Müstakil Eve Fiber Altyapı Getirilme Süreci

nader11ndeu

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Developer
Herkese merhaba.

Daha önce bu tür süreçleri paylaşan arkadaşlar olmuştu fakat 2024 yılı itibarıyla paylaşım yapan görmedim. Ben de hâlâ devam etmekte olan sürecim hakkında size bilgi vermek istiyorum. Bu sayede aklında soru işareti olanlar ya da işlemlerin nasıl olduğunu merak edenler bilgi sahibi olabilir.

Öncelikle, yaklaşık 5-6 yıldır TurkNet kullanıyorum. VDSL altyapı sayesinde 76 Mbps hız alıyorum. Maddi olarak durumum Türkiye standartlarının üzerinde. TurkNet’e en az 20 kere GigaFiber için başvuru yaptım. Ücreti kendim ödeyeceğimi söylememe rağmen herhangi bir adım atılmadı. Ben de Telekom ile iletişime geçip durumu anlattım. Ücreti karşılayabileceğimi, hemen yanımdaki binada fiber olduğunu ama bize çekilmediğini ilettim. Onlar da "Sizinle iletişime geçeceğiz" dediler fakat bir ay geçti ve herhangi bir dönüş olmadı. Ben de araştırma yapmaya başladım.

Araştırmalarım sonucunda, 8 Mayıs 2024 tarihinde LinkedIn’den Sayın Ümit Önal'a bir mesaj attım ve durumu bildirdim.
Birkaç saat sonra telefonum çaldı ve Telekom'dan arandım. Altyapımın VDSL desteklediğini, maksimum 100 Mbps hız alabileceğimi ve paketler hakkında bilgi verdiler. Ben de uzun yıllardır TurkNet kullandığımı, şu an mutlu olduğumu ve eğer fiber altyapı gelmezse Telekom'a geçmek için bir sebep olmadığını söyledim. Onlar da fiber altyapı isteğimizi gerekli mercilere ilettiklerini ve en ufak bir gelişmede bizi haberdar edeceklerini söylediler.

*Arayan kişinin gayet nazik bir biçimde yeterli oranda beni bilgilendirdiğini belirtmek isterim.

15 Mayıs 2024 tarihinde tekrar Telekom tarafından arandım. Bana fiber altyapımız için proje çizimleri, kablo vb. için yaklaşık bir maliyet çıkarıldığını, bu maliyetin e-postam üzerinden iletileceğini ve ücreti ödemem halinde çalışmalara en kısa zamanda başlanacağını ilettiler. Ben yaklaşık 100-200 bin TL maliyet beklerken gelen komik rakam karşısında biraz afalladım. Birkaç dakika sonra üzerimdeki şoku atlatınca belirtilen tutarı yatırdım ve dekontu yolladım (günümüz şartlarında gerçekten düşük bir ücret).

17 Mayıs 2024 tarihinde saat 11 gibi Telekom ekipleri geldi. Önce kutuya kadar olan dört tane rögarı kaldırıp kabloların geçip geçmediğini kontrol ettiler. Sadece bir rögarla ilgili sorun çıktı; kablo bir türlü geçmiyordu. Mecburen kazı yapmaları gerektiğini ama belediyenin buna izin verme ihtimalinin çok düşük olduğunu yine de şanslarını deneyeceklerini söylediler. Eğer belediyeden izinsiz kazarlarsa ceza alıyorlar.

Daha sonra ekibin başındaki kişi belediyeden gerekli izni aldı ve şanslı olduğumu söyledi. Ben makineyle kazarlar diye düşünüyordum fakat 4-5 kişi kazma ve küreklerle işe koyuldular ve 4 saatte işi hallettiler. Daha sonra kutudan turuncu fiber kablom bahçeme kadar çekildi. Tüm süreç yaklaşık 6-7 saat sürdü. Kazı olmasaydı 3 saat bile sürmeyeceğinden eminim.

Ekipler gittikten yaklaşık bir saat sonra tekrar Telekom'dan arandım. Önümüzdeki hafta içinde ekiplerin gelip fiberle ilgili süreci tamamlayacaklarını, daha sonra fiber aktivasyon işlemlerine başlanacağını, kısacası 10 gün içerisinde fiber internet kullanabileceğimi söylediler.

