Muhabbet kuşu kanat-kuyruk tüy dökülmesi

7 aylık dişi albino kuşumda da benzer sıkıntı var.Yaklaşık 3-4 aydır sürekli uyuyor cok az ötüyor ayakları da soğuk tüyleride kabarık. Bir kaç defa veterinere gittik ama sonuç değişmedi. Yem yiyor ishali yok ama uçmaya mecali yok. Sıkıntıdan diyip yanına eşde aldık ama değişmedi. Son günlerde daha da cok tüy dökmeye başladı. Kanatlarındaki uzun tüylerden tek tük kaldı. Ne yapacağınızı bilemedikEki Görüntüle 839270
Strese, ani sıcaklık değişimlerine, aşırı yulaf tüketmeye, sahiplerinin ilgilenmemesine bağlı olarak sağlıksız bir şekilde tüy dönemine girebiliyor kuşlar. Bakteriyel tabanlı bir enfeksiyonu vardır diye düşünüyorum, kanatlılardan anlayan veteriner teşhisi koyacaktır.

Strese, ani sıcaklık değişimlerine, aşırı yulaf tüketmeye, sahiplerinin ilgilenmemesine bağlı olarak sağlıksız bir şekilde tüy dönemine girebiliyor kuşlar. Bakteriyel tabanlı bir enfeksiyonu vardır diye düşünüyorum, kanatlılardan anlayan veteriner teşhisi koyacaktır.
Teşekkürler. Ankarada tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı

İyi günler bnmde kuşumun kanat altı tüyü ve kuyruğu yok 2buçuk aylık çok kaşınıyor ve hırçın ne yapabilirim bir de hastalığının bize zararı olur mu 5 yaşında oğlum var oynuyor çünkü teşekkür ederim.

Merhabalar, benim de kuşumun sağ kanadında tüy dökülmesi olduğu uçamıyor acaba ne yapmalıyız bir fikriniz var mı acaba?

Salatalık, marul ( az miktarda), havuç, mandalina ( mandalina az miktarda), çekirdekleri alınmış bir şekilde elma, kavun ve karpuz, domates (domates az miktarda), ıspanak, çilek verilebilir. Ben burada saydıklarımın hepsini belirli aralıklarla evde bulunuyorsa veriyorum. Bağışıklık sistemine bol bol katkı sağlıyorlar. Bol B vitamini içeren meyve sebzelerden tavsiye vermemi isterseniz brokoli ve kayısıyı örnek verebilirim. Fakat benim B vitamini için en çok önerdiğim iki meyve nar ve muzdur. Bu ikisi bol miktarda B vitamini içerir. Ben ikisini veriyorum. Ama narı az veriyorum çünkü asitli. Asitli çoğu meyveler kuşlara çok faydalı olmasına rağmen çok verildiği takdirde zararlı olabilir. Fakat bizimki beğenmiyor pek muz ve narı. Narın kuşlar için bir diğer özelliği böbreklere çok faydalı olmasıdır. Muz ise ek olarak kalsiyum ve potasyum deposudur.

İyi günler benim kuşumun kuyrugundaki tüyleri dökülüyor yaklaşık bir aydır bu sorun var ne yapmalıyım yardım eder misiniz?

Benim de muhabbet kuşumun yaklaşık 4-5 aydır uçamıyor. Biz tatile gitmiştik 2 hafta ama yanında da 2 tane daha kuş vardı. İlk geldiğimizde alt kanat tüyü olmasına rağmen uçamıyordu. 2 hafta kafeste kaldığı için normal olduğunu düşündüm. Ama sonra alt kanat tüyleri döküldü. Bir veteriner tanıdığımız var. Ona sorduğumuzda strestendir dedi. Sonuç olarak alt kanat tüyleri yok ve uçamıyor. Kanat tüyleri tekrar çıkması için ne yapabilirim?

Tüyde olması muhtemel. Kafes altının ve kuşun fotoğrafını atabilirsen bir bakayım.

Merhaba. 5 aylik muhabbet erkek kuşum var. Konuşuyor, masallah ucmasi da güzeldi fakat tüy dökmeye ve kanatlarindaki tüyler de eksilmis. Bu yuzden ucamiyor. Beslenmesi güzel, yulafi eksik etmiyorum. Ne yapmam lazim?
Tüyde olması muhtemel. Kafes altının ve kuşun fotoğrafını atabilirsen bir bakayım.
Merhaba 5 aylik muhabbet erkek kuşum var konuşuyor masallah ucmasida güzeldi , fakat tüy dökmeye ve kanatlarindaki tüylerde eksilmis bu yuzden ucamiyor beslenmesi güzel yulafi eksik etmiyorum ne yapmam lazım?

Yeni konular

Geri
Yukarı