Muhabbet kuşu avuca alınır mı?

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar selam. Muhabbet kuşumu alalı 1 ay falan oldu. Yavru kendisi ve erkek. Merak ediyorum, avuca alınır mı bu hayvanlar? Çoğu yerde avuca alınmaması gerektiği yazıyor ama emin olamadım. Avucuma alıp sevmeden de bir şey anlamıyorum açıkcası.

Arkadaşlar selam. Muhabbet kuşumu alalı 1 ay falan oldu. Yavru kendisi ve erkek. Merak ediyorum, avuca alınır mı bu hayvanlar? Çoğu yerde avuca alınmaması gerektiği yazıyor ama emin olamadım. Avucuma alıp sevmeden de bir şey anlamıyorum açıkcası.
Alınır almayacaksan beslemenin manası yok şahsen ben alıyorum :)

Değil mi yani bence de öyle. Avuca almadan hoşlanmıyorlar belki ama illa ki alışır diye düşünüyorum. Avuca almadan da sevmenin hiçbir anlamı yok.

Yalnız hala çok alışamadı, parmağıma falan alıyorum tünek gibi duruyor lakin korkuyor yani hala hissediyorum bunu. Kafesinde falan çok hareketli değil. Öncekine göre iyi ama mesela bir şarkı sesi veya Youtube'dan falan bir şey izlerken duyduğunda sesler çıkarıyor durmadan.

13 yıllık bir muhabbet kuşum vardı. Kafesin içine elimi uzattığımda rahat alabilmem için ortadaki salıncaklı aynasından düz çubuğuna geçerdi. Son günlerini yaşarken bir ayağı işlevini yitirdi, tek ayağında durmak zorunda kaldı. Bende yoruluyor diye sürekli elime alıyordum avucumun içine oturuyordu, hiç rahatsız olmuyordu :)

Kafesine git konuş onunla yanında dur. 3 haftada alışır. Ben de besledim zamanında çok evcildi alıyordum seviyordum. :)

Kafesine git konuş onunla yanında dur. 3 haftada alışır. Ben de besledim zamanında çok evcildi alıyordum seviyordum. :)

Ya konuşmak istiyorum ama ne anlatacağımı bilmiyorum açıkcası :LOL:

2 sene önce kuşum 1 aylıktı. İsterseniz tecrübelerimi paylaşıp, içinizi rahatlatabilirim.

Çok iyi olur.
13 yıllık bir muhabbet kuşum vardı. Kafesin içine elimi uzattığımda rahat alabilmem için ortadaki salıncaklı aynasından düz çubuğuna geçerdi. Son günlerini yaşarken bir ayağı işlevini yitirdi, tek ayağında durmak zorunda kaldı. Bende yoruluyor diye sürekli elime alıyordum avucumun içine oturuyordu, hiç rahatsız olmuyordu :)

13 yıl mı, maşallah.

Öncelikle erkek kuş olmasına sevindim. Çok daha sosyaller erkek kuşlar.

Neyse benim kuş ilk geldiğinde haliyle tepkisizdi ve korkaktı. Tam 1 aylık falandı o zaman. Odanın köşesine koydum ve kafesin kapağını her gün açıp elime alışmasını sağladım. Bu süre zarfında kafesin içinde tutmaya zorlamayıp kendi kararına bıraktım. Arada sırada çıkıp odanın içinde uçtu. Genellikle ilk zamanlarda odanın içerisinde benimsediği nesnelerin üstüne konarlar. O konduğu yerlere ufaktan elimle kuş yemi götürüp yedirdim. Zordu elbette ilk başta alıştırmak. 1-2 ay gibi bir süre içerisinde farkında olmadan ailenin bir bireyi haline geldi.

Kuş özellikle ilk zamanlarda dışkısını yiyebilir. Bir süre sonra onun dışkı olduğunu farkedip yememeye başlıyor. Ancak size alıştıktan sonra çok meraklı olacağından gözünüzü üstünde tutun. Genellikle aptallık yapmazlar ama 100 hareketinin 5 tanesi aptallık falan oluyor genelde. İşte yemek pişerken tencerenin yansımasından kendisini görüp ocağın üstüne çıkmaya çalışmalar gibi...

Bu arada yansıma demişken aynaları seviyorlar. İlk aynaya baktığı zamanı hatırlıyorum. Aynada başka bir kuş var zannedip aynanın arkasına falan geçmeye çalıştı. Bir süre sonra yansıması olduğunu anlıyor. Gidip kendi yansımasına deli deli hareketler falan yapıyorlar. Çok şirin.

Kafesin içerisinde bakmamaya çalışın. Hani evi kirletir mi? Kirletir ama en azından evi temizlemek için gerçekten bir sebebiniz olmuş olur. 2 haftada bir kere temizlemek fazlasıyla yeterli oluyor.

Yemek konusunda sofrada ne varsa yerler genelde. Pilav seviyor bizimki çok. Soğan falan yediğini hatırlıyorum. "Hani onu yer mi?" şeklinde soru soracaksanız "evet yer" diyebilirim siz sormadan. Zararlı şeyler vermeyin direkt. Asit içeren şeyler özellikle. Ilık olduğu sürece çay bile içer severse. Şeker vermeyin bir de. Şeker ve asit kilit nokta.

Yani kuşu ailenizin bir bireyi haline getirin. Şu an misal bunu yazarken omzumda uyukluyor. El hareketlerim dikkatini çekiyor ama uykusu var.:penguen: Yoksa gelir elimi falan öpmeye çalışırdı. Bu arada omuz olayı önemli. Oraya alıştırmaya çalışın. Orayı genelde güvenli bir bölge olarak görüyorlar.

Ha başlıktaki sorunun cevabını vermek lazım. Deneyin, sevmiyorsa almayın. Genelde akşam onu uyuklarken görürseniz alabilirsiniz ve sevmese bile bir şey yapmaz. Uykulu olduğundan kafası güzel oluyor.

Geri
Yukarı