Müstakil eve Türk Telekom fiber nasıl getirilir?

Ben 75 alıyorum fakat 1000 olsa daha iyi olur diye düşündüğüm için uğraşıyorum.

Tanıdıktan kastınız nedir?
1.000 megabit :D şehir merkezinde bile olsanız çekmezler. Özel ücretler karşılığı özel yerlere çekilir 1.000 megabit. Standart çekim şebekesi 100-200 aralığındadır.

1000 megabit :D Şehir merkezinde bile olsanız çekmezler. Özel ücretler karşılığı özel yerlere çekilir 1000 megabit. Standart çekim şebekesi 100-200 aralığındadır.
TT şu anda FTTH fiber altyapı üzerinden 1000 Mbps hız verebiliyor. Herhangi bir ek şart yok.
Dediğimi yanlış anlamayın fakat fiber internet olan bir eve tanışmanız sizin şu anki evinize fiber gelmesinden çok çok daha kolay.
O çok pahalı, 1 milyon TL para lazım ve o kadar para yok.

Bu yanlış , ben adsl ile 35mbps alıyorum. Turkcell Superonline ile , bir görüş istersen
1658063705456.png

:D:D şaka gibi ama gerçek

Yalnız TT şu anda Sakarya'da ağır bir çalışma sürecinde ve her yere VDSL getirdi. VDSL getirilirken gelen ekiplerle konuştum ve sıradaki aşamanın her eve FTTH fiber çekilmesi olduğunu söylemişti. O yüzden bu konuyu açmıştım zaten. Bu doğru mudur?

Uzaklığınızı hesaba katarsak kabloyu çektirmesi 1.000.000 TL'yi aşacaktır.
Hayır, fiber kablo hemen sokağımızın oradaki saha dolabında var. Ayrıca Sapanca'da bazı sitelerde FTTH fiber zaten mevcut. Oradan buraya çektirmek 1 milyon TL asla tutmaz.

Siz bu bilgiyi önceden vermemiştiniz fakat 1.000 megabit çektirmek inanın bana normal fiberden çok daha farklı. İstanbulda bile sayısı 2 elin parmağını geçmez.

Siz bu bilgiyi önceden vermemiştiniz fakat 1.000 megabit çektirmek inanın bana normal fiberden çok daha farklı.
Hayır, farklı değil. Türk Telekom'da 1000 Mbps fiber paketler standart FTTH altyapı üzerinden sunuluyor.
İstanbul'da bile sayısı 2 elin parmağını geçmez.
Forumlara bakarsanız deneyimleyen epey bir kullanıcı görebilirsiniz. 200 Mbps ve üstü paketleri kullanan epey bir fiber kullanıcısı görebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Sakarya/Sapanca/Kurtköy Fatih Mahallesi/Fatih Caddesi adresinde oturuyorum. Bulunduğum bölgeye bu yılın başında VDSL geldi. Fakat ben fiber getirmek istiyorum.

Oturduğum ev 2 daireli bir müstakil ev. Bulunduğum yerdeki çoğu bina ya müstakil ev ya da 3-4 daireli apartman. Ayrıca neredeyse herkesin aktif internet aboneliği var.

Normalde Türk Telekom müdürlüğüne gidin deniliyor fakat bölgeme en yakın müdürlük Adapazarı ilçesinde ve bana çok uzak. Otobüs ile gitmek bile tam bir işkence ve çok yüksek yol parası var. O yüzden müdürlüğe gitmek istemiyorum.

Bulunduğum bölgeye ve müstakil evime nasıl Türk Telekom fiber altyapısı getirebilirim?
Fiber hat talebinizi belirten bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz. "Gidemem, çok uzak" dediğinize göre online mecralardan göndermeyi deneyin. Mesela benim de ilçemde müdürlük yok. Ben dilekçeyi Açık Kapı üzerinden iletmiştim. 10 gün sonra dilekçeyi elden vermek için şehir merkezine gittiğimde projenin onaylandığını öğrenmiştim. Yani gönderdiğim dilekçe 10 gün içinde işleme alınmış, proje çizilmiş ve onaylanmış benim haberim bile yoktu. Zaten 3 gün sonra da taşeron ekip binaya kablo çekmeye gelmişti.
Süreci anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Bazen Açık Kapı işe yaramayabiliyor, ona yapacak bir şey yok. Mecbur müdürlüğe gidip yüz yüze görüşmelisiniz. Diğer yöntemler de (BTK, mailler vs) pek işe yaramaz da denemekten zarar gelmez.

Tabii aramızdaki en büyük fark ben 9 daireli bir apartmanda oturuyorum, siz ise müstakil evdeymişsiniz. Buradaki arkadaşların da dediği gibi işiniz zor görünüyor ama imkansız değil. Gerek bu forumda gerek başka forumlarda müstakil eve çekilen fiber örnekleriyle karşılaşıyoruz. Yani demem o ki şansınızı deneyin, gerisi planlama ekibine kalmış.

Siz bu bilgiyi önceden vermemiştiniz fakat 1.000 megabit çektirmek inanın bana normal fiberden çok daha farklı. İstanbulda bile sayısı 2 elin parmağını geçmez.
Hocam 1000 Mbps çektirmek ile 100 Mbps çektirmenin farkı nedir anlatır mısınız? Daha doğrusu 1000 Mbps çektirmek nedir, normal fiber nedir?
1000 Mbps olunca anormal fiber mi oluyor?
Çekilen kablo aynı kablo. Bağlanan cihazlar aynı cihazlar. Burada mevzu hız değil fiber hattın çekilip çekilmemesi.
İstanbulda FTTH bulunan bina sayısı kadar 1000 Mbps potansiyel hız var demektir. İstanbulda 2 elin parmağını geçmez ne demek ya? İstanbulda 10 tane mi FTTH altyapıya sahip bina var yani?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı