Çözüldü MX130 FPS droplar ve şarj aleti sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EkmekArasiVeigar

Hectopat
Merhabalar,
Yepyeni, MX130 ekran kartı olan bir laptopa sahibim. Oyun oynarken, örneğin Battlefield 4, normal zamanda 60FPS sabit oynuyordum, bu son zamanlarda kart zaman zaman kendini 405MHz'ye downclock ediyor ve benim FPS oyunun ortasında 20 küsürlere kadar iniyor, oyun oynanamayacak duruma geliyor. Bunun ısınma yüzünden olduğunu sanmıyorum, oyundayken Max 70 dereceyi gördüm, ekranın sol üstünden MSI Afterburner sayesinde sürekli takibini yapıyorum. Işin ilginç tarafı oyunda FPS düştüğü zaman alt Tab yapıp masaüstüne sonra hemen oyuna geçince FPS tekrar artıyor, aynı şekilde ekran çözünürlüğü gibi ayarlarla oynayınca da artıyor, dokunmadığım zaman bir süre düşük FPS kalıyor ardından düzeliyor daha sonralarda tekrar düşüş oluyor, böyle bir döngü var. NVIDIA denetim masasında maximum performans seçili, oyunu kesinlikle NVIDIA GPU ile çalıştırıyorum. Ne kadar driver değiştirdiysem yaramadı. Bu arada driverları kurarken temiz kurulumu da işaretledim. Bir de aşırı gariptir ki örneğin LOL'de şarj aleti takılı değilken 180 FPS alıyorum. Ama şarja takıyorum hoop 20FPS. Şarj aleti sorunlu diyeceğim ama eskiden afterburnerede 1111MHz deydim, şarj aleti takılı olsa da olmasada şu an 405MHz? Vallahi bu işten gramcık anlamadım, bu şekilde gram oyun oynanmıyor.(Ek olarak LOL'de e düşükte de 60 FPS alıyorum Ultra'da da(ama ne gariptir şarjı çıkarınca 180 oluyor))
Edit: Afterburnerede böyle bir sıcaklık grafiği var bilgisayar kökten kafayı yedi galiba 1 haftaya kadar bir şey olmuyordu.

Çözüm
Merhaba, sorunu çözebildiniz mi? Ben de aynı ekran kartına sahibim ve aynı sorunu yaşıyorum, son 2 aydır bu yüzden oyun oynayamıyorum, o kadar foruma ve videoya baktım cevap bulamadım. Eğer çözdüyseniz nasıl çözdünüz?
Evet, MSI Afterburner ile girip kendin de test edebilirsin. Oyunlarda takılmalar başlarken GPU sıcaklığı 90 derece oluyor. Sıcaklık yani sorun. Harici fan aldım, 7-8 derece arası soğutuyor. Sorun çözüldü.

Sıcaklık maksimum 70 oluyor demişim, saçmalamışım. Yanlış yere bakmışım herhalde :D
Windows güç ayarlarınızı kontrol ediniz. Şarj takılı iken yüksek performans modunda olmasına dikkat ediniz.

Merhaba, sorunu çözebildiniz mi? Ben de aynı ekran kartına sahibim ve aynı sorunu yaşıyorum, son 2 aydır bu yüzden oyun oynayamıyorum, o kadar foruma ve videoya baktım cevap bulamadım. Eğer çözdüyseniz nasıl çözdünüz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, MSI Afterburner ile girip kendin de test edebilirsin. Oyunlarda takılmalar başlarken GPU sıcaklığı 90 derece oluyor. Sıcaklık yani sorun. Harici fan aldım, 7-8 derece arası soğutuyor. Sorun çözüldü.

Sıcaklık maksimum 70 oluyor demişim, saçmalamışım. Yanlış yere bakmışım herhalde :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Bende uzun süredir bilgisayarı temizlemiyorum, termal macunu yenilersem ve tozunu alırsam düzelir umarım, eğer olmazsa bende fan alırım. Teşekkürler, hayırlı bayramlar :)

Bende uzun süredir bilgisayarı temizlemiyorum, termal macunu yenilersem ve tozunu alırsam düzelir umarım, eğer olmazsa bende fan alırım. Teşekkürler, hayırlı bayramlar :)

Bende aynı sorunu yaşıyorum termal macun sorunu çözdü mü? Ona göre bir tane sipariş edeceğimde termal macun.

Bende aynı sorunu yaşıyorum termal macun sorunu çözdü mü? Ona göre bir tane sipariş edeceğimde termal macun.

Merhaba, ben bilgisayarın bir parçasına zarar veririm diye korktum o yüzden bilgisayarcıya gönderdim. Temiz kurulum, termal macun yenileme ve fan temizliği yaptılar sorun düzeldi, oyunlarda artık FPS düşüşleri olmuyor ara sıra drop giriyor o da nadiren.

Merhaba, ben bilgisayarın bir parçasına zarar veririm diye korktum o yüzden bilgisayarcıya gönderdim. Temiz kurulum, termal macun yenileme ve fan temizliği yaptılar sorun düzeldi, oyunlarda artık FPS düşüşleri olmuyor ara sıra drop giriyor o da nadiren.

Çok sağol bende bakım için bilgisayarcıya götüreceğim.

Geri
Yukarı