N11'de beğenilmeyen ürünü iade etmek

Tamam. Siz dediğiniz için haksızlığımı kabul ediyorum. Çok teşekkür ederim bu bağnaz ve subjektif yorumlarınız için.

Lütfen konuyu takipten çıkın ve bir daha mesaj atmayın. Bana objektif gözden ve yasayı düzgünce okumuş insanların fikirleri lazım.

Toprağım teşhir diye bir şey var. Niye var hiç düşündün mü?

Teşhirmiş, SIM kartıymış vb. nedenlermiş. Yasa açıkça ortada bence.
Her neyse... Bu çok değerli kararlarınız için sizlere minnettarım. Siz hukukla uğraşıyorsanız daha düzgün bir dilde anlatırsanız mutlu olurum. Fakat hukukla bir alakanız yok ise lütfen konuyu takipten çıkıp mesaj atmayın. İnsanların kafasını fikir sahibi olmadığınız şeylerle bulandırmayın. Teşekkürler.

Kardeşim haklı olduğunu düşünüyorsan gidip bir avukata başvur dava aç satıcıya. Diğer türlü N11'den paranı alamazsın. Çünkü telefonu açmak için kurulum yaptın. Kurulum yapılmış bir telefon sıfır olarak satılmaz. Onuda geçtim belki o telefonu satıcı bana gönderecek. Ben niye 1 gün bile kullanılmış telefonu aliyim ki? Direk "kutu önceden açılmış ve kullanılmış" diye iade ederim. Çünkü satıcı bana sıfır ürün göndermek zorunda. O yüzden o ürünü senden geri alırsa o ürünü daha satamaz. Burada maalesef suç sende. Vatan, Teknosa gibi mağazalarda deneme amaçlı raflarda telefonlar var. Gidip orada deneseydin belki de almayacaktın. Kısaca telefonu ikinci el olarak 100₺ daha uygundan verip sat gitsin. Bidaki seferede buna dikkat edersin. ya da dava aç 100₺ için mahkemelerde sürün karar senin.

Kardeşim haklı olduğunu düşünüyorsan gidip bir avukata başvur dava aç satıcıya. Diğer türlü N11'den paranı alamazsın. Çünkü telefonu açmak için kurulum yaptın. Kurulum yapılmış bir telefon sıfır olarak satılmaz. Onuda geçtim belki o telefonu satıcı bana gönderecek. Ben niye 1 gün bile kullanılmış telefonu aliyim ki? Direk "kutu önceden açılmış ve kullanılmış" diye iade ederim. Çünkü satıcı bana sıfır ürün göndermek zorunda. O yüzden o ürünü senden geri alırsa o ürünü daha satamaz. Burada maalesef suç sende. Vatan, Teknosa gibi mağazalarda deneme amaçlı raflarda telefonlar var. Gidip orada deneseydin belki de almayacaktın. Kısaca telefonu ikinci el olarak 100₺ daha uygundan verip sat gitsin. Bidaki seferede buna dikkat edersin. Ya da dava aç 100₺ için mahkemelerde sürün karar senin.

Eyvallah, sen de haklısın. Ben de bana birisinin açmış olduğu 2. el bir ürünü 0 diye almak istemem. Fakat yasada bir ürünü 7(veya 14) gün içerisinde koşulsuz şartsız iade hakkım bulunuyor. Eee bunda sonrası da satıcının düşüneceği bir şey.

Eyvallah, sen de haklısın. Ben de bana birisinin açmış olduğu 2. el bir ürünü 0 diye almak istemem. Fakat yasada bir ürünü 7(veya 14) gün içerisinde koşulsuz şartsız iade hakkım bulunuyor. Eee bunda sonrası da satıcının düşüneceği bir şey.
Hocam problem ne biliyor musun? n11.com bunu cayma kısmında açıkça belirtmiş. Hepsiburada'da böyle bir durum yok mesela. THH'ye başvurabilirsin ama "bence" sizin lehinize bir durum çıkmaz. Kalkıp Gittigidiyor, Hepsiburada'dan almış olsaydınız iade şansınız daha yüksek olurdu.

n11.com'da ürünü alırken Mesafeli Satış Sözleşmesi kısmını okudum deyip seçiyorsunuz fakat orada yazan "Satın alınan cep telefonuna Sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2’nci el statüsüne geçer. İlgili mevzuat gereği Cayma Hakkı kapsamında ""ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması"" gerekmektedir. Bu nedenle de Sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler Cayma Hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir." kısmını okumuyorsunuz. Problem burada, sözleşmede bu durum yazıyor.

Hocam problem ne biliyor musun? n11.com bunu cayma kısmında açıkça belirtmiş. Hepsiburada'da böyle bir durum yok mesela. THH'ye başvurabilirsin ama "bence" sizin lehinize bir durum çıkmaz. Kalkıp GittiGidiyor, Hepsiburada'dan almış olsaydınız iade şansınız daha yüksek olurdu.

n11.com'da ürünü alırken Mesafeli Satış Sözleşmesi kısmını okudum deyip seçiyorsunuz fakat orada yazan "Satın alınan cep telefonuna SIM kart takılması, Wi-Fi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2'nci el statüsüne geçer. İlgili mevzuat gereği Cayma Hakkı kapsamında ""ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması"" gerekmektedir. Bu nedenle de SIM kart takılan veya Wi-Fi ile bağlantı kurulan ürünler Cayma Hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir." kısmını okumuyorsunuz. Problem burada, sözleşmede bu durum yazıyor.

Sözleşmeyi okuduğumda böyle bir şey görmedim. Sözleşede yer alan bu maddeleri screenshot alıp belirtirseniz minnettar kalırım.

Sözleşmeyi okuduğumda böyle bir şey görmedim. Sözleşede yer alan bu maddeleri screenshot alıp belirtirseniz minnettar kalırım.
1616491770682.png

1616491807705.png

Şöyle bir şey söylemek istiyorum:
6502 sayılı kanuna göre 7 gün içerisinde herhangi bir koşul göstermeksizin cayma bedelim bulunuyor. Ki bu N11 iade koşullarında da yazıyor.(Yasada ambalaj ile alakalı veya SIM kartı ile alakalı herhangi bir şey yok.)
Okuduğum bazı avukatlık sitelerinde de bu SIM kartı takma, ambalaj açma olayları gibi olayların iadeyi engelleyemeyeceği yazıyor.
Bana haksızsın diyen arkadaşların satıcı gözünden değil de alıcı gözünden bakmalarını istiyorum. Bunu da geçtim yasayı lütfen bir kez tamamen anlayarak okusunlar.

Tüm görüşler için teşekkürler.

Eki Görüntüle 935926THH SSS'den bir görüntü aldım. Belki okumak istersiniz.

Bir ekleme daha:
Telefona Gmail, Outlook, Papara vb. uygulamalardan bildirim gelmediği için beğenmedim.(Şimdi bazı toxic arkadaşlar niye araştırmadın demesin. Araştırdım fakat hiçbir şey bulamadım.)

Selamlar,

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Ben kolay para kazanmıyorum, bu ülkede aile serveti yemeyen yahut alın teri olmadan kazanılan paralar hariç kimsenin de kolay para kazandığını düşünmüyorum. Bu yüzden benim için satıcı veya alıcı gözünden bakmak diye bir durum söz konusu değildir. Haklı olan veya haksız olan diye bakarım. Diğer taraf sadece satıcı olduğu için ben de genel olarak tüketici durumundayım diye yanlı bakamam, etik olmaz, ahlaklı olmaz. Haklı veya haksız vardır.

Durum belli aslında yasalar da açık. Siz sadece kullandığınız ürünü geçerli bir neden olmaksızın iade edebilmek için kılıf arıyorsunuz, ancak böyle bir şey mümkün değil.

Burada açtığım konuda cayma hakkının mesafeli satış sözleşmeleriyle satıcı firmalara bu 14 gün içerisinde "koşulsuz, şartsız" cayma hakkının altının nasıl doldurlabileceği ile ilgili yetki bıraktığını ve çok daha fazlasını aktardım. Umarım inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

"Ticaret bakanlığının burada anlattığı cayma hakkı ilk paragrafta da görebileceğiniz üzere:

"Mesafeli sözleşme; satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dahil olmak üzere (telefon ve internet gibi) uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmedir."

Buna göre siz cayma hakkınızı ve/veya iade hakkınızı zaten satın alım yaptığınız platformun size kutucuklar içerisinde kabul ettirdiği şartlara göre yapmış olursunuz. Firmaların bunun içini nasıl dolduracağı ise tamamen kendi şirket politikalarına bağlıdır. Bu durumda iade süreçleriyle ilgili olarak satın alım yaptığınız platform orada 14 gün içinde "cayma/iade" hakkınızla ilgili ne belirtilmişse buna uymayı baştan kabul etmiş durumdasınız.

Örnek Mesafeli Satış Sözleşmesi - "... alıcı tarafından ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması şartıyla maddi ortamda sunulan kitap, ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmelerde..." ibaresinden de görebileceğiniz üzere ürününüzü satın alırken siz zaten ambalajını açtığınız ürünü iade edemeyeceğinizi baştan okuyup anlamış ve kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Örnek İade ve İptal Politikası

Örnek İade Politikası 2"

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı