Muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalı?

Ethem Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli gölcük
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4060Tİ 16 GB RAM Ryzen 5 5500 Cooler Master 120L XTB 1 TB SSD
Meslek
Öğrenci
An itibari ile çok beklenmedik şekilde fıstık isimli bir kuşumuz oldu, daha 1 aylık bile değil. Uçmayı biliyor ama konamadığı için daha uçurmuyoruz. Tüyleri daha yeni çıkmış durumda. Oyuncak, ayna, kafes içi dekorasyon vs. neler önerirsiniz? Hangi mamayı almalıyım? Normal su yeterli mi yoksa vitamin vs. almalı mıyım?

Kafese büyük oyuncak almayın. Kafesin temiz olmasına özenin ve suyunu 3-4 günde bir yenileyin.
Elime alışması için ne yapmalıyım? Şuanda kendisi gelmiyor elime direkt.

An itibari ile çok beklenmedik şekilde fıstık isimli bir kuşumuz oldu, daha 1 aylık bile değil. Uçmayı biliyor ama konamadığı için daha uçurmuyoruz. Tüyleri daha yeni çıkmış durumda. Oyuncak, ayna, kafes içi dekorasyon vs. neler önerirsiniz? Hangi mamayı almalıyım? Normal su yeterli mi yoksa vitamin vs. almalı mıyım?
Ayna almayın hocam. Çünkü aynadan kendilerine bakınca başka kuş sanıyorlar çıldırıyorlar falan insanlara ilgi göstermeyi kesiyorlar. Moralleri bozulabiliyor. Vitamin almalısınız. Kuşçudan bile alabilirsiniz. Bizim çok eskiden beri güvenilir bir yer var. Oradan alıp veterinere soruyorduk çok kaliteli diyordu. Kuşcu zaten size nasıl yapacağınızı söyler. Vitamin vereceğiniz zamanlar kaba biraz daha az su koyuluyor ve 4-5 damla damlatılıyor. 5-6 saat sonra su bitmemiş olsa bile komple suyu döküp vitaminsiz temiz su koyacaksınız. Onun dışında yemi çok kafaya takmaya gerek yok kabuklu yem iyidir. 1 aylık bile diyorsunuz, henüz marul gibi ev yiyeceklerini vermenizi kesinlikle önermem. Biraz büyüsün. Kafesin içini çok fazla süslemeyin hocam gösteriş yapıyor zaten çoğu kişi öyle. Aslında kuşlar sadeliği daha çok sever kafesin içinde. Öyle süslersen püslersen doldurursan hayvanların alanı daralır rahat edemezler.

Elime alışması için ne yapmalıyım? Şuanda kendisi gelmiyor elime direkt.
Hocam ona zaman tanıyın ve sürekli yanında durup ıslık çalın ve çok sakin davranın. Birden bire pat diye almaya çalışırsanız korkar kaçar zaten.

Ayna almayın hocam. Çünkü aynadan kendilerine bakınca başka kuş sanıyorlar çıldırıyorlar falan insanlara ilgi göstermeyi kesiyorlar. Moralleri bozulabiliyor. Vitamin almalısınız. Kuşçudan bile alabilirsiniz. Bizim çok eskiden beri güvenilir bir yer var. Oradan alıp veterinere soruyorduk çok kaliteli diyordu. Kuşcu zaten size nasıl yapacağınızı söyler. Vitamin vereceğiniz zamanlar kaba biraz daha az su koyuluyor ve 4-5 damla damlatılıyor. 5-6 saat sonra su bitmemiş olsa bile komple suyu döküp vitaminsiz temiz su koyacaksınız. Onun dışındayemi çok kafaya takmaya gerek yok kabuklu yem iyidir. 1 aylık bile diyorsunuz, henüz marul gibi ev yiyeceklerini vermenizi kesinlikle önermem. Biraz büyüsün. Kafesin içini çok fazla süslemeyin hocam gösteriş yapıyor zaten çoğu kişi öyle. Aslında kuşlar sadeliği daha çok sever kafesin içinde. Öyle süslersen püslersen doldurursan hayvanların alanı daralır rahat edemezler.

Hocam ona zaman tanıyın ve sürekli yanında durup ıslık çalın ve çok sakin davranın. Birdenbire pat diye almaya çalışırsanız korkar kaçar zaten.

Şu anda yaklaşıp konuşuyorum bildiğiniz sırtını dönüyor bana. Alışamadı daha sanırım, gerçi normal daha 1 saattir bizimle. Neler yapmalıyım? Günde kaç kere elime alıp seveyim biraz?

Ayna almayın hocam. Çünkü aynadan kendilerine bakınca başka kuş sanıyorlar çıldırıyorlar falan insanlara ilgi göstermeyi kesiyorlar. Moralleri bozulabiliyor. Vitamin almalısınız. Kuşçudan bile alabilirsiniz. Bizim çok eskiden beri güvenilir bir yer var. Oradan alıp veterinere soruyorduk çok kaliteli diyordu. Kuşcu zaten size nasıl yapacağınızı söyler. Vitamin vereceğiniz zamanlar kaba biraz daha az su koyuluyor ve 4-5 damla damlatılıyor. 5-6 saat sonra su bitmemiş olsa bile komple suyu döküp vitaminsiz temiz su koyacaksınız. Onun dışında yemi çok kafaya takmaya gerek yok kabuklu yem iyidir. 1 aylık bile diyorsunuz, henüz marul gibi ev yiyeceklerini vermenizi kesinlikle önermem. Biraz büyüsün. Kafesin içini çok fazla süslemeyin hocam gösteriş yapıyor zaten çoğu kişi öyle. Aslında kuşlar sadeliği daha çok sever kafesin içinde. Öyle süslersen püslersen doldurursan hayvanların alanı daralır rahat edemezler.

Hocam ona zaman tanıyın ve sürekli yanında durup ıslık çalın ve çok sakin davranın. Birden bire pat diye almaya çalışırsanız korkar kaçar zaten.
Islık çalamıyorum :D hata yapıyormuşum ben direkt elime aldım ya.

Dosya Ekleri

• IMG-20230112-WA0004.jpg
    IMG-20230112-WA0004.jpg
    68,4 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG20230112175114.jpg
    IMG20230112175114.jpg
    115,8 KB · Görüntüleme: 37
Elime alışması için ne yapmalıyım? Şu anda kendisi gelmiyor elime direkt.

Daha yeni gelmiş. 2 hafta kadar kuşu elinize almamaya çalışın. Ortama odasına alışıp önce kendini güvende hissetsin, sonra avcunuza yem alıp kafeste yedirmeye başlayın. Birkaç kere yerse elinize alışır ve tünekten parmağınızı alıp kafesten çıkarabilirsiniz. Eğer elinizden kaçmıyorsa korkutmadan seversinizde.

Daha yeni gelmiş. 2 hafta kadar kuşu elinize almamaya çalışın. Ortama odasına alışıp önce kendini güvende hissetsin, sonra avcunuza yem alıp kafeste yedirmeye başlayın. Birkaç kere yerse elinize alışır ve tünekten parmağınızı alıp kafesten çıkarabilirsiniz. Eğer elinizden kaçmıyorsa korkutmadan seversinizde.

Elime aldığımda hiç korkmuyor aslında, dayım verdi kuşu bize. Günde 2 3 kere alıp konuş sev dedi ama sevmiyor sanırım şu anda.

Elime aldığımda hiç korkmuyor aslında, dayım verdi kuşu bize. Günde 2 3 kere alıp konuş sev dedi ama sevmiyor sanırım şu anda.
Hocam yeni doğmuş ve sizin ev ortamına yeni girmiş. Kuşlar yeni girdiği ortamı sürekli olarak kontrol eder onu tehdit eden bir şey var mı diye. Ona sadece zaman tanımalısınız, tamamen alışmaları 2-3 haftayı bulabilir.

Hocam yeni doğmuş ve sizin ev ortamına yeni girmiş. Kuşlar yeni girdiği ortamı sürekli olarak kontrol eder onu tehdit eden bir şey var mı diye. Ona sadece zaman tanımalısınız, tamamen alışmaları 2-3 haftayı bulabilir.
Şuan mamasının nerde olduğunu gösterdim yemeye başladı, şimdi o zaman ilk 1 2 hafta kafesten hiç çıkartmıyorum doğrumu? Ondan sonra yavaş yavaş avucumamı alayım?

Yanına gidip konuşuyorum arada bir, hiç dokunmayayimmi?

Bir de mamasının nerede olduğunu gösterdim yedi ancak suyunu anlamadı hala nerede olduğunu sanırım. Su içmiyor o yüzden.

Geri
Yukarı