Ateist oluyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ateist olduğunu Türkiye'de ailene açıklayamazsın o işi unut :D

Diğer konuya gelirsek eğer araştırma yapmadan böyle 1-2 gördüğün şey yüzünden ateist olmaya karar verdiysen dur orada.

Ateizm, teizm dinleri gibi inançları iliğine dek araştır, tarafsız kaynaklardan araştır ona göre son kararını ver.
Ateist olacaksan her şeyi adamakıllı öğren öyle ol, Müslüman kalacaksan müslümanlığı tamamen öğren öyle Müslüman kal.

Kısacası inançları detaylıca tarafsız kaynaklardan adamakıllı araştır ona göre kararını ver, din değiştirmek çorap değiştirmek değildir.

Bende zamanında deistlik ile Müslüman'lık arasında kalmıştım, Müslüman olmayı seçtim :)

Ben de aynı ikilemdeyim, hangi kaynakları araştırdınız?

Yüce Allah'ın insanlığı, evreni, alemleri yarattığına inanan birisinin, Hz. Nuh'un 950 yıl yaşamasını garipsemesini de ben garipsiyorum.
Kesinlikle katılıyorum inanç sorgulamaya tamamen kapalıdır, kendinizi teslim etmeli, düşünmemeli emirlere harfi harfine uymalısınız.

Ben de aynı ikilemdeyim, hangi kaynakları araştırdınız?

Evrim vb. şeyler için bbc ve evrim ağacı kaynaklarını kullandım.

Dini konuları öğrenirken mecburen taraflı kaynaklar kullanmanız lazım, ben kendim "Allah dostları", "risale-i nur" ve elmalı hamdi yazarın tefsir/hadislerini okudum.

Ateizm vs İslam tarzı şeyleri hiç dinlemedim çünkü gökbilime ilgim var ve o evreni galaksileri vb görünce bir yaratıcı olmaması bana mantıksız geldi.

O zamanlar kaynakları bir yere yazmıştım şu an aklımda kalanlar bunlar, eğer onları bulabilirsem yazarım hepsini :)

Bilmiyorum eskiden hiç böyle değildi ama artık hiç inancım kalmadı. Sanki tüm bunları insanlar uydurmuş gibi geliyor, özellikle en son din dersinde Hz. Nuh un 950 yıl yaşaması falan ne bileyim eskiden biraz daha inançlıydım. Ayrıca bunu aileme nasıl açıklayacağımı hiç bilmiyorum. Kafam çok karıştı, pişman olur muyum?
Doğruyu keşfeden herkes pişman olur. Ama olmayan bir şeye inanmaktan daha çok pişman olmazsın.

Evrim vb. şeyler için bbc ve evrim ağacı kaynaklarını kullandım.

Dini konuları öğrenirken mecburen taraflı kaynaklar kullanmanız lazım, ben kendim "Allah dostları", "risale-i nur" ve elmalı hamdi yazarın tefsir/hadislerini okudum.

Ateizm vs İslam tarzı şeyleri hiç dinlemedim çünkü gökbilime ilgim var ve o evreni galaksileri vb görünce bir yaratıcı olmaması bana mantıksız geldi.

O zamanlar kaynakları bir yere yazmıştım şu an aklımda kalanlar bunlar, eğer onları bulabilirsem yazarım hepsini :)
Peki evrim hakkında ne düşüyorsunuz?

1-
ey insan! Seni (şekilsizlikten çıkararak en güzel bir şekilde) yaratıp düzgün ve dengeli kılan, seni dilediği bir sûrette birleştiren, keremi ve ihsânı bol rabbine karşı seni aldatan nedir?” (el-infitâr, 6-8)

2-
andolsun biz insanı, çamurdan (süzülüp çıkarılmış) bir özden yarattık. Sonra onu sağlam bir karargâhta nutfe hâline getirdik. Sonra nutfeyi aleka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden, alekayı, bir parçacık et hâline getirdik; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan hâline getirdik. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir. Sonra, muhakkak ki siz, bunun ardından elbet öleceksiniz. Sonra da şüphesiz, sizler kıyâmet gününde tekrar diriltileceksiniz.” (el-mü'minûn, 12-16)

3-
Ateist olma düşüncesine seni yönelten en başta ki suçlu ailendir. Ailen sana islamiyet hakkında bir şey öğretmedi ise ve sen çevrende ki insanlara bakarak ya da çevrende gelişen olaylara bakarak böyle bir düşünceye yöneliyor olmanın tek suçlusu ailedir. Okulda iken bize öğretilen temel bir şey vardı bilmem hatırlar mısınız bir çocuğun ilk eğitim yeri ilk öğretmeni ailedir.

Ben dört dörtlük tüm ibadetlerini yapan biri değilim belki ama her zaman Allah Teala'ya karşı gelmekten onu inkara sürükleyecek her türlü hallederden ona sığındım ve kalbime nefsime bir vesvese geldiği vaki hemen la ilahe illallah diyorum sonra euzu besmele çekiyorum sonra salavat getiriyorum gönlüm kalbim biraz olsun rahatlıyor bu nefs ile şeytanın vesveleri ile olan savaş kıyamete kadar devam edecek. Çünkü biz insanlar yaratılan mahlukat içinde en acizlerindeniz.

Sana tavsiyem

Şu linke girip orada biraz inceleme yap seni eminim doğru kaynağa ulaştıracak bir araç olur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı