Muhabbet kuşum kendini sevdirmiyor

Benim kuşum 4.5 yaşında hala ne elime geliyor ne sevdiriyor ama çok seviyorum keratayı :) İlk zamanlar dert ediyordum ama alıştım zamanla. Huy galiba bunların bazılarında.

Merhabalar, kuşumla yaklaşık 2 aydır beraberiz. Kendisini kafesten çıkartıyoruz elimize de geliyor omzumuza da. Arada bir öpüyorum ona da bir şey yapmıyor. İş sevme kısmına gelince istemiyor. Bazen sevmeye çalışmasam bile cırlayıp ısırıyor. Nasıl alıştırabilirim?

Selamlar. 9-10 yıldan beridir muhabbet kuşu besliyorum. Omzunuza, parmağınıza geliyorsa size güveniyor, zarar vermeyeceğinizi anlıyordur. Kendini sevdirmemesi normal bir durumdur. Her kuşun karakteri aynı değildir. Benim kuşum boncuk, sabah uyanırken, akşam yatarken biraz kafasını, yanaklarını sevdiriyor. Diğer zamanlar ise tüneğine, kafes tellerine kaşıttırıyor kendini. Ben parmağımı uzattığımda istemediğini belirterek gagasını açıyor. Dediğim gibi her kuşun karakteri farklıdır. Bazıları kendini sevdirir, bazıları az sevdirir, bazıları sevdirmez. Size tavsiyem kuşunuz tüylerini düzenlerken parmağınızı kafasına doğru uzatıp sevdirmeniz. Bu arada işe yarıyor :)
Kafesin dışındayken sevmeyi denediğim de bazen de direk elime atlıyor.
İçgüdüsel bir davranıştır. Elinizi bir tünek gibi görüyorlar ve atlıyorlar.

Selamlar. 9-10 yıldan beridir muhabbet kuşu besliyorum. Omzunuza, parmağınıza geliyorsa size güveniyor, zarar vermeyeceğinizi anlıyordur. Kendini sevdirmemesi normal bir durumdur. Her kuşun karakteri aynı değildir. Benim kuşum boncuk, sabah uyanırken, akşam yatarken biraz kafasını, yanaklarını sevdiriyor. Diğer zamanlar ise tüneğine, kafes tellerine kaşıttırıyor kendini. Ben parmağımı uzattığımda istemediğini belirterek gagasını açıyor. Dediğim gibi her kuşun karakteri farklıdır. Bazıları kendini sevdirir, bazıları az sevdirir, bazıları sevdirmez. Size tavsiyem kuşunuz tüylerini düzenlerken parmağınızı kafasına doğru uzatıp sevdirmeniz. Bu arada işe yarıyor :)

İçgüdüsel bir davranıştır. Elinizi bir tünek gibi görüyorlar ve atlıyorlar.
Deneyeceğim. Benimkinin de adı Boncuk. Kafesin dışındayken elimde veya omzumda uyuduğu oluyor.
Bir de kafesin içine parmağımı soktuğumda dediğim cırlamayı yapıyor ama yine de üstüne çıkıyor elimin.

Benim evimde olan kuş kendini sevdiriyor, hatta parmağımızla, kulağımızla, ve birçok fantazi yapılan yerlerle de oynuyor. Sonunda gelip kulaktan ısırıp yemini yemeğe kafesine gidiyor. Bizim kuşun tahtası eksik sanırım.

Kafesinin yanına gidip konuşuyorum sık sık. Günde kafesin dışında yaklaşık 2 saat duruyor. Benden kaçmıyor.
S Size tavsiyem kuşunuz tüylerini düzenlerken parmağınızı kafasına doğru uzatıp sevdirmeniz. Bu arada işe yarıyor :)
Denedim. İşini bırakıp cırlayıp ısırıyor ama acıtmıyor sonra üstüne çıkıyor kafesin tellerinin arasından yaptığımda. Kafesin kapağını açıp elimi içeri soktuğumda üstüne atlayıp dışarı çıkmayı bekliyor.
Benim evimde olan kuş kendini sevdiriyor, hatta parmağımızla, kulağımızla, ve birçok fantazi yapılan yerlerle de oynuyor. Sonunda gelip kulaktan ısırıp yemini yemeğe kafesine gidiyor. Bizim kuşun tahtası eksik sanırım.
Yaklaşık 4 saat beklemiştik kafesin dışındayken beraber, oynadı vb.. Yemini çıkarmadan 1 saat önce yemişti. Acıkarak girer demiştim ama girmemişti. Elimle soktuğumda yemek yemişti.

Kafesinin yanına gidip konuşuyorum sık sık. Günde kafesin dışında yaklaşık 2 saat duruyor. Benden kaçmıyor.

Harika :) umarım bir gün kendisini sevdirir. Özellikle yanak bölgesini kaşımayı unutmayın çok seviyorlar :)

Denedim. İşini bırakıp cırlayıp ısırıyor ama acıtmıyor sonra üstüne çıkıyor kafesin tellerinin arasından yaptığımda. Kafesin kapağını açıp elimi içeri soktuğumda üstüne atlayıp dışarı çıkmayı bekliyor.

Sağlık olsun. Birkaç defa denebilirsiniz yine de.

Geri
Yukarı