Yavru muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalı?

AlperenAtıcı

Hectopat
Merhabalar, erik ağacına konmuş uçmaya bile erinmeden yakaladığımız bir yavru muhabbet kuşu bulduk. Eve getirdik ve yemini suyunu her şeyini hazır ederek sessiz sakin bir odaya koyduk. Konduğu yerde hemen uyuyordu, eve gelir gelmez çok az yem yedi ve uykuya daldı. Şu anda çok tedirginim, ağaçta öyle durmuş hicbir sey yapmadan duruyordu. Bir hastalığı var mı, streste veya depresyonda mı bilmiyorum. Daha tüyleri mavileşmemis tam olarak, alt taraflar mavi diger taraflar beyaz. Benim bu kuşa şu anda ne yapmam gerekiyor onu bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayvanı insanların olmadığı bir odaya bırakmayın, insan görmediği için yabanileşir. Henüz küçükse ilk başta kafes ve ortama alışması açısından ev halkının daha fazla zaman geçirdiği bir yerde kafesi konumlandırın ve birkaç hafta boyunca dışarı çıkarmayın. Ara sıra kafesin yanına gidip kuşla konuşun bir şeyler mırıldanın, birkaç hafta sonrasında da kafes için parmağa almaya veya elinizden yem yedirmeye başlayın ki böylece hayvan daha kolay alışabilsin. Dışkısını takip edin, sulu bir şekilde dışkı yapıyorsa (ishal gibiyse) veterinere götürün.

Hayvanı insanların olmadığı bir odaya bırakmayın, insan görmediği için yabanileşir. Henüz küçükse ilk başta kafes ve ortama alışması açısından ev halkının daha fazla zaman geçirdiği bir yerde kafesi konumlandırın ve birkaç hafta boyunca dışarı çıkarmayın. Ara sıra kafeste yanına gidip kuşla konuşun bir şeyler mırıldanın, birkaç hafta sonrasında da kafes için parmağa almaya veya elinizden yem yedirmeye başlayın ki böylece hayvan daha kolay alışabilsin.

Ceylandan ölmüştü bundan onceki kuş.

Hocam ilk başta yem yemesini takip mama verin ani hareketler yapmayn zamanla size alisacaktır.

Dosya Ekleri

• 1e2b3a4d-3208-4ccd-b5be-2c19b48d6c39.jpg
    1e2b3a4d-3208-4ccd-b5be-2c19b48d6c39.jpg
    130,9 KB · Görüntüleme: 20
Yarın götüreceğim çok yakında var bir tane.

Şu anda böyle uyuyor, 3-4 saat once geldi eve.
Takip edin hocam yem yemesini bide plastik tünek kullanmayin kafeste plastik tünek pek sağlıklı değil onun yerine bir agaç dalını tünek olatak kullanırsanız daha iyi olacaktır

Yeni konular

Geri
Yukarı