MUX Switch ve MUX Switch olan cihazlar hakkında sohbet

Ramazan Ö

Hectopat
Öncelikle, @Dark Lord of the Sith hocamın anlatımıyla MUX Switch nedir:
mux-1.png

Bu MUX'un nasıl görev sağladığını gösteren bir resim. MUXless olana baktığımız zaman dGPU'dan gelen görüntü işlemcinin içindeki ekran kartından geçerek panele yansıyor. Yani sadece dGPU üzerinden görüntü almak mümkün olmuyor. iGPU'dan geliyor görüntü. Bu performans düşüklüğüne yol açıyor. Ancak MUXed olana baktığımız zaman sadece dGPU üzerinden görüntü alma şansımız var. iGPU hiç olaya girmiyor, sadece dGPU üzerinden alıyoruz görüntüyü. Bu performans artışına yol açıyor.

MUXless olanlarda dGPU kullanılsada tam potansiyeli ortaya çıkamıyor. Ancak MUXed olduğunda tam potansiyelli bir şekilde kullanıyoruz ekran kartını.

Bu MUXless cihazlarda CS:GO gibi oyunlarda FPS düşüşü oluyor. Tek kanal RAM varsa bir tane daha aynı özelliklere sahip RAM ekleyerek RAM'leri Dual Channel çalıştırmış oluyoruz. Bu Dual Channel olayı MUXless cihazlarda bi' nebze olsun FPS artışı sağlıyor.

Peki benim bildiğim hangi modellerde MUX Switch var:
  • Legion 5
  • Tulpar T7 V22.1
Tabii başka cihazlarda da var ama hangileri olduğunu tam hatırlamıyorum. Yanlış bilgi vermek de istemem 😃

@Dark Lord of the Sith ve @Radeon RX 5500M hocalarım hangilerinde bulunduğu konusunda daha bilgili. Bildikleri modelleri yazarlarsa sevinirim.

Ek olarak benim bazı sorularım var.
  • MUXless cihazlar bizi CS:GO gibi oyunlarda ne kadar rahatsız eder?
  • Bu oyunlar hangileri?
  • Neden böyle güzel bir özelliği her laptopta görmüyoruz?
  • Markalar üst düzey ürünlerinde bu özelliği kullanırken alt/orta düzey ürünlerine entegre etmesi çok mu zor? Çok mu pahalı?
  • 2 yıl içerisinde bu özellik yaygınlaşır mı? Yaygınlaşırsa ne kadar yaygınlaşır?
  • Bu özellik ne zamandan beri kullanılıyor ve ilk kim keşfetti?
Bir amacım ise bu soruları tartışmak 😃

Sorular hakkında fazla araştırma yapamadım, şu sıralar yoğunum. Vakit buldukça, araştırabilirsem konuya ekleyeceğim :)

MSI GE66 kullanıyorum Dragon Center'da GPU Switch'te Mshybird ve Discrate GPU ayarı bu mu oluyor mesela ben şu an sadece 2070'İ kullanıyorum. Örneğin Immortals Fenyx Rising de Intel açıkken 40 FPS alıyordum Ultra'da. Sadece 2070'i açıtğım an 80 FPS'le başldı ve hiç 60 altına düşmedi. Bu MUX Switch mi olyuor yoksa dediğim şey tamamen farklı mı?

• MUXless cihazlar bizi CS:GO gibi oyunlarda ne kadar rahatsız eder?
2K ayarlarda RTX3060 115W ile 120FPS oynuyordum, 1080p'de 140 😂 Normal 3A oyunlarda bile fark yaratıyor az da olsa.
  • Bu oyunlar hangileri?
CS:GO, Valorant, LoL gibi oyunlarda bariz fark oluyor, çünkü bu oyunlar ekran kartına abanıp sistemi zorlamasın diye işlemciye de yük bindiriyor fırsat bulunca. Zaten bu yüzden low end bilgisayarlarda bile stabil çalışabiliyorlar. Siz eğer dGpu ile oynamazsanız onlar da pastanın büyük dilimini işlemciden alıyor.
  • Neden böyle güzel bir özelliği her laptopta görmüyoruz?
Mühendislikle alakalı. Yazılımsal olsa muhtemelen görürdük her yerde. Fakat artık RTX40 serisi ile de görmezsek yuh! Hadi RTX900/10/20 serileri aşırı güçlü değildi diye yapma gereği duymadı bazı markalar ancak 30/40(çıkarsa) gibi seriler aşırı güçlü ve dürtülmeden tam performans vermiyorlar. Herkes bu şekilde üretmeye başlamalı artık.
  • Markalar üst düzey ürünlerinde bu özelliği kullanırken alt/orta düzey ürünlerine entegre etmesi çok mu zor? Çok mu pahalı?
Maalesef bir bilgim yok bu konuda ancak mühendislikle alakalı olduğunu biliyorum. Belki de o tarzda üretilen anakartlar çok daha maliyetlidir. Bilenler aydınlatacaktır.
  • 2 yıl içerisinde bu özellik yaygınlaşır mı? Yaygınlaşırsa ne kadar yaygınlaşır?
Yukarıda da bahsettim. Yaygınlaşmak zorunda bence. En azından MSI, Asus'ta. Bu iki marka diğerlerine göre bariz şekilde piyasaya daha hakim diğer markalara göre. O yüzden bu iki marka bu özelliği her cihazına getirir ve reklamını yaparsa diğerleri de peşinden gidecektir. Apple ufacık bir şey yapıp reklamını düzgün yapınca bu dediğim oluyor hep. 😂
  • Bu özellik ne zamandan beri kullanılıyor ve ilk kim keşfetti?
Ben ilk MSI'ın GT80 TITAN SLI modelinde gördüm bunu. İçerisinde 980M SLI vardı ve klavyenin üst kısmında "Gaming" diye bir tuşu vardı. O sayede dGpu'ya geçiyordu sistem. Eğer öncesi varsa aydınlatırlar yine.

Bu MUX Switch mi olyuor yoksa dediğim şey tamamen farklı mı?

Bizzat kendisi hocam.🙂 Şarja takılı değilken veya o gün oyun oynamayacaksanız hibrit moda alın. Batarya ömrü için daha iyi olacaktır.

@Dark Lord of the Sith ve @Radeon RX 5500M hocalarım hangilerinde bulunduğu konusunda daha bilgili. Bildikleri modelleri yazarlarsa sevinirim.
T7 V20.2, T7 V19.7, T5 V21.4, T5 V21.5, T7 V21.5, T7 V21.6, Excalibur G900, GS66, GP66, GP76, GE66, GE76, HP OMEN EK kasalarında Intel işlemciye sahip olanlar(RTX30 serisi), Aorus 15G, Alienware M15 R4, Alienware M17 R4, Alienware M15 R5, Razer Blade 15(3070 Max-Q), Razer Blade Pro, Eluktroncis Max15/17. Bildiğim ve baktığım bunlar var.
MUXless cihazlar bizi CS:GO gibi oyunlarda ne kadar rahatsız eder?
Çok rahatsız eder, ekranın yenilenme hızına dahi yetişemiyorlar çoğunlukla.
Bu oyunlar hangileri?
CPU ağırlıklı oyunlar genellikle.
2 yıl içerisinde bu özellik yaygınlaşır mı? Yaygınlaşırsa ne kadar yaygınlaşır?
Yaygınlaşmak zorunda, MUX önemli bir faktör.

Bildiklerimi cevaplamaya çalıştım :)

Razer Blade 15(3070 Max-Q), Razer Blade Pro
Keşke ülkemize de gelseler. Evet pahalılar biliyorum fakat hayal kuruyorum. Şu anki Asus'ların fiyatında olsalar mesela. Ne tatlı olurdu. Hem bu cihazlar hem de Stealth serisi. Harikalar...

Özellikle Stealth 13 4K... 😔

Keşke ülkemize de gelseler. Evet pahalılar biliyorum fakat hayal kuruyorum. Şu anki Asus'ların fiyatında olsalar mesela. Ne tatlı olurdu. Hem bu cihazlar hem de Stealth serisi. Harikalar...

Özellikle Stealth 4K... 😔
Ben Zephyrus G15 2021'e bayılıyorum hocam. Tercih edeceğim laptoplardan olmasa da tasarımı mükemmel.
1618704081875.png

Ben Zephyrus G15 2021'e bayılıyorum hocam. Tercih edeceğim laptoplardan olmasa da tasarımı mükemmel.
Eki Görüntüle 979798
Şu ana kadar çıkmış RTX30 serisi laptopların kralı bence genele vurduğumuzda. Tartışmaya kapalı(!) Fakat ben de tercih etmezdim sanırım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

MUX bir donanım parçası hocam, sonradan eklenme şansı yok. Monster'da olan sorun yazılım kaynaklıydı.
Peki hocam Nvidia'nın bu Dynamic Boost 2.0 teknolojisi bu durumu nasıl etkiler. O da yanlış hatırlamıyorsam işlemci ve ekran kartı arasındaki güç orantısını ayarlayıp dar boğazı etkiliyordu. Acaba bu işe bir etkisi olur mu?

Geri
Yukarı