Muhabbet kuşu tek ayağını kullanamıyor

kerb

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar, geçen günlerde vefat eden kuşumun yerine kardeşimin istemesi ile bir kuş aldım. Kafese koyalım derken elimden kaçtı ve odadaki bir tülde asılı kaldı. Tam gideyim alayım dedim kendi kendine kurtuldu. 6 gün oldu hala o ayağıyla tüneği sıkmıyor, yürürken topallıyor. Ama elimize aldığımızda o ayağı ile sıkabiliyor. Ne olmuş olabilir? Veterinere git demeyin dostlar çevremde kuşlardan anlayan bir veteriner yok.

20200601_111231.jpg

20200601_111322.jpg

1590999634936-334283251.jpg

Pet shopa falan götür bakabilirler galiba bir sorunu var kuşunun fiziksel eline almaya çalışırken çok sert bastırmış olabilirsin.
Bastırmadım takıldıktan sonra kendi kendine kurtuldu ve o anda ayağı böyle oldu.
Zamanla geçer belki veterinerin bir şey yapacağını düşünmüyorum.
Bende öyle düşünüyorum ama durup dururken kırığı çıkığı varken yanlış kaynama olmasında.

Bence veterinere götür en azından bir tanı koyarlar bez ile sararlar en mantıklısı veteriner götüremiyor isen kendi haline bırak yemini felan biraz yaklaştır ona kolayca alabilsin kuşunu rahatlatabildiğin kadar rahatlatmaya çalış rahat yaşasın kendiliğinden düzelebilir

Benim kuşum da öyle yapıyordu. Saatlerce hep tek ayağının üstünde duruyordu muhtemelen ayağını ısıtıyor veya dinlendiriyordur. Ama 3 gün boyunca hiç değiştirmemesi garip gibi. Biraz daha gözlemleyin derim çünkü elinizi sıkabiliyormuş. Bence problem yoktur.

Benim kuşum sürekli uyuyacağı zaman veya keyfi yerindeyken ayağını sol veya sağ ayağını sıkmayı bırakır ve ayağını tüylerinin arasına saklar. Tek ayak üstünde ötüşür durur. Ayaklarını dinlendirir sonra diğer ayağına da aynısını yapar. Bazen tek ayak üstünde uyuyor ama bir tık sesi duyduğunda ayağını indiriyor. Kuşun ayağında bir sorun yok gibi gözüküyor.
Merhabalar, geçen günlerde vefat eden kuşumun yerine kardeşimin istemesi ile bir kuş aldım. Kafese koyalım derken elimden kaçtı ve odadaki bir tülde asılı kaldı. Tam gideyim alayım dedim kendi kendine kurtuldu. 6 gün oldu hala o ayağıyla tüneği sıkmıyor, yürürken topallıyor. Ama elimize aldığımızda o ayağı ile sıkabiliyor. Ne olmuş olabilir? Veterinere git demeyin dostlar çevremde kuşlardan anlayan bir veteriner yok.

Eki Görüntüle 579113

Eki Görüntüle 579114

Eki Görüntüle 579116

Bu arada çok şirin bir kuşunuz var :).

Eğer kuşunuz tek ayağı üzerinde duruyorsa bu bir sorun değildir ayaklarını dinlendirmek için bu pozisyonu alılar.Bir kaç gün kuşu izleyin hala devam ediyorsa veterinere götürün.Elinizi sıkıp tüneği neden sıkmıyor bilmiyorum maalesef.

Bir zamanlar benim kedimde öyleydi. Zamanla geçti ama. Büyük ihtimal bir sorun yok gibi görünüyor. Zaten elinizi de sıkıyormuş.

Geri
Yukarı