Müstakil eve Türk Telekom fiber nasıl getirilir?

Fiber hat talebinizi belirten bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz. "Gidemem, çok uzak" dediğinize göre online mecralardan göndermeyi deneyin. Mesela benim de ilçemde müdürlük yok. Ben dilekçeyi Açık Kapı üzerinden iletmiştim. 10 gün sonra dilekçeyi elden vermek için şehir merkezine gittiğimde projenin onaylandığını öğrenmiştim. Yani gönderdiğim dilekçe 10 gün içinde işleme alınmış, proje çizilmiş ve onaylanmış benim haberim bile yoktu. Zaten 3 gün sonra da taşeron ekip binaya kablo çekmeye gelmişti.
Süreci anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Bazen Açık Kapı işe yaramayabiliyor, ona yapacak bir şey yok. Mecbur müdürlüğe gidip yüz yüze görüşmelisiniz. Diğer yöntemler de (BTK, mailler vs) pek işe yaramaz da denemekten zarar gelmez.

Tabii aramızdaki en büyük fark ben 9 daireli bir apartmanda oturuyorum, siz ise müstakil evdeymişsiniz. Buradaki arkadaşların da dediği gibi işiniz zor görünüyor ama imkansız değil. Gerek bu forumda gerek başka forumlarda müstakil eve çekilen fiber örnekleriyle karşılaşıyoruz. Yani demem o ki şansınızı deneyin, gerisi planlama ekibine kalmış.

Hocam 1000 Mbps çektirmek ile 100 Mbps çektirmenin farkı nedir anlatır mısınız? Daha doğrusu 1000 Mbps çektirmek nedir, normal fiber nedir?
1000 Mbps olunca anormal fiber mi oluyor?
Çekilen kablo aynı kablo. Bağlanan cihazlar aynı cihazlar. Burada mevzu hız değil fiber hattın çekilip çekilmemesi.
İstanbulda FTTH bulunan bina sayısı kadar 1000 Mbps potansiyel hız var demektir. İstanbulda 2 elin parmağını geçmez ne demek ya? İstanbulda 10 tane mi FTTH altyapıya sahip bina var yani?
Yalnız Açık Kapı'da seçenek olarak ne seçmek gerekiyor?
açık kapı seçenekler 1.png

Eki Görüntüle 1454252
Hizmet Başlığını "DİĞER"
Hizmet Alt Başlığını da "Telefon internet servis sağlayıcılarına ilişkin başvurular"
olarak seçin.

Eki Görüntüle 1454252
Bu arada dilekçe yazdınız mı? Yani dilekçeyi mi gönderiyorsunuz yoksa kuru kuruya sadece bir başvuru mu? Yazmadıysanız ben dilekçe tavsiye ederim. Tek başına bir başvurunun pek işe yarayacağı yok.

Hizmet Başlığını "DİĞER"
Hizmet Alt Başlığını da "Telefon internet servis sağlayıcılarına ilişkin başvurular"
olarak seçin.

Bu arada dilekçe yazdınız mı? Yani dilekçeyi mi gönderiyorsunuz yoksa kuru kuruya sadece bir başvuru mu? Yazmadıysanız ben dilekçe tavsiye ederim. Tek başına bir başvurunun pek işe yarayacağı yok.
Dilekçe de hazırladım. Onu da göndereceğim.

Peki imza olarak kimin imzasını alayım? 2 daireli evimde sadece bizim dairede internet bağlı. Tek imza yeterli olur mu?

Hocam daha öncesinde bunun peşinde çok koştum ama pek mümkün değil. Superbox deneyebilirsiniz.
Yalnız Superbox'ın verdiği hızdan daha hızlı bir internetim zaten var. VDSL internet kullanıyorum ve gayet memnunum. VDSL'de 77 Mbps indirme ve 8 Mbps yükleme hızı alıyorum. Yakında yükleme hızı 10 Mbps olacak ve ek ücret ile 15 veya 20 Mbps yapılabilecek. Fakat ben açıkçası "Getirmekten zarar gelmez" diyerek fiber getirmek istedim.

Hizmet Başlığını "DİĞER"
olarak seçin.

Bu arada başvuruyu gönderirken "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı" diye bir hata veriyor. Mecburen Türk Telekom müdürlüğüne gideceğim artık, yapacak bir şey yok.

Bu arada başvuruyu gönderirken "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı" diye bir hata veriyor. Mecburen Türk Telekom müdürlüğüne gideceğim artık, yapacak bir şey yok.
İmza olarak 2 imza alırsanız iyi olur. Hangi dairede sabit internet kullanıldığının hangisinde kullanılmadığının bir önemi yok. Ben imza toplarken internet kullanmayan bir komşuyu internet kullanıyor sanarak ondan imza almıştım, herhangi bir sorun olmadı. Siz de diğer dairede oturandan da imza alabilirsiniz.

Sistemdeki hata anlık olabilir. Yarın deneyin, olmazsa ertesi gün deneyin. Hemen pes etmeyin. Baktınız bu aksaklık hiç geçmiyor işte o zaman müdürlüğe gidersiniz.

Şimdi dışarı çıkıyorum başka sorunuz olursa eve gelince cevaplarım.

Geri
Yukarı