Nasıl bilgisayar dili öğrenilir?

Hocam onlarca hatta yüzlerce programlama dili bulunuyor. Öncelikle ne yapmak istediğinizi belirlemeniz daha iyi olur. Sonrasında internette araştırma yaparak belirli bir seviyeye kadar bir programlama dilini öğrenebilirsiniz. Kendinizi bir programlama dilinde geliştirmeniz size bağlıdır. Zaman ve emek gerekir. İlgi duyuyorsanız zaten zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sonra gelsin uykusuz geceler... :D

Dil dile değmeden dil öğrenilmez. O yüzden git bilgisayarın DVD-ROM'unu yala. Şaka bir yana, programlama dili yerine dilin yapısını öğren çünkü programlama dillerinin çoğunluğu birbirine benzer. Atıyorum döngüler bütün programlama dillerinde aynı sayılır. Yani bir başlangıç dili seç. Yeni olduğundan python bu konuda iyidir. Diğer diller gibi süslü parantez, noktalı virgül vb. yeni başlayan insanların "bu ne lan" diye karşılayacağı birçok şey yoktur. Düz yazı yazar gibi yazarsın kodunu. Python ile temel şeyleri öğrenince ne konuda uzmanlaşmak istediğine karar verirsin. Mesela uygulama mı yazmak istiyorsun Java veya kotlin, internet ile mi uğraşmak PHP, bunun gibi şeyler işte. Python için Youtube'da sürüsüne bereket eğitim setleri var oradan başlayabilirsin.

Hocam C ile başlayıp mantığı kavramayı umuyorum.
Sonra da çok kullanılan herhangi bir dilde uzmanlaşıp yoluma devam edeceğim ''Hackerlik'' bir yana programlama dili öğrenmek şuanki amacım.
Dalga geçen arkadaşlara selam olsun.

Sizlere tavsiyem Udemy (şiddetle tavsiye ediyorum, programlama dili dışında Youtuber olma rehberi tarzında değişik şeyler de var) gibi bir siteden önce HTML öğrenmeniz. HTML öğrenirken aynı zamanda programlama dillerindeki algoritmaları biraz da olsa çözersiniz. Çünkü algoritmalar dilin temelleridir ve bunları bilmeden bir yere gidemezsiniz. HTML öğrendikten sonra da (bildiğim kadarıyla) en kolay programlama dili olan Python'u öğrenebilirsiniz.

C#' dan başlayacaksanız kolay gelsin ha bu arada hemen form yani "Masaüstü Uygulamaları" yapamazsınız. C# Console' a başlayıp mantığını iyice kavradıktan sonra kodları ezberlemeniz gerek. Söylemeyi unutmuşum ingilizceniz yoksa bu işe başlamaktan derhal vazgeçin gidin cmd açıp color a yazın ve "Ben Heçkırım" deyin. İşte artık bir "Heçkır" sınız.

C#' dan başlayacaksanız kolay gelsin ha bu arada hemen form yani "Masaüstü Uygulamaları" yapamazsınız. C# Console' a başlayıp mantığını iyice kavradıktan sonra kodları ezberlemeniz gerek. Söylemeyi unutmuşum ingilizceniz yoksa bu işe başlamaktan derhal vazgeçin gidin cmd açıp color a yazın ve "Ben Heçkırım" deyin. İşte artık bir "Heçkır" sınız.
"echo off", "cls", "tree" bunları unutmuşsun dostum. Özellikle "tree" heçkırlığın baş elemanıdır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı