaman Allah kötü olurdu. Sana açıklamak istediğim odur ki nasıl ki insan küçük bir spermden oluşuyorsa allah da sadece o spermi yarattı geri kalanını senin iradene bıraktı. Basıt yoldan anlaman için Kuran kitabını yarattı. Eğer açıklayabildiysem ne mutlu bana:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Al buyur. Sonra insanlar neden kavga ediyor ? Başlık ismi zaten ilk hata. 2nci olarak genelleme yapman çok büyük bir hata. Doğu ülkelerindeki eğitimsizlik yüzünden oluyor bunlar. Küfür eden, başka dine hakaret eden, herkesi öldürün yakın diyenler münafık'dır ve en büyük cezayı alacaklardır. Ben müslümanım kimseye hakaret ediyor muyum ? Etmiyorum. Diğer dinlere saygısızlık yapıyor muyum ? Yapmıyorum. Genelleme yapmayın lütfen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı