Muhabbet kuşum hasta

Benim de muhabbet kuşum var. 1 haftadan beri o da tüy döküyor. Ben aklıma geldikçe haftada 2-3 kez suyuna multivitamin damlatıyorum 5-10 damla. Tüy dökme zamanına özel değil, genel olarak damlatıyorum. Bu vitaminler belki tüy dökme evresini kolay geçirmesini sağlıyordur bilemem. Belki senin kuşunun ciddi bir hastalığı vardır. İmkanın varsa bir veteriner ile görüşmeni tavsiye ederim pişman olmaman için. Hiç olmazsa etrafında petshop varsa vitamin alabilirsin veya sipariş verebilirsin. Geçmiş olsun

Muhabbet kuşum sürekli kaşınıyor ve popo kısmını acayip derecede kaşıyor. 10saniyede bir kaşıyıp duruyor. Oradaki tüyleri koparmış, popo kısmında tüy yok şu an. Neden böyle yapıyor? Etrafımda veteriner yok araştırmalarımla çözmek gerek mecburen.

Bilgisi olan yazarsa sevinirim. Bebek yağı sürdüm biraz poposuna iyi gelir diye. Eskiden dışkısını yapıyordu fakat hep tüyüne yapışıyordu ve hep poposunu kaşıyordu. Şimdi tüy kalmamış, dışkı yapışmıyor. Yapıştığını görmediğim şu ana kadar. Küvet koydum içine, nadiren yıkanıyor. Ne yapmam gerek? Bu hareketi neden yapıyor bir fikriniz var mı?
Çok geçmiş olsun. En doğrusu veterinere gitmek forumdaki herkese bir can sağlığı konusunda güvenmeyin. Allah korusun yanlış tavsiye üzerine kuş ölür falan üzüntüsünü çekmenizi istemem.

Eğer parazit/hastalık varsa antibiyotik desteğine ihtiyaç duyabilir benim sultan papağanı iki hafta falan hasta kuruma hastalığı diyorlar sanırım deli gibi kilo verdi iki üç gün ishal ilacı verdik bir işe yaramadığına karar verip veterinere götürdük daha sonra.

Veteriner vitaform ve diazyme 256 önerdi bunların yardımı ile bir haftaya iyileştirebildim, toplam 10 küsür gün hastalık geçirdi kuş yani. Muhabbet o kadar yaşamayabilir daha küçük bir hayvan o yüzden acele etmelisin. Kesinlikle kuştan anlayan bir veterinere danışman gerek gidemiyorsanız bile arayıp danışmalısınız zaman çok kıymetli.

Aktif kuş forumuna sorun.

Kanka bizim 7 8 yıllık kusumuz vardı hasta olduğunda vitamin koyuyorduk suyuna bir dene istersen
Umarım petshop vitamini değildir.

Benim de muhabbet kuşum var. 1 haftadan beri o da tüy döküyor. Ben aklıma geldikçe haftada 2-3 kez suyuna multivitamin damlatıyorum 5-10 damla. Tüy dökme zamanına özel değil, genel olarak damlatıyorum. Bu vitaminler belki tüy dökme evresini kolay geçirmesini sağlıyordur bilemem. Belki senin kuşunun ciddi bir hastalığı vardır. İmkanın varsa bir veteriner ile görüşmeni tavsiye ederim pişman olmaman için. Hiç olmazsa etrafında petshop varsa vitamin alabilirsin veya sipariş verebilirsin. Geçmiş olsun
Petshop vitaminleri işe yaramaz.

İshal nedeniyle dışkısı popo kısmında ki tüye yapışıyor ve orasını kaşıyarak almaya çalışıyor. Bakteri oluşumuna sebep olur bu durum.

Kuşlar genellikle yem nedeniyle ishal olurlar. Kaliteli markalı kapalı yem almaya dikkat edin lütfen. Ayrıca suyuna haftada 2 kez 5 damla multi-vitamin ya da b vitamini katarak devam edin.

Ayrıca problem düzelene kadar kesinlikle yeşillik (meyve, sebze) vermeyin.
Dal darı edinebilirseniz iyi olur ilaveten probiyotik takviyesi de iyi olacaktır.

Parazitte olabilir. Dışkı fotoğrafını iletebilirseniz bir nebze daha yardımcı olabilirim.
Hocam petshop vitamini ise vermeyin.

Hazır konusu açılmışken bari vitamin önerisi yapayım size (bunlar petshopta satılmaz internetten almanız gerek)
Röhnfried Gervit W(multivitamin içinde 18 vitamin bulunmakta)
Röhnfried Entrobac(probiyotik sindirimleri için)
Röhnfried BT-amin forte(b vitamini için)
Bunları internette 30 ML 10 ML 30 gr 10 gr olarak satanlar ama aldığınız satıcı güvenilir olsun sahte ürün yollıyanlarda var.
Ayrıyeten saklama koşullarına dikkat etmeniz gerekmekte cam daha iyi korur karanlık ışık görmiyen yerde daha iyi olur bu arada buzdolabına koymayın bozulur ve 6 ay sonra atın vitaminleri 6 aydan sonra riskli bozulabilir.

Eğer parazit/hastalık varsa antibiyotik desteğine ihtiyaç duyabilir benim sultan papağanı iki hafta falan hasta kuruma hastalığı diyorlar sanırım deli gibi kilo verdi iki üç gün ishal ilacı verdik bir işe yaramadığına karar verip veterinere götürdük daha sonra.

Veteriner vitaform ve diazyme 256 önerdi bunların yardımı ile bir haftaya iyileştirebildim, toplam 10 küsur gün hastalık geçirdi kuş yani. Muhabbet o kadar yaşamayabilir daha küçük bir hayvan o yüzden acele etmelisin. Kesinlikle kuştan anlayan bir veterinere danışman gerek gidemiyorsanız bile arayıp danışmalısınız zaman çok kıymetli.

Diazyme 256 iyidir fakat entrobac diazyme 256'dan daha iyidir size entrobac önermekteyim arkadaşın dediği doğru kuştan anlayan bir veterinere götürmeniz lazım yani kanatlı uzmanına.

Son düzenleme:
Tüyleri ağzında turuyor mu? Yoksa sadece söküp atıyor mu? İnternette genel olarak beslenme ile ilgili olduğundan bahsedilmiş. Yeme bozukluğu vb var mı son zamanlarda?

Söküp atıyor yeme bozukluğu dediğiniz ne gibi? Ara sıra yeşillik koyuyoruz dal darı kraker normal yem o kadar yemler falan taze her gün yenileniyor.

İshal nedeniyle dışkısı popo kısmında ki tüye yapışıyor ve orasını kaşıyarak almaya çalışıyor. Bakteri oluşumuna sebep olur bu durum.

Kuşlar genellikle yem nedeniyle ishal olurlar. Kaliteli markalı kapalı yem almaya dikkat edin lütfen. Ayrıca suyuna haftada 2 kez 5 damla multi-vitamin ya da b vitamini katarak devam edin.

Ayrıca problem düzelene kadar kesinlikle yeşillik (meyve, sebze) vermeyin.
Dal darı edinebilirseniz iyi olur ilaveten probiyotik takviyesi de iyi olacaktır.

Parazitte olabilir. Dışkı fotoğrafını iletebilirseniz bir nebze daha yardımcı olabilirim.

Dışkısında bir problem yok katı dışkı yapışıyor zaten nasıl oluyor bende anlamadım 6tane kuşum var kakalarında hiçbir sıkıntı yok.

Aktif kuş forumuna sorun.

Umarım petshop vitamini değildir.

Petshop vitaminleri işe yaramaz.

Hocam petshop vitamini ise vermeyin.

Hazır konusu açılmışken bari vitamin önerisi yapayım size (bunlar petshopta satılmaz internetten almanız gerek)
Röhnfried gervit W(multivitamin içinde 18 vitamin bulunmakta)
Röhnfried entrobac(probiyotik sindirimleri için)
Röhnfried BT-amin forte(b vitamini için)
Bunları internette 30 ML 10 ML 30 gr 10 gr olarak satanlar ama aldığınız satıcı güvenilir olsun sahte ürün yollıyanlarda var.
Ayrıyeten saklama koşullarına dikkat etmeniz gerekmekte cam daha iyi korur karanlık ışık görmiyen yerde daha iyi olur bu arada buzdolabına koymayın bozulur ve 6 ay sonra atın vitaminleri 6 aydan sonra riskli bozulabilir.

Diazyme 256 iyidir fakat entrobac diazyme 256'dan daha iyidir size entrobac önermekteyim arkadaşın dediği doğru kuştan anlayan bir veterinere götürmeniz lazım yani kanatlı uzmanına.

Petshoptan vitamin alınmaz ben çok küçükken kuş almışlardı komşuya vermiştik bende alerji var diye sapa sağlamdı kuş almışlar dandik bir tane vitamin petshoptan şu anki fiyatı 30-40TL kuş 2-3güne öldü ben çocuk vitamini vermeyi düşünüyorum.

Petshoptan vitamin alınmaz ben çok küçükken kuş almışlardı komşuya vermiştik bende alerji var diye sapa sağlamdı kuş almışlar dandik bir tane vitamin petshoptan şu anki fiyatı 30-40TL kuş 2-3güne öldü ben çocuk vitamini vermeyi düşünüyorum.
İnsan vitaminleri verilmez kuşa dediğim vitaminleri alabilirsin internetten önerdiğim vitamini zaten baya kişi kullanıyor kuş forumlarına veya youtubeya yaz görürsün.

Kraker verme dediğim gibi kuş forumuna sor.

İnsan vitaminleri verilmez kuşa dediğim vitaminleri alabilirsin internetten önerdiğim vitamini zaten bayağı kişi kullanıyor kuş forumlarına veya YouTube'ya yaz görürsün.

İnsan vitaminiyle kuş vitamini farklı mı içinde kuşlar için özel D vitamini mi var D vitamini D vitamini zaten dozajı çok az olacak koskocaman şişeyi 30-40TL'ye satıyolar en az 200-150TL olması lazım.

Geri
Yukarı