Sanırım bir sonraki gelen ekip evin bodrumuna vb. fiber kutu koyacak, oradan da katlara dağıtacak.

Şu anki süreçten ziyadesiyle memnunum. 2024 Türkiye'sinde işlerin bu kadar hızlı olacağını hiç ama hiç sanmıyordum. Tüm Telekom çalışanlarına ve emekçilere teşekkür ederim.

Gelişmeler devam ettikçe konuyu güncelleyeceğim.

*Ödediğim ücreti şu an için paylaşmamın bir anlamı yok çünkü dolap ile evimin arasındaki mesafe gibi faktörler ücrete etki ediyor. Tüm işlemler bittikten sonra detaylı bir bilgilendirme yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununuzun çözülmesine sevindim fakat bunu ücret ödemedende yapabilirdiniz. Çünkü müdürlüklerin kendi bütçeleri var. Dönüşüm yapıldığı yerde tamamen masraflar onlara ait oluyor. Ki zaten belirtiğiniz gibi düşük bir ücret ise onlar için mühim değildir. Açıkcası ücret almaları garip bir durum. Bu arada kullanıcı adınız yabancı gelmiyor :)

Sorununuzun çözülmesine sevindim fakat bunu ücret ödemedende yapabilirdiniz. Çünkü müdürlüklerin kendi bütçeleri var. Dönüşüm yapıldığı yerde tamamen masraflar onlara ait oluyor. Ki zaten belirtiğiniz gibi düşük bir ücret ise onlar için mühim değildir. Açıkcası ücret almaları garip bir durum. Bu arada kullanıcı adınız yabancı gelmiyor :)
Müstakil ev olduğum için fiber getirmeye pek sıcak bakmadılar. Aslında yıllardır deniyorum. En son böyle bir çare buldum.

1716494282647.png

Hat değerlerim bu şekilde. Şuan hala fiber kutusu takılmadı, vdsl kullanıyorum.
Fiber hallolduktan sonra 1gbps pakete geçeceğim eğer destekliyorsa. Gerçi fiberi bahçeye çeken arkadaşlar istediğim hızı alabileceğimi söyledi ama belli olmaz.

Eki Görüntüle 2203080
Hat değerlerim bu şekilde. Şuan hala fiber kutusu takılmadı, vdsl kullanıyorum.
Fiber hallolduktan sonra 1gbps pakete geçeceğim eğer destekliyorsa. Gerçi fiberi bahçeye çeken arkadaşlar istediğim hızı alabileceğimi söyledi ama belli olmaz.
Fiber geldikten sonra 1000mbps'ye kadar paket alabilirsiniz, destekler. Fttb olsaydi, bina altına koyulan switch genelde dandik olduğu için, 100mbit desteklerdi, neyse ki t.t artık ftth kuruyor. Dolayısıyla 1000mbit alabilirsiniz.

Eki Görüntüle 2203080
Hat değerlerim bu şekilde. Şu an hala fiber kutusu takılmadı, VDSL kullanıyorum.
Fiber hallolduktan sonra 1Gbps pakete geçeceğim eğer destekliyorsa. Gerçi fiberi bahçeye çeken arkadaşlar istediğim hızı alabileceğimi söyledi ama belli olmaz.
Kastettiğim DSL hat bilgileri değil hocam, ONT dediğimiz cihaza giren bir ışık değeri var tıpkı DSL gibi. Genelde bu değerler -8 dbm ile - 28 dbm aralığındadır. Sayı ne kadar düşük ise ışık kalitesi daha fazladır. Genelde binalara -7 dbm ile -10 dbm ulaşır ve Splitter'dan geçip dairelere -20 dbm ile -25 dbm aralığına kadar çıkıyor. - 28 dbm ve üzerine Türk Telekom kurulum yapmıyor çünkü sürekli kopuyor. Sizde splitter olmayacağı için bölünmede olmayacak doğrudan dairenize güçlü ışık gelecek. Kurulumun yapıldığını düşünüyordum o yüzden sordum. Zaten gelen ekipler kurulum yapanda görebileceksiniz veya daha sonra ONT web arayüzündende kontrol edebilirsiniz. Hız konusuna gelecek olursak -27 dbm de dahi 1 Gbps hızlar alınabiliyor. Şu anda en üst tarife olan 1000/50 pakettini alabilirsiniz. Yerinizde olsam Türk Telekom üzerinden alırım başka firmalara yönelmem. Zaten Türk Telekom üzerinde 1000 Mbps veren az firma var.

Kastettiğim DSL hat bilgileri değil hocam, ONT dediğimiz cihaza giren bir ışık değeri var tıpkı DSL gibi. Genelde bu değerler -8 dbm ile - 28 dbm aralığındadır. Sayı ne kadar düşük ise ışık kalitesi daha fazladır. Genelde binalara -7 dbm ile -10 dbm ulaşır ve Splitter'dan geçip dairelere -20 dbm ile -25 dbm aralığına kadar çıkıyor. - 28 dbm ve üzerine Türk Telekom kurulum yapmıyor çünkü sürekli kopuyor. Sizde splitter olmayacağı için bölünmede olmayacak doğrudan dairenize güçlü ışık gelecek. Kurulumun yapıldığını düşünüyordum o yüzden sordum. Zaten gelen ekipler kurulum yapanda görebileceksiniz veya daha sonra ONT web arayüzündende kontrol edebilirsiniz. Hız konusuna gelecek olursak -27 dbm de dahi 1 Gbps hızlar alınabiliyor. Şu anda en üst tarife olan 1000/50 pakettini alabilirsiniz. Yerinizde olsam Türk Telekom üzerinden alırım başka firmalara yönelmem. Zaten Türk Telekom üzerinde 1000 Mbps veren az firma var.
Huawei olt'ye bağlı olanlar -30db'de de sağlıklı bağlantı sağlayabiliyor hocam. İşin enteresan tarafı, Huawei lazer class b. Nokia'nın class A en üst kalitedir. Fakat nokia'da -25db üstünde kopuyor.

1716495303660.png

Burdada gördüğünüz gibi tek bir sarı Core dediğimiz fiber kablo girmiş dairelere bölünmüş.

Huawei olt'ye bağlı olanlar -30db'de de sağlıklı bağlantı sağlayabiliyor hocam. İşin enteresan tarafı, Huawei lazer class b. Nokia'nın class A en üst kalitedir. Fakat nokia'da -25db üstünde kopuyor.
Doğrudur hocam, doğrudan bana bu olayı müdürlükteki mühendis arkadaş anlatmıştı. Nokia'da çok sorunlar yaşanıyormuş. Ama Nokia'da ki sorun ONT değil, OLT kısmında sorun varmış. Zaten artık çoğu yerde Huawei tercih ediliyor. İlerki zamanlarda ZTE'de tercih edilecekmiş.

Evet daha ölçüm yapılmadı. Normalde pazartesi günü kutu takılacaktı fakat Telekom ekipleri ile anlaşmazlık oldu. Onlar doğal olarak kutuyu merdiven tarafına koyup 3 kat merdiveni delip oradan evin mutfağına fiberi çekmek istediler. Oradan da modemin olduğu odaya başka ekip kabloyu çekecekti fakat evde görüntü kirliliği olacağından biz böyle olmasını istemedik. DSL kablosunu çektiğimiz gibi balkondan almak istedik. Aslında şef ile de öyle anlaşmıştık ama ikinci gelen ekip biraz işgüzar çıktı. Yok kafam yarıldı, yok yüksekten düştüm vb diyerek işi bize yıktılar. Biz de yaptırmıyoruz dedik. Adamlarda gidip şeflerine bizi kovdular vb demiş. Müdürlüğe gidip konuştuk. Sonuç olarak kablolamayı kendimiz yaptık. 2-3 gündür kutunun takılmasını bekliyoruz ama gelen giden yok :D
Dediğiniz testi yaptıklarında buraya yazarım. Telekom üzerinden almayı düşünüyorum fiberi.

Geri
Yukarı