Muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalı?

Ethem Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli gölcük
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4060Tİ 16 GB RAM Ryzen 5 5500 Cooler Master 120L XTB 1 TB SSD
Meslek
Öğrenci
An itibari ile çok beklenmedik şekilde fıstık isimli bir kuşumuz oldu, daha 1 aylık bile değil. Uçmayı biliyor ama konamadığı için daha uçurmuyoruz. Tüyleri daha yeni çıkmış durumda. Oyuncak, ayna, kafes içi dekorasyon vs. neler önerirsiniz? Hangi mamayı almalıyım? Normal su yeterli mi yoksa vitamin vs. almalı mıyım?

Hocam eğer onu yalnız bırakmazsanız ilgilenirseniz 1-2 hafta içinde korkmamaya başlar. En önemli kısım burası. Onu yalnız bırakmamalısınız. Sürekli yanında olmanız lazım. Gerekirse kafesi bulunduğunuz odaya koyun. Ne kadar sizi görürse artık o kadar tanımaya ve size alışmaya başlar.

Tamamdır, düne göre daha çok sevdiriyor kafasını korkmadan çekmiyor artık. Haftayada yavaştan elime almaya başladım.

Üstteki arkadaşın dediği gibi 3-4 günde bir suyu yenileyin diyen arkadaş çok yanlış diyor. Biz nasıl bekletilmiş suyu nasıl içemezsek ondan da içmesini bekleyemeyiz. Günlük değiştirin suyu. Ayrıca kafes temizliğini 2 ayda bir yapsanız yeter. Banyo ise şimdilik hiç yapmayın. Daha çok küçük ve çok zayıf olduğu için havaların soğuk olduğu bu dönemde üşütüp hasta olur.

Bu hayvanlar petshoplardan geliyor. Orada suyu bir hafta da bile değiştirmiyorlar. Ben kuşumun suyunu 3 günde bir değiştiriyorum. İşin yoksa her gün suyunu değiştir.

Bu hayvanlar petshoplardan geliyor. Orada suyu bir hafta da bile değiştirmiyorlar. Ben kuşumun suyunu 3 günde bir değiştiriyorum. İşin yoksa her gün suyunu değiştir.
1 dakikalık iş zaten.

10 yıldır muhabbet kuşu baktım. Sakın buzdolabından sebze vermeyin. Ayrıca sıcak soğuk ve üşütmemelerini sağlamak gerekiyor. Ayrıca arada bir hava güzel ise temiz hava almaları ve güneşten faydalanmaları gerekiyor. Çok hassas olabiliyorlar. Kuşlar için en tehlikeli olay ishal olmaları ve üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Kafes daima temiz olmalı. Ve arada kafesin telleri sirkeli su ile temizlenmeli. Kuşun zeminde dışkı ile teması kesilmeli ve dışkısını yaptığı zeminin kuru olması gerekiyor. Kafesten çıktığında kontrol edilmeli başıboş salınmamalıdır. Geç saatlerde onu rahatsız edebilecek her şeyden arındırın karanlıkta uyuması gerekiyor.

Son düzenleme:
10 yıldır muhabbet kuşu baktım. Sakın buzdolabından sebze vermeyin. Ayrıca sıcak soğuk ve üşütmemelerini sağlamak gerekiyor. Ayrıca arada bir hava güzel ise temiz hava almaları ve güneşten faydalanmaları gerekiyor. Çok hassas olabiliyorlar. Kuşlar için en tehlikeli olay ishal olmaları ve üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Kafes daima temiz olmalı. Ve arada kafesin telleri sirkeli su ile temizlenmeli. Kuşun zeminde dışkı ile teması kesilmeli ve dışkısını yaptığı zeminin kuru olması gerekiyor. Kafesten çıktığında kontrol edilmeli başıboş salınmamalıdır. Geç saatlerde onu rahatsız edebilecek her şeyden arındırın karanlıkta uyuması gerekiyor.
Suyuna sirkeli su koyalımmı mesela? Kaç damla evetse? Kum koymalımıyız kedi gibi? Bu havada dışarı çıkması kötü olmazmı? Havalar soğuk çünkü.

Suyuna sirkeli su koyalımmı mesela? Kaç damla evetse? Kum koymalı mıyız kedi gibi? Bu havada dışarı çıkması kötü olmaz mı? Havalar soğuk çünkü.

Sirkeyi sadece temizlik amaçlı kullanın çünkü marketlerden aldığınız sirkeler zararlı hem keskin hem de içerisinde zararlı maddeler var.
Sirke doğal ise bir şey diyemem doğal sirke marketlerdeki kadar keskin değildir.

An itibari ile ısırmıyor ve yanımızda duruyor. Fıstık alıştı bize. :)

Dosya Ekleri

• IMG20230120164648.jpg
    IMG20230120164648.jpg
    80,6 KB · Görüntüleme: 12

Yeni konular

Geri
Yukarı