Muhabbet kuşu kanat-kuyruk tüy dökülmesi

Uçarken kanadından ve kuyruğundan bazen tüy düşüyor. Nedendir acaba? Normal midir? Endişelenmem gerekir mi?
@strigoi
Fotoğraf atar mısınız hocam? Bir bakayım. Etiket gitmemiş nedense. Kafasını ve kanatlarını net çekerseniz iyi olur. Büyük ihtimalle sorun yoktur fakat yine de bakayım emin olmak için.

Fotoğraf atar mısınız hocam? Bir bakayım. Etiket gitmemiş nedense. Kafasını ve kanatlarını net çekerseniz iyi olur. Büyük ihtimalle sorun yoktur fakat yine de bakayım emin olmak için.
Kusura bakmayın yeni gördüm. Daha net isterseniz tekrar çekebilirim.
Boncuk.jpg

Çok hareketli olduğu için yandan net çekemedim.
9ed0c721-7abf-4c64-8589-14c2b8ee8125.jpg

@strigoi

Son düzenleme:
Hocam gördüğüm kadarıyla baş ve yanak bölgesinde tüy kapsülcükleri var. Kuşunuzun tüy dönemi henüz bitmemiş. Büyük ihtimalle kuşunuzun ilk tüy dönemi. Yetişkinliğe doğru geçecek inşallah bu tüy döneminden sonra. Kuşların ilk tüy dönemi diğer tüy dönemlerine göre daha uzun olur. Özellikle B vitamini takviyesi yapın. B vitamini içeren meyve ve sebze sebzeler verebilirsiniz. Kuyruk ve kanat tüylerinin dökülmesi gayet normal. Bu dönemde 30-40 dakikadan fazla çıkarmayın. Kuş, enerjisini uçmaya değil tüy çıkarmaya harcasın. Ama dışarı çıkarmayı unutmayalım çünkü tüylerini döksün :) Karın ağrıları olur bu dönemde. Banyoluğu varsa ılık bir su koyup kafesine koyabilirsiniz. Çok rahatlarlar. Kısacası bir sorun yok hocam. Kuş sağlıklı gözüküyor maşallah.

Hocam gördüğüm kadarıyla baş ve yanak bölgesinde tüy kapsülcükleri var. Kuşunuzun tüy dönemi henüz bitmemiş. Büyük ihtimalle kuşunuzun ilk tüy dönemi. Yetişkinliğe doğru geçecek inşallah bu tüy döneminden sonra. Kuşların ilk tüy dönemi diğer tüy dönemlerine göre daha uzun olur. Özellikle B vitamini takviyesi yapın. B vitamini içeren meyve ve sebze sebzeler verebilirsiniz. Kuyruk ve kanat tüylerinin dökülmesi gayet normal. Bu dönemde 30-40 dakikadan fazla çıkarmayın. Kuş, enerjisini uçmaya değil tüy çıkarmaya harcasın. Ama dışarı çıkarmayı unutmayalım çünkü tüylerini döksün :) Karın ağrıları olur bu dönemde. Banyoluğu varsa ılık bir su koyup kafesine koyabilirsiniz. Çok rahatlarlar. Kısacası bir sorun yok hocam. Kuş sağlıklı gözüküyor maşallah.
Teşekkürler. Meyve, sebze öneriniz var mı acaba?

Teşekkürler. Meyve, sebze öneriniz var mı acaba?
Salatalık, marul ( az miktarda), havuç, mandalina ( mandalina az miktarda), çekirdekleri alınmış bir şekilde elma, kavun ve karpuz, domates (domates az miktarda), ıspanak, çilek verilebilir. Ben burada saydıklarımın hepsini belirli aralıklarla evde bulunuyorsa veriyorum. Bağışıklık sistemine bol bol katkı sağlıyorlar. Bol B vitamini içeren meyve sebzelerden tavsiye vermemi isterseniz brokoli ve kayısıyı örnek verebilirim. Fakat benim B vitamini için en çok önerdiğim iki meyve nar ve muzdur. Bu ikisi bol miktarda B vitamini içerir. Ben ikisini veriyorum. Ama narı az veriyorum çünkü asitli. Asitli çoğu meyveler kuşlara çok faydalı olmasına rağmen çok verildiği takdirde zararlı olabilir. Fakat bizimki beğenmiyor pek muz ve narı. Narın kuşlar için bir diğer özelliği böbreklere çok faydalı olmasıdır. Muz ise ek olarak kalsiyum ve potasyum deposudur.

Son düzenleme:
7 aylık dişi albino kuşumda da benzer sıkıntı var.Yaklaşık 3-4 aydır sürekli uyuyor cok az ötüyor ayakları da soğuk tüyleride kabarık. Bir kaç defa veterinere gittik ama sonuç değişmedi. Yem yiyor ishali yok ama uçmaya mecali yok. Sıkıntıdan diyip yanına eşde aldık ama değişmedi. Son günlerde daha da cok tüy dökmeye başladı. Kanatlarındaki uzun tüylerden tek tük kaldı. Ne yapacağınızı bilemedik
image.jpg

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    62,7 KB · Görüntüleme: 297

Geri
Yukarı