NASA, Mars'ta Helikopter Uçurmayı Planlıyor

Kendim de çektim diyorum, değerler ile sunuyorum. Demek ki neymiş? Bilmeden, kanıtları hiçe sayıp konuşmamak gerekiyormuş.
Mevzu lensin ayı yakınlaştırması değil, asıl mevzu ayın belirtildiği uzaklığı 384.400 km olması ve o lensin nasıl oluyor da o uzak mesafeyi bu kadar yakın gösteriyor olmasıdır olay. ABD'nin adı geçen her şey yalandır. Senin ülkenin kozmik odasını patlatan bir ülkeden bahsediyoruz unutma bunu. Bügün nasıl oluyor da 4KP'yi savunanlara çomar diyorlarsa yakın zaman da ABD'nin parmağı geçen her olaya inananlara çomar diyecekler. Tuttuğu bilim adamları, her ay çıkardıkları yeni yalan şeyler, 4 yılda 100 tane yeni uzun ömürlü pil buldular ama 1 tanesi de ortada var mı?

Belki bana bu kadarda olmaz diyeceksiniz ama ben Amerikanın uzay hakkında yaptığı çoğu şeye inanmıyorum. Her şey sahte demiyorum sadece 1 yapıyorsa üstüne 1000 koyarak bilim propagandası yapıyor. Kütle çekim kuvveti olmayan ve oksijenin 0,15 seviyesinde olduğu bir yüzeyde pervaneli bir hava aracını nasıl uçuracaklar oda meçhul bir şey.

Demek ki neymiş?, yalanmış. Şöyle bir cihaz ile mümkünmüş falan, uçuyoruz değil mi? Bahsedilen değer 384.400 km. Ayrıca ABD dünyanın en rezil katliamcı ülkesidir, söylediği her kelime yalandır, bunlara inananlar ya o ülkeye sokulan adamlarıdır, ya da korkudan ses edemiyordur.
Mevzu lensin ayı yakınlaştırması değil, asıl mevzu ayın belirtildiği uzaklığı 384.400 km olması ve o lensin nasıl oluyor da o uzak mesafeyi bu kadar yakın gösteriyor olmasıdır olay. ABD'nin adı geçen her şey yalandır. Senin ülkenin kozmik odasını patlatan bir ülkeden bahsediyoruz unutma bunu. Bügün nasıl oluyor da AKP'yi savunanlara çomar diyorlarsa yakın zaman da ABD'nin parmağı geçen her olaya inananlara çomar diyecekler. Tuttuğu bilim adamları, her ay çıkardıkları yeni yalan şeyler, 4 yılda 100 tane yeni uzun ömürlü pil buldular ama 1 tanesi de ortada var mı?
Bunca yıldır fotoğraf çekiyorum, konuyu AKP'ye, ABD'ye nasıl getirdiniz çözemedim. Boş konuştuğunuzun farkında değilsiniz.
Mevzu lensin ayı yakınlaştırması değil, asıl mevzu ayın belirtildiği uzaklığı 384.400 km olması ve o lensin nasıl oluyor da o uzak mesafeyi bu kadar yakın gösteriyor olmasıdır olay.
Yakınlaştırmak diyorsunuz, daha sonra, nasıl bu kadar yakın gösteriyor diyorsunuz. Eğer ben Türkçe biliyorsam, ikisi de aynı anlama geliyor. 20 Temmuz 1969'da Ay'a gittik haberiniz olsun. Yani, Ay'ın fotoğrafını çekebilecek teknolojiye sahibiz.

Ben, aynı görüntünün 1/4'ünü, 400mm lens ile aldım, adamın lensi de 1200mm diyorum. 1200mm'yi 4'e bölüp, 400mm sonucundan benim nasıl aynı görüntünün 1/4'ünü aldığımı anlayamıyorsanız, "Calculus 1" falan bilmeniz gerekmiyor, söyleyeyim. 4 işlem ile, "1 saniyede" sonucu bulunabilecek bir problem.

Şu görüntüyü sunuyorum size:
moon-mmsizes.jpg

Ha bir şey kanıtlamıyorum, sadece yanlış bildiğinizin farkında olun istiyorum ama inatla anlamak istemiyorsunuz gibi. "Focal length", birkaç değer ve basit matematik ile bir şeyin fotoğrafını çekmeden, işlem yaparak, nasıl bir görüntü çıkacağını az çok anlarsın. Kimse uğraşmaz bununla ama sonuçta bunun da bir matematiği var.

Ekleme: 1000mm, 1/200, f/9.5, ISO:100
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Belki bana bu kadarda olmaz diyeceksiniz ama ben Amerikanın uzay hakkında yaptığı çoğu şeye inanmıyorum. Her şey sahte demiyorum sadece 1 yapıyorsa üstüne 1000 koyarak bilim propagandası yapıyor. Kütle çekim kuvveti olmayan ve oksijenin 0,15 seviyesinde olduğu bir yüzeyde pervaneli bir hava aracını nasıl uçuracaklar oda meçhul bir şey.

Kütlenin olduğu her yerde bir kütle çekimi vardır diye sanıyordum. Mars'ta yer çekimi olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Ayrıca oksijen oranının alakasını anlayamadım. Hava basıncı/yoğunluk ile oksijenin doğru bir orantısı yok.

Kütlenin olduğu her yerde bir kütle çekimi vardır diye sanıyordum. Mars'ta yer çekimi olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Ayrıca oksijen oranının alakasını anlayamadım. Hava basıncı/yoğunluk ile oksijenin doğru bir orantısı yok.
Marstaki yer çekimi yetersiz olmasa bugüne kadar helikopter uçurmayı akıl edememişler midir sence? çok teknik bilgim olmadığı için fazla detaya girmiyorum. Mantık üzerinden yürüdüm.

Nereden kontrol edilecek bu hava aracı? Gerçekleşirse detaylı keşifler için daha iyi bir araç olacağı kesin. Mars'a ciddi yatırımlar ve teknolojiler yapılıyor, umutluyum bu gezegenden. Bir halt olmasa ABD ve içindeki büyük şirketler bu kadar uğraşmazdı herhalde.

ABD'nin yaptıklarına yalan dolan demek de ayrı bir bilgisizlik olmalı. Özellikle uzay ve havacılık kısmında görülen çoğu şey ABD çıkışlı.

@Elementor bence kamera lenslerini biraz daha araştırmanda fayda var. Hemen komplo teorisi oluşturmamak gerekli.
@Wei Shen aydaki yer çekimi ortalama dünyadakinin 6'da biri kadardı yanlış hatırlamıyorsam. Bunu bilebiliyorsak Mars'taki yerçekimini de bilebilir ve ona göre bir hesaplama yapabilirler diye düşünüyorum. Düşün sırf bu projeyi hazırlamak 20 yıl sürmüş. Yani bu hesaplamaları yapmak buna göre sistem oluşturmak vs. gibi.
@Blacksidemre dünyadan kumanda şu şekilde olur sanırım; koordinatlarla uçurulur helikopter. Yani bir joystick gibi anlık değil de daha çok şuraya git buraya git gibi talimatlar vererek ve canlı veya gecikmeli alınan video kaydı ve uydu takibi ile uçurulacaktır.
@Jira büyük ihtimal NASA genel merkezinden kontrol edilecektir. Yukarıda açıkladığım yöntemle. Ama bence bir süre sonra Uluslararası Uzay İstasyonu aracılığıyla veya başka gidecek bir aracın da bu helikoptere erişim imkanı olacaktır diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı