Müstakil Eve Fiber Altyapı Getirilme Süreci

illa keenetic de almak zorunda değildi aslında hocam. Yani, Asusta alinabilirdi. Asus'un qos yeteneği, keenetic'den daha iyi. Yazılım konusunda keenetic daha iyi, orası ayrı tabi.
Keenetic zaten şuan yaklaşık 1 senedir kullandığım modemim .

1000 Mbps hızda qos çokta gerekmiyor be hocam 😅
Latency olabiliyor bazen hocam. Bazı bölgelerde, t.t'nin tanımlaması hatalı olabiliyor, ftth'de 960mbps üstü gorülmez. 960'nın tamamını alınca, download latency olabiliyor. Qos ile 930'a çekince, latency düşüyor. Başıma geldi çünkü. Burda da qos yeteneği ön plana çıkıyor.

Latency olabiliyor bazen hocam. Bazı bölgelerde, t.t'nin tanımlaması hatalı olabiliyor, ftth'de 960mbps üstü gorülmez. 960'nın tamamını alınca, download latency olabiliyor. Qos ile 930'a çekince, latency düşüyor. Başıma geldi çünkü. Burda da qos yeteneği ön plana çıkıyor.
Konudan bağımsız 960 biliyoruz ama ya limit yoksa? Ya sadece ethernet sınırlarına takılıyorsak? Bunun için Huawei 2.5G veya 10G ONT cihazı getirmeye çalışıyorum. Ethernettin limitlerinden kurtulunca bakalım ne hızlara çıkacak. Tahminim 1100 bu arada. Tıpkı 100 Mbps’de 125 almak gibi 😉

Konudan bağımsız 960 biliyoruz ama ya limit yoksa? Ya sadece ethernet sınırlarına takılıyorsak? Bunun için Huawei 2.5G veya 10G ONT cihazı getirmeye çalışıyorum. Ethernettin limitlerinden kurtulunca bakalım ne hızlara çıkacak. Tahminim 1100 bu arada. Tıpkı 100 Mbps’de 125 almak gibi 😉
Ethernet sınırina takilmamiz gerekiyor gibi görünüyor Ama t.t'nin tanımlaması var 1000mbps için o da 965 mbps hocam. Eğer ki t.t'nin hız tanimlamasi yok ise, ve 1100 alırsanız, takla atarım burda :D t.t hepimize yalan söylemiş olur.

Bugün eve gelip kutuyu taktılar. Muhtemelen birkaç gün içerisinde modemle olan bağlantıyı yapmak için başka ekip gelicek. Sonra da TT aboneliğimi başlatmayı planlıyorum.
Daha önce dediğim gibi kabloyu kendimiz çeksin. Sağolsun Telekom 50mt fiber kablo verdi, biz de yedekli çektik.

Bugün eve gelip kutuyu taktılar. Muhtemelen birkaç gün içerisinde modemle olan bağlantıyı yapmak için başka ekip gelecek. Sonra da TT aboneliğimi başlatmayı planlıyorum.
Daha önce dediğim gibi kabloyu kendimiz çeksin. Sağ olsun Telekom 50mt fiber kablo verdi, biz de yedekli çektik.
Abonelik başlatmadan kurulum ekibi gelmez. Müdürlüğe gidip veya iletişime geçip sanal adres tanımı yaptırın ve bbk kodunu alın. Başvuru yaparkende adres yerine bu bbk kodunu verin yoksa eski alt yapıdan açılır.

Ayrıca kutuyu ve içini net şekilde paylaşır mısınız?

Abonelik başlatmadan kurulum ekibi gelmez. Müdürlüğe gidip veya iletişime geçip sanal adres tanımı yaptırın ve bbk kodunu alın. Başvuru yaparkende adres yerine bu bbk kodunu verin yoksa eski alt yapıdan açılır.

Ayrıca kutuyu ve içini net şekilde paylaşır mısınız?
Yapı işleri müdürlüğündekiler kutu takıldıktan sonra birkaç gün içerisinde biz gelicez demişlerdi. Ne olur ne olmaz yarın arıyayım o zaman.

Hava karanlık çekebildiğim kadar çektim. Kutu yüksekte olduğu için elimden bu kadarı geldi
1716844409357.png

Sanırım ortadaki mavi olan yer splitter. 3 katlı daireye 8'li splitter neden takmışlar anlamadım. Kaldı ki dairede sadece benim katım fiber alacak. Sanırım default olarak öyle geliyor.
Ama sanırım kullanılmadığı takdirde hat değerlerimde bir sıkıntı yaşatmaz. (Umarım, fiberin işleyişini bilmiyorum.)
1716844424225.png

Son düzenleme:
Yapı işleri müdürlüğündekiler kutu takıldıktan sonra birkaç gün içerisinde biz gelicez demişlerdi. Ne olur ne olmaz yarın arıyayım o zaman.

Hava karanlık çekebildiğim kadar çektim. Kutu yüksekte olduğu için elimden bu kadarı geldi
Eki Görüntüle 2206566
Sanırım ortadaki mavi olan yer splitter. 3 katlı daireye 8'li splitter neden takmışlar anlamadım. Kaldı ki dairede sadece benim katım fiber alacak. Sanırım default olarak öyle geliyor.
Ama sanırım kullanılmadığı takdirde hat değerlerimde bir sıkıntı yaşatmaz. (Umarım, fiberin işleyişini bilmiyorum.)
Eki Görüntüle 2206567
Hocam splitter kullansanızda kullanmasanızda bölüyor fakat bölmemiş olabilirler çünkü 2 kıl girmiş 2 kıl çıkmış. Resimde tam görünmüyor o yüzden bir şey diyemiyorum.

Hocam splitter kullansanızda kullanmasanızda bölüyor fakat bölmemiş olabilirler çünkü 2 kıl girmiş 2 kıl çıkmış. Resimde tam görünmüyor o yüzden bir şey diyemiyorum.
Bugün gelip ölçüm yapmışlar, -8.45 çıktığını söylemişler pedere. Ben uyuduğum için splitter kullanıp kullanmadıklarını ya da bu değerin direk bana gelen mi olduğunu soramadım haliyle. Evet 2 tane kablo var yedekli çektirdiğim için.
Neyse, yarın telekoma gidip abonelik başvurusu yapmam lazımmış. 1gbps download, 50 mbps upload olan paketi alacağım. Sanırsam dediğiniz değerleri modemde görürüz,o zaman her şey netleşir.

Fiber hattım açılmış sanırsam. Artık fiber altyapı gözüküyor. Abonelik başvurusunu internetten yapayım dedim ama arkadaşlar modemi zorunlu kılmışlar.

1717012906037.png

Yarın gidip konuşmayı deneyeceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